ЯК ПРАВИЛЬНО МИТИ РУКИ?

Не забувайте про гігієну рук!

ЯК ПРАВИЛЬНО МИТИ РУКИ?

Не забувайте про гігієну рук! Адже це дозволяє знизити рівень поширення інфекційних захворювань.

Важливість гігієни рук під час війни                                                                                                 Де б ви зараз не перебували – в укритті чи вдома – не забувайте про гігієну рук! Адже це дозволяє убезпечити вас від зараження найбільш розповсюдженими інфекційними хворобами і знизити рівень поширення мікроорганізмів у вашому оточенні.

На руках постійно або тимчасово (транзитом) знаходиться велика кількість небезпечних і не дуже мікроорганізмів. Через навіть незначні подряпини чи ранки вони здатні проникати в підшкірну клітковину та спричиняти запалення. Брудними руками переносяться вірусні, бактеріальні, грибкові і паразитарні патогени – достатньо просто доторкнутися ними до слизових оболонок і ви можете захворіти. Також не слід забувати про токсичні речовини, які можуть знаходитися в бруді і отруїти вас при потраплянні всередину організму.

Більшості інфекцій, що передаються через брудні руки, можна запобігти завдяки дотриманню гігієни рук.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує регулярно й ретельно мити руки та обробляти їх спиртовмісними засобами. Це ефективний спосіб захиститися від інфікування SARS-CoV-2 і розірвати ланцюг передачі багатьох хвороб.

Як слід дотримуватися гігієни рук

  1. Мийте руки:
  • перед приготуванням і прийомом їжі. За результатами досліджень на сьогодні лише 20% людей миють руки перед приготуванням їжі;
  • перед та після відвідування туалету. Статеві органи – ті ж слизові оболонки, через які можемо інфікуватись. Менш ніж 75% жінок і менш ніж 50% чоловіків миють руки після відвідування туалету;
  • після приходу з вулиці;
  • після громадського транспорту і громадських місць, де ви можете торкатись руками поручнів, ручок дверей та ін.;
  • після робіт із землею або будь-яких інших робіт, у результаті яких руки стали брудними;
  • коли руки візуально забруднені або є підозра в забрудненні невидимими хвороботворними агентами;
  • перед надяганням і після зняття засобів індивідуального захисту, таких як медична маска, респіратор або медичні рукавички;
  • після контакту з будь-якими тваринами або проведення догляду за ними.ІНФ.1.2

Мити руки потрібно проточною водою з милом – це найефективніший спосіб. Так ми фізично змиваємо бруд і віруси. Краще обирати рідке мило, особливо в публічних місцях чи в офісі. Тверде мило допускається вдома, де ним користується обмежена кількість людей, у стані здоров’я яких ви впевнені.

Якщо у громадському місці є лише брускове мило, краще просто помити руки водою та скористатись антисептиком опісля.

  1. Процес миття рук має тривати не менше 40 секунд, однак більша частина людей присвячує цьому менше 10 секунд.
  2. Намилюйте руки так, щоби мило вкривало всі поверхні шкіри кистей. Приділяйте особливу увагу таким ділянкам: зовнішня поверхня долонь, проміжки між пальцями, пучки пальців і великі пальці.
  3. Найбільше мікробів на наших руках накопичується на кінчиках пальців і під нігтями, найбрудніший із них мізинець. Ось спробуйте щось узяти, не використовуючи цей палець. Парадоксально, але саме його люди найчастіше забувають помити.
  4. Штучні нігті і лакові покриття, які довго тримаються, можуть стати справжнім джерелом мікробів, оскільки у них є непомітні неозброєному погляду мікротріщинки. Причому тим, у кого є штучні нігті, навіть після обробки дезінфікуючим засобом  тільки в 20% випадків вдається ретельно очистити їх від мікроорганізмів.
  5. Для висушування рук після миття рекомендовано користуватися одноразовими паперовими рушниками, за їхньої відсутності – індивідуальним тканинним рушником.
  6. Використання одного тканинного рушника великою кількістю людей повністю нівелює миття рук, бо вони можуть стати навіть бруднішими щодо забруднення мікроорганізмами.
  7. Закривайте кран використаним паперовим рушником, адже ви щойно відкривали його брудними руками.
  8. Автоматичних сушарок у громадських туалетах краще уникати. Вони пересушують шкіру і призводиять до утворення на ній тріщин, через які проникають хвороботворні мікроорганізми. Окрім того, завихрення повітря підіймає вгору весь бруд, який знаходиться на підлозі.

 МИТТЯ РУК З МИЛОМ ЕФЕКТИВНІШЕ ЗА АНТИСЕПТИК

Молекули мила порушують хімічні зв’язки, які дозволяють бактеріям, вірусам і бруду прилипати до поверхонь. Тож під час полоскання рук всі мікроорганізми, які були пошкоджені або вбиті милом – змиваються.

