ЗДОРОВА УКРАЇНА. НАЙАКТУАЛЬНІШЕ ПРО ЗДОРОВ’Я В УКРАЇНІ

ДИФТЕРІЯ І ПРАВЕЦЬ:

МІСІЯ — РЕВАКЦИНАЦІЯ

Імунітет проти деяких захворювань зберігається не на все життя, тому періодично необхідне повторне введення вакцин — ревакцинація.

До таких захворювань належать дифтерія і правець. Проти цих захворювань використовують комплексну вакцину. Діти отримують щеплення у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років та 16 років, а дорослі — кожні десять років. Саме стільки зберігається імунітет до цих недуг.

Тож першу планову ревакцинацію дорослих, яких раніше було щеплено, проводять у віці 26 років з подальшою плановою ревакцинацією з мінімальним інтервалом десять років від попереднього щеплення.

Такі щеплення в комунальних закладах охорони здоров’я проводять безоплатно.

Що робити, якщо не вакцинувалися в дитинстві

Якщо в дитинстві вам не робили щеплення від дифтерії та правця або невідомо, вакциновані ви чи ні, варто негайно отримати необхідний захист від цих небезпечних хвороб!

Для цього необхідно отримати як мінімум три дози вакцини: спочатку першу дозу, за місяць — другу, через шість місяців після другої — третю.

В усіх областях України є безоплатна і якісна вакцина для профілактики дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигена, яку застосовують для дорослих.

Якщо у вашому медзакладі кажуть, що вакцини немає, зверніться до головного лікаря медзакладу для з’ясування причини.

Перед щепленням повідомте лікаря, якщо:

  • у вас є алергія на ліки або їжу;
  • у вас була реакція на попереднє щеплення;
  • зараз приймаєте ліки або маєте серйозні захворювання серця, легенів, нирок тощо;
  • проходили курс хіміотерапії, гормональної терапії, отримували стероїди або ліки, що пригнічують імунітет.

Кожен пацієнт має право оглянути флакон з вакциною, спитати або самостійно перевірити термін придатності вакцини. На ваше прохання медичний працівник має надати ампулу з вакциною, на якій зазначено термін придатності та серію.

Крім того, на вакцинах є термоіндикатор — спеціальний елемент маркування, за допомогою якого можна пересвідчитись, що вакцину зберігали за правильної температури і вона не втратила своїх властивостей. Зазвичай термоіндикатор виглядає як круг темного кольору, всередині якого розміщено невеликий квадрат світлого кольору (зауважте, що квадрат ніколи не буває сніжно-білим, а завжди має відтінок). Доки квадрат є світлішим за круг — вакцина є ефективною і може бути використана для щеплення. Якщо квадрат не видно взагалі або він є темнішим за круг навколо — вакцина вже не є ефективною, тож використовувати її не варто.

Водночас вакцина, що втратила ефективність, не спричиняє додаткових реакцій, проте вона не забезпечує захисту.

Чим небезпечні

Дифтерія

Проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Внаслідок дифтерії може виникнути блокування дихальних шляхів, інфекційно-токсичний шок, пошкодження серцевого м’яза та інші ушкодження, іноді летальні.

 Правець

Можна інфікуватися при потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини.

Збудник правця виробляє надпотужний нейротоксин, що уражає нервову систему. Це призводить до судом скелетних м’язових волокон і викликає спазми м’язів обличчя, судоми м’язів спини, раптові судоми всього тіла, спазми голосової щілини, зупинку дихання та смерть. Такі клінічні прояви у невакцинованих людей.

У вакцинованих спостерігається в місці проникнення збудника лише посмикування м’язів.

Без госпіталізації та інтенсивного лікування смерть від правця настає у 100% випадків.

ЯКЩО В ПОЛІКЛІНІЦІ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ ВАС РЕВАКЦИНУВАТИ, ЗВЕРНІТЬСЯ
ДО ДЕПАРТАМЕНТУ/УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я У ВАШІЙ ОБЛАСТІ: