ХВОРОБИ БРУДНИХ РУК

Які хвороби передаються через брудні руки?

Чистота рук — завжди є актуальною проблемою. Безліч мікроорганізмів осідає щодня на руках, звідки вони потрапляють   до організму, коли ми торкаємося носа, рота, очей, беремо руками їжу. Хвороби брудних рук у середньовіччі викликала місцеві епідемії холери та інших кишкових розладів. Сьогодні  багатьох із них можна уникнути просто помивши руки.

Брудні руки є фактором передачі цілого спектру інфекційних і паразитарних захворювань. Серед них: дизентерія, вірусний гепатит А, черевний тиф, грип, ВІЛ, кір, коронавіруси людини, в тому числі SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, епідемічний паротит, норо-, аденовірусні, ротавірусні гастроентерити, ЕСНО, Коксакі та інші, глистяні інвазії, а також бактерійні та грибкові захворювання, такі як E.coli, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Candida albicans.. Зараження відбувається як прямо через руки, так і через різні поверхні, як-от м’які іграшки та побутові речі, яких торкалися брудні руки.

Факти про брудні руки

Shot of a Young Girl with Dirty Hands and Face

  1. Як виявилось у недавньому дослідженні, людина торкається до свого обличчя у середньому 2-3 рази на годину,і навіть не помічає цього. Якщо при цьому ваші руки будуть брудними, то мікроби з рук потраплять у рот, ніс, очі і призведуть до різних захворювань.
  2. Найбрудніші речі, до яких ми торкаємося щодня, це клавіатура комп’ютера, дверні ручки, гроші, кнопки у ліфті і мобільний телефон. На них можуть перебувати численні мікроорганізми, у тому числі стафілококи, стрептококи, кишкові палички, збудники застуди і грипу.
  3. У світі щоденно понад 1,8 мільйонів дітей у віці до п’яти років вмирають від кишкових інфекцій та запалення легень. Багато хто з них міг не захворіти, якби у сім’ї дотримувались гігієни рук.
  4. Збудники багатьох інфекцій не мандрують у повітрі, вони передаються через брудні руки. Ці випадки вказують на те, що суспільству бракує знань про правильну гігієну рукі про те, що вона має більше значення в обмеженні розповсюдження різних інфекційних хвороб.
  5. Багато хто звик чхати або кашляти закриваючи рот долонею,щоб захистити оточуючих людей від застуди та інших вірусів. Але хто з нас відразу після цього долоню миє дезінфікуючим засобом? Адже, якщо цього не зробити, то, торкнувшись потім до дверних ручок, кнопок у ліфті, перил на сходах та будь-якої іншої поверхні, ми залишаємо на них збудників хвороби. Те ж відбувається, якщо з кимось привітатися за руку. Через це правильніше було б чхати і кашляти у згин ліктя(про це детальна інформація висвітлена у нашій публікації «Респіратоний етикет»).

 Які  небезпечні хвороби передаються через брудні руки?

Кишкові інфекції

Небезпека кишкових інфекційМАЛ.2.1 особливо актуальна влітку, коли висока температура повітря сприяє поширенню хвороботворних мікроорганізмів. З’ївши немитий фрукт чи просто не помивши руки перед їдою, ви ризикуєте кілька тижнів просидіти в лікарняній палаті.

Симптоми кишкових інфекцій: нудота, блювання, діарея, біль у животі, часто – лихоманка.

Гепатит А
Медики називають гепатит А хворобою брудних рук, адже він передається фекально-оральним шляхом. Вірус гепатиту А – дуже небезпечний: потрапивши до печінки, він руйнує її клітини – гепатоцити. І відновити роботу печінки, що запускає в нашому організмі понад 500 функцій, може лише тривале лікування.

Симптоми гепатиту А: підвищена температура, слабкість, відсутність апетиту, діарея, блювання, темна сеча, пожовтіння шкіри та білків очей.

Паразитарні захворювання

Помилково   вважати, що глисти – це дитяча хвороба, що з віком минає. Непрохані “гості” в організмі – зовсім не дріб’язок. Вони спричиняють непрохідність кишечника, алергію та інші серйозні неприємності.

Про наявність гельмінтів в організмі сигналізують: нудота, слабкість, головний біль.

Глистів, як і більшості інфекційних хвороб, можна уникнути, стежачи за чистотою рук. До речі, важливо обробляти не лише руки, а й предмети, яких вони торкаються найчастіше: клавіатуру комп’ютера, телефон, дверні ручки.

Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції

Грипом  та ГРВІ заражаютьсяне лише вдихаючи вірус, а і “з’їдаючи” його. Хворий на грип коли чхає, кашляє і розмовляє, поширює вірус разом із мікроскопічними краплинами слини, які через певний час осідають на різних поверхнях. Торкаючись до них, здорова людина руками збирає збудників віруса. Якщо не помити руки або не обробити їх дезінфікуючим засобом, то варто лише торкнутись до обличчя або щось з’їсти, як виникне ризик інфікування грипом.

Коронавірусна хвороба

Пандемія COVID-19 боляче нагадала про те, наскільки важлива для нашого життя звичайна гігієна. Ринок зреагував миттєво: в аптеках та магазинах з’явилося безліч “санітайзерів” – дезінфекційних та антибактеріальних засобів для обробки рук, поверхонь і приміщень. Чисті руки – це міцний бар’єр для хвороботворних мікробів та вірусів, зокрема вірусу SARS-CoV-2.

Трохи статистики. За результатами досліджень виявлено, що мікроби, які потрапили на чисту шкіру рук, гинуть протягом 10 хвилин; а ті, що потрапили на брудну, не тільки залишаються у 95 % випадків, але й здатні до розмноження.

Елементарний профілактичний захід – миття рук  –  допоможе уникнути неприємних наслідків контактів з вірусами, бактеріями та мікробами. Особливо це актуально для працівників закладів охорони здоров’я, громадського харчування та дитячих установ.

Далі буде.

Семиліт Л.М.