ЖАБИ, ЯЙЦЯ ТА САЛЬМОНЕЛА

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

ЖАБИ, ЯЙЦЯ ТА САЛЬМОНЕЛА, АБО ЯК НЕ ПІДХОПИТИ БАКТЕРІАЛЬНУ КИШКОВУ ІНФЕКЦІЮ

Почнемо з загадки. Уявіть собі, що в країні стався спалах сальмонельозу — інфекційного захворювання, яке викликає бактерія роду Salmonella.

Захворіли переважно діти й переважно — дівчатка! Чому?
Відповідь вас зацікавить — діти цілували жаб, копіюючи мультик “Принцеса і Жаба”. Але замість принца отримали госпіталізацію в лікарню.

Що таке сальмонельоз і до чого тут жаби? З’ясовуємо. 

Що важливо знати про сальмонельоз

Бактеріальний збудник передається фекально-оральним шляхом — переважно через їжу, забруднену воду, брудні руки тощо.

Зазвичай симптоми тривають 4-7 днів. Після інфікування перші прояви хвороби можуть розпочатись як за 6 годин, так і за 6 днів.

ІНФ_сальмонельоз-01 (1)

Симптоми можуть бути досить помірними, а можуть викликати серйозне зневоднення, і людина потребуватиме госпіталізації. 

Слід  бути уважними до ознак зневоднення.

Як не захворіти?

Насправді запобігання спалахам сальмонельозу — це цілий комплекс ветеринарних, санітарних та протиепідемічних заходів. Проте ви можете себе захистити і на індивідуальному рівні.

На що важливо звертати увагу? Передусім — на зберігання та приготування їжі.

Зазвичай, сальмонельоз асоціюється з сирими яйцями. І не дарма, бо бактерія живе на яйцях птахів. При чому, не лише курячих. Сальмонела може потрапляти й в середину яйця. Це може трапитися ще до формування шкаралупи. Але наразі це рідкісні випадки, якщо говорити про промислове птахівництво. Проте, все ще можливі.

Щоб уберегти себе від сальмонельозу, Центр з контролю та профілактики захворювань США радить ретельно готувати яйця, а також:

ІНФ_сальмонельоз-02

ІНФ_сальмонельоз-03Проте не слід панікувати! У сучасному світі, якщо ретельно готувати продукти та стежити за гігієною, ризики сальмонельозу не такі й високі. Але спалахи будуть траплятись, бо ми не все можемо контролювати на виробництві чи в закладах громадського харчування.

Сальмонельоз частіше трапляється влітку, адже висока температура сприяє розмноженню бактерії. Тож якомога швидше ставте їжу в холодильник. 

Але до чого тут жаби? — можете запитати ви наприкінці тексту. Річ у тім, що сальмонела — це частина нормального мікробіому рептилій та земноводних.

Отож, поцілунок жабу на принца не перетворить, а от вас на пацієнта/ку інфекційного відділення — легко. Підхопити хворобу можна і від домашньої черепашки, якщо не помити руки після прибирання тераріуму.

Бережіть себе і така прикрість, як кишкові інфекції, оминуть вас.

Автор/ка: Наталія Бушковська

Джерела: Центр громадського здоров’я МОЗ України

Центр контролю та профілактики захворювань США