Засоби для дезінфекції рук не такі ефективні, як мило. Так, антисептики (де понад 60% спирту) вбивають бактерії та віруси, але не можуть змити їх з поверхні шкіри. Існують також віруси, які більш стійкі до мила та спирту, але інтенсивне миття рук з милом все ще може змити їх з поверхні шкіри. Зокрема, це бактерії, які можуть викликати менінгіт, пневмонію, діарею, шкірні інфекції тощо.

Миття водою з милом може сповільнити поширення вірусів та обмежити кількість інфекцій, що існують у світі. Але це працює лише тоді, якщо кожен миє руки часто і ретельно.

Антибактеріальне мило працює краще?

Звичайне мило чудово справляється зі своєю функцією. Найважливіше – техніка миття рук і регулярність.

FDA (Управління продовольства і медикаментів США) заборонило використовувати антибактеріальне мило та антибактеріальні гелі для душу – такі засоби не є ефективнішими за звичайне мило і можуть зашкодити.

Використовуючи антибактеріальне мило у повсякденному житті, ми сприяємо виникненню антибіотикорезистентності (стійкості до антибіотиків) та алергії, а разом зі «шкідливими» змиваємо і «корисні» бактерії. В Україні поки антибактеріальне мило не заборонене, проте для гігієни, боротьби з вірусними захворюваннями достатньо вчасно мити руки звичайним милом.

ЯК І КОЛИ КОРИСТУВАТИСЬ АНТИСЕПТИКОМ?

Формула обробки рук антисептиком:

  • 30 секунд – мінімальний час для оброблення рук;
  • 70% – вміст спирту в антисептику;
  • 3 мл антисептику для однієї процедури гігієнічного оброблення рук.

Надійний знезаражувальний засіб має містити не менше ніж 60 відсотків спирту, наголошує ВООЗ. А 40-процентні спиртові розчини взагалі не можуть вважатись антисептичними. З іншого боку, що вища концентрація спирту в засобі, то більше він сушить шкіру. А в ситуації, коли руки потрібно обробляти по кілька разів на день, важливо, щоб знезараження не шкодило шкірі, а відтак не погіршувало її бар’єрних функцій.

Приміром, дезінфекційні серветки Smile Sterill Bio містять 70% спирту, але, завдяки пом’якшувальному екстракту алое, навіть часте їх використання не викликає неприємного відчуття сухості. При цьому розчин, яким просочено серветки, ефективно знищує не лише віруси, зокрема грипу, ВІЛ, кору, коронавірусів людини, в тому числі SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, епідемічного паротиту, вірусних гепатитів A, B, C, D, норо-, аденовірусів, ротавірусних гастроентеритів, ЕСНО, Коксакі та інших, а й деякі бактерії та гриби. За допомогою Smile Sterill Bio можна дезінфікувати не лише руки, а й предмети, з якими ми найчастіше контактуємо.

Антисептик варто обирати на основі спирту, для нанесення потрібно близько п’яти натискань на відстані 20 сантиметрів від долоні. Руки повинні бути достатньо вологі. Відтак проводимо ті самі маніпуляції, що й при звичайному митті: потерти долоні, тильний бік долонь і між пальцями. Дочекатись доки шкіра висохне, ні в якому разі не витирати антисептик.ІНФ.4

Як тільки з’явиться доступ до проточної води, варто помити руки з милом.

Вологі серветки можна використовувати, коли на шкірі є видимий бруд і немає можливості помити руки з милом. Але для профілактики вірусних захворювань краще обирати антисептик.

Виходячи з дому необхідно мати при собі дезінфікуючий засіб  АХД 2000 ЕКСПРЕС, Стериліум або інший антисептик, щоб у разі відсутності води і мила можна було б забезпечити гігієну рук.

Чи потрібно дезінфікувати смартфон і комп’ютер?

Так, потрібно. Для цього використовують спиртові антисептики: побризкати на серветку та протерти всі поверхні. Оптимально проводити таку процедуру раз на день. Рекомендовано регулярно прибирати і своє робоче місце.

Поради ніби для дітей, але насправді багато дорослих ними нехтують.

Привчаючи дитину з найменшого віку дотримуватись особистої гігієни, ви закладаєте фундамент для її майбутньої безпеки та здоров’я. Набуті корисні звички зможуть захистити малюка навіть тоді, коли вас немає поруч.

Формування звички мити руки потребує часу та уваги. Тож, якщо ваш малюк уже вміє мити руки сам – нагадуйте йому це робити, а якщо він сам ще не справляється – допомагайте йому, робіть це разом.

Покладіть до своєї аптечки антисептик.

Обирайте здоров’я. Якомога частіше і ретельніше мийте руки теплою водою із милом, за відсутності умов для миття обробляйте їх антисептиком. Бережіть себе!

                                                         Людмила СЕМИЛІТ