ЯК ВАКЦИНУВАТИСЯ?

Як вакцинуватися?

Для того, щоб повноцінно імунізуватися від COVID-19, необхідно отримати дві дози однієї вакцини. Отримання однієї дози вакцини – це один раунд вакцинації. Отже, кожен етап вакцинації матиме два раунди.

Кожен раунд триватиме в середньому 20 днів залежно від вакцини, етапу вакцинації та способу, яким буде вакцинуватися пацієнт – у постійному пункті щеплення чи з допомогою мобільної бригади

Як підготуватися до вакцинації?

Дотримуйтеся стандартних рекомендацій, щоб убезпечити себе від захворювання під час візиту мобільної бригади з імунізації чи відвідування пункту щеплення. Тестуватися на антитіла чи антигени до COVID-19 перед чи після щеплення від COVID-19 не потрібно

Особливості вакцинації

Ви перехворіли чи хворієте на COVID-19

Якщо ви хворієте на COVID-19 і не отримали жодної дози вакцини проти COVID-19, радимо відкласти вакцинацію на 6 місяців.

Якщо ви перехворіли на COVID-19 і вирішили вакцинуватися раніше, ніж сплине 6 місяців, то можете це зробити, звернувшись за консультацією до сімейного лікаря.

Якщо ви захворіли на COVID-19 після того, як отримали першу дозу, радимо відкласти отримання другої дози вакцини на 6 місяців

Ви отримували лікування антитілами від COVID-19

Якщо ви отримували лікування антитілами від COVID-19 (моноклональні антитіла або плазму реконвалесцентів – пацієнтів у стадії одужання), радимо відкласти вакцинацію на 6 місяців

Ви вагітна чи годуєте грудьми

Якщо ви вагітна, радимо вакцинуватися після пологів.

Якщо ви дізналися про вагітність після того, як отримали першу дозу, радимо вакцинуватися після пологів.

Перед вакцинацією від COVID-19 тест на вагітність можна не робити.

Якщо ви годуєте дитину грудним молоком, то можете вакцинуватися без жодних застережень

Ви хочете вакцинуватися від інших хвороб

Вакцинуватися від COVID-19 можна через 14 днів після прийому вакцини від інших інфекційних хвороб.

Радимо вакцинуватися від інших інфекційних хвороб через 28 днів після отримання другої дози вакцини проти COVID-19. Якщо вакцинація проти COVID-19 є перепоною для планової вакцинації за віком чи за схемою, цей термін може бути скорочений до 14 днів.

Важливо! Ці рекомендації не стосуються вакцинації за екстреними показаннями

Ви маєте алергію на поліетиленгліколь 

Важка алергічна реакція на поліетиленгліколь або подібні речовини є абсолютним протипоказанням до щеплення мРНК-вакцинами від COVID-19, які містять цю речовину.

Якщо ви схильні до алергій, ми рекомендуємо обстежитися у лікаря-алерголога перед отриманням вакцини. Проте жоден інший тип алергії, ніж на згадані речовини, не є протипоказанням для вакцинування

Реєстрація в електронній системі охорони здоров’я

Щоб безоплатно вакцинуватися від COVID-19, пацієнт має бути зареєстрований у Реєстрі пацієнтів електронної системи охорони здоров’я.

Зареєструватися можна в будь-якого лікаря, зокрема лікаря-спеціаліста. Ви вже зареєстровані, якщо:

  • маєте укладену декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу;
  • отримуєте ліки за програмою “Доступні ліки”;
  • отримували електронне направлення в лікаря.

Ви не зможете вакцинуватися від COVID-19, якщо не зареєстровані в Реєстрі пацієнтів ЕСОЗ.

Декларація про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, не є обов’язковою для отримання безоплатної вакцини від COVID-19. Але радимо укласти таку декларацію, адже цей важливий документ надає доступ до безоплатних медичних послуг за програмою державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Безоплатно вакцинуватися від COVID-19 можна в будь-якому закладі охорони здоров’я чи в приватного лікаря, якщо він визначений Міністерством охорони здоров’я України та має договір з Національною службою здоров’я України на відповідний пакет послуг. Перевірити, чи має надавач такий договір, можна на сайті НСЗУ або за номером 16-77.

Згода на вакцинацію

Вакцинація від COVID-19 є добровільною.

Ви маєте надати згоду на вакцинацію перед щепленням, якщо не зробили цього раніше.

Завантажте, роздрукуйте та заповніть згоду на вакцинацію, щоб зекономити час

Міжнародне свідоцтво про вакцинацію

Інформація про вакцинацію буде внесена до електронної системи охорони здоров’я та доступна вашому сімейному лікарю.
МОЗ не планує розробляти та використовувати інші специфічні документи для підтвердження вакцинації, якщо таких вимог не буде ухвалено на міжнародному рівні.
У разі необхідності, наприклад, для виїзду за кордон, ви можете отримати міжнародне свідоцтво про вакцинацію встановленого зразка, звернувшись до закладу охорони здоров’я

Протипоказання

мРНК-вакцину виробника Pfizer/BioNTech не можна використовувати, якщо ви маєте:

тяжку алергічну реакцію після першої дози вакцини або до будь-якого з її компонентів (наприклад, анафілактичний шок тощо);

негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на першу дозу вакцини мРНК COVID-19 або будь-якого з її компонентів (включно з поліетиленгліколем) після введення вакцини;

негайну алергічну реакцію будь-якого ступеня тяжкості на полісорбат

Решту вакцин від COVID-19 не можна використовувати у разі гіперчутливості до будь-якого з її компонентів

Реакції на вакцину

Вакцинація від COVID-19 допоможе розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, це означає, що ваше тіло вибудовує захист.

Такі реакції на місці щеплення є нормальними:

  • біль;
  • набряк.

Також можуть виникнути такі загальні реакції:

  • гарячка;
  • озноб;
  • головний біль;
  • втомлюваність.

Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації.
Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря за рекомендаціями. Також ви можете так полегшити місцеві симптоми:

  • накладайте прохолодні компреси на місце щеплення;
  • легко розминайте руку, в яку робили щеплення;
  • пийте багато рідини

Відмінність між реакцією на вакцину й симптомами COVID-19

Вакцина від COVID-19 не може спричинити захворювання. Проте ви можете отримати першу дозу вакцини уже інфікованим, коли симптоми хвороби ще не розвинуті.

Організм може реагувати на введення вакцини. Загальна слабкість або підвищення температури – це звичайна реакція на вакцину від COVID-19. Ці симптоми зникають за кілька днів після вакцинації.

Проте якщо з’являються яскраві симптоми захворювання на COVID-19, наприклад, висока температура, постійний кашель, втрата або зміна нюху чи смаку, слід пройти обстеження та протестуватися на COVID-19.

Невідкладно повідомте свого лікаря про будь-які тяжкі побічні реакції, що виникли після вакцинації від COVID-19