ЯК “ЗБИВАЛИ” ВИСОКИЙ ТИСК НАШІ БАБУСІ ТА ЧОМУ ТАК ТОЧНО НЕ ВАРТО РОБИТИ

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ЯК ПІДТРИМУВАТИ  СВОЄ ЗДОРОВЯ

ЯК “ЗБИВАЛИ” ВИСОКИЙ ТИСК НАШІ БАБУСІ ТА ЧОМУ ТАК ТОЧНО НЕ ВАРТО РОБИТИ

Дайте мені щось від тиску” — часто можна почути такий запит від людей старшого віку в аптеці. Що призначали проти підвищеного кров’яного тиску (гіпертензії) нашим бабусям і дідусям у радянські часи? І чому далеко не всі ці препарати варто використовувати зараз? З’ясовуємо спільно з кардіологинею Ілоною Бегларян.

Як розпізнати проблеми з тиском?

Дуже часто людина може не відчувати виражених ознак хвороби. І єдиний спосіб перевірити, чи не є ваш артеріальний тиск вищим за норму — це виміряти його.

Наголошуємо, що йдеться саме про профілактику, коли у вас немає скарг чи діагностованої   гіпертензії.

ІНФ. тиск (1)

Препарати

Як пояснює лікарка, серед радянських препаратів, які застосовували проти високого тиску, найбільш популярним був… клофелін.

ІНФ.тиск (2)

Клофелін дійсно має здатність знижувати тиск, але є проблеми з приводу безпеки. Зокрема недотримання норм безпечного дозування та пов’язані з цим наслідки, як-от неврологічні ефекти”, — пояснює кардіологиня.

Ще один препарат, який був популярний у ті часи — це фуросемід.

Фуросемід також впливає на артеріальний тиск, проте не напряму. Він є сечогінним засобом. Тому в комбінованому лікуванні різних станів препарат застосовується й зараз. Але маємо й багато інших більш безпечних сечогінних, коли вони дійсно потрібні. Пацієнти/ки, наприклад, часто приймали препарат понад норму, спостерігаючи за протинабряковим ефектом фуросеміду. Передозування препаратом призводить до критичного зниження рівня калію в крові — небезпечного передусім для серця”, — застерігає Ілона Бегларян.

Народні методи

Деякі з народних методів використовують з часів давнього середньовіччя. Наприклад, п’явки.
Навіть зараз можна бачити в деяких аптеках оголошення про можливість купити п’явки. Цих не найприємніших тваринок люди використовують проти дуже різних хвороб (без жодних доказів ефективності та безпеки, звичайно).

При підвищеному тиску п’явки використовували з дуже простих і логічних міркувань: менше крові — нижчий тиск.

Ще раніше, ближче до середньовіччя, таким чином все лікували шляхом кровопускання”, ​​— додає лікарка.

Інший специфічний метод — парити ноги. Як пояснює лікарка, коли периферичні дрібні судини розширюються, артеріальний тиск тимчасово знижується. Але одна справа таким чином знімати набряк носа при ГРВІ, а інша — впливати на серйозні кардіологічні стани.

Чітко дозувати такий вплив не вийде, а сам він навряд довго протримається”, — додає Ілона Бегларян.

Річ у тім, що сучасна доказова медицина може запропонувати безпечніші та набагато ефективніші методи. А знімаючи симптоми на деякий час паренням ніг, ви лише запускаєте проблему.

У наш час доступний міжнародний досвід, наявні препарати, які можна підібрати індивідуально за кардіологічними параметрами пацієнта/ки: артеріальним тиском, частотою скорочень та ритмом серця, показниками ЕКГ та Ехо-КГ та іншими специфічними дослідженнями”, — каже кардіологиня.

Важливо розуміти, що немає магічної пігулки від гіпертензії. У деяких випадках ефективнішим за ліки з серйозними побічними ефектами чи п’явки може бути зміна стилю життя. Корекція раціону та підвищення фізичної активності можуть допомогти знизити тиск вже за декілька тижнів. Іноді може знадобитись і більше часу.

Що можна зробити вже зараз, щоб підтримати здоров’я судин і серця:
інф. тиск (3) (1)

Звісно, декому не обійтись і без медикаментів. Проте пам’ятайте — схему лікування має призначати виключно лікар/ка.

Медицина постійно розвивається і стає кращою, тому не варто підхоплювати старі методи лікування.

Авторка: Наталія Бушковська

Залучена експертка: Ілона Бегларян

Джерела

Національна служба охорони здоров’я Великої Британії

Центр громадського здоров’я МОЗ України