Хтось із моїх близьких захворів на коронавірус

Хтось із моїх  близьких захворів на коронавірус. Що робити?

ІНФ.1.1

Коронавірусна хвороба в Україні досі існує. Щотижня з ковідом госпіталізують близько 2500 пацієнтів. За словами головного санлікаря, нині зайняті 5-7% ліжок, які були виділені для протидії Covid-19.

«Також продовжують реєструвати летальні випадки. 80% з них – це пацієнти, віком 60+. Майже всі не вакциновані», – каже Кузін.

Станом на початок лютого, в медзакладах України достатньо засобів для діагностики. Водночас показники діагностування впали в рази. Зокрема через зняття карантинних обмежень.

«Це спонукає до того, що люди звертаються до лікаря в крайній необхідності, коли почуваються дуже погано», – розповідає Ігор Кузін.

Нагадаємо, що 24 січня в Україні зафіксували перший випадок зараження новим підвидом штаму коронавірусу «Омікрон» XBB.1.5 або «Кракен».

Як наголосили у МОЗ, за даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя, «Кракен» не має специфічних мутацій, які б могли робити його небезпечнішим за інші субваріанти. Тим не менш, порівняно з попередніми субваріантами, цей найефективніше ухиляється від імунної відповіді людини та здатний викликати серйозні захворювання у людей похилого віку та людей з ослабленим імунітетом.

ВООЗ заявляла, що цей підвид штаму «Омікрон» може сприяти збільшенню рівнів захворюваності. З 22 жовтня 2022 року по 11 січня 2023 року у 38 країнах виявили 5288 випадків коронавірусу, викликаних «Кракеном». Більшість із цих випадків реєструвались у Сполучених Штатах Америки (82,2 %), Великій Британії (8,1 %) і Данії (2,2 %).

Як не захворіти самому і допомогти рідним

Розповідаємо  про те, як діяти, коли захворів член сім’ї чи колега в офісі: щоб не заразитися самому та допомогти близьким.

Людині, у якої є підозра на коронавірус, варто самоізолюватись. Тобто максимально зменшити контакт з іншими людьми. Далі – дотримуватися рекомендацій свого сімейного лікаря або викликати спеціальні служби, які зможуть провести тест на коронавірус.

Варто зазначити, що сьогодні є спалах грипу, який має схожі симптоми. Тож не всі випадки респіраторних захворювань є коронавірусом. Але якщо COVID-19 таки підтверджено, за перебігом захворювання стежить епідеміологічна служба. Вона ухвалює рішення про госпіталізацію хворого та дає всі інші рекомендації.

Інкубаційний період коронавірусу становить 14 днів. За останніми даними, найбільш заразною інфікована людина є за два дні до появи симптомів. Тобто вона не поширює вірус увесь період. Попри це усім людям, що якось контактували із хворими, потрібно пробути два тижні у самоізоляції. Це унеможливить поширення вірусу   далі.

Залишатися вдома на час інкубаційного періоду радять і людям, які повернулись із країн, де зафіксовано найбільше випадків.

Хтось із моїх близьких захворів, що робити?

Якщо людину госпіталізували.

Удома все ще можуть залишатись віруси на поверхнях, тож треба провести генеральне прибирання із дезінфекційним розчином.

У кожному підтвердженому випадку епідеміологічна служба простежує всі контакти хворого. Усіх людей, які близько контактували з ним, повідомляють цей факт і рекомендують провести 14 днів у самоізоляції, тобто вдома. Разом із сімейним лікарем служба стежить за станом усіх контактних осіб протягом інкубаційного періоду. Якщо за цей період жодних симптомів не виникає, людина вважається здоровою та не становить загрози іншим.

Якщо людина залишається хворіти вдома.

Рекомендації з догляду за пацієнтом з COVID-19 в домашніх умовах

  1. Пацієнта слід розмістити у добре провітрюваному приміщенні.
  2. Заходити в кімнату до хворого може лише одна людина, яка його доглядає. Це має бути здорова людина, що не належить до групп ризику. Відвідування забороняються.
  3. Члени сім’ї повинні перебувати в окремій кімнаті або, якщо це неможливо, підтримувати відстань не менше одного метра від пацієнта (наприклад, спати в окремому ліжку). Винятком може вважатися мати, що годує грудьми (враховуючи переваги грудного вигодовування та незначну роль грудного молока в передачі інших респіраторних вірусів, мати може продовжувати годувати грудьми; водночас вона повинна носити медичну (хірургічну) маску, коли вона знаходиться поруч з дитиною, і ретельно дотримуватися гігієни рук перед тісним контактом з дитиною).
  4. Слід обмежити рух пацієнта по дому та мінімізувати загальний простір (переконайтесь, що загальні приміщення (наприклад, кухня, ванна кімната) добре провітрюються (наприклад, тримайте вікна відкритими).
  5. Особа, яка проводить догляд, повинна носити медичну (хірургічну) маску, що щільно прилягає до обличчя, коли знаходиться в одній кімнаті з хворим. ПрМАЛ.1и носінні маски до неї не слід доторкуватися. Якщо маска стане вологою або забрудниться, її потрібно негайно змінити. Слід використовувати виключно одноразові маски та проводити гігієну рук після їх зняття.
  6. Слід проводити гігієну рук після будь-яких контактів із хворим або його найближчим оточенням. Практику гігієни рук, шляхом їх миття з милом і водою, слід виконувати до і після приготування їжі, перед вживанням їжі, після відвідування туалету та кожного разу, коли руки видимо забруднені. Якщо руки видимо чисті, для гігієни рук рекомендовано використовувати спиртовмісний антисептик для рук.
  7. Для висушування рук після виконання практики миття з милом та водою рекомендовано використовувати одноразові паперові рушники. Якщо паперові рушники недоступні, слід забезпечити кожного члена домогосподарства індивідуальним тканинним рушником і замінювати їх, як тільки вони стають вологими.
  8. Слід дотримуватися респіраторної гігієни і етикету кашлю – прикривайте рот і ніс під час кашлю або чхання за допомогою одноразових паперових серветок, тканинних серветок (перед повторним використанням слід випрати). В разі відсутності серветок, слід чхати і кашляти в згин ліктя. Після кожного акту кашлю або чхання слід провести практику гігієни рук (миття з милом і водою або обробка спиртовмісним антисептиком).
  9. Необхідно відмовитися від багаторазового використання тканин та інших багаторазових матеріалів для гігієни рота або носа. Якщо це неможливо, відповідним чином очищуйте їх після використання (наприклад, періть хусточки, використовуючи звичайне мило або миючий засіб та воду).
  10. Слід уникати прямого незахищеного контакту з біологічними рідинами хворого – використовуйте одноразові медичні рукавички (бажано нітрилові) для проведення догляду за ротовою порожниною та при поводженні з фізіологічними випорожненнями і медичними відходами. До та після зняття медичних рукавичок слід провести практику гігієни рук.
  11. Рукавички, тканини, маски та інші відходи, які утворилися внаслідок догляду за хворим слід розміщувати в окремому контейнері (поліетиленовому пакеті) в тому ж приміщенні, в якому знаходиться хворий, до їх утилізації.
  12. Слід уникати інших видів можливого потрапляння біологічних рідин хворого або забруднених ним предметів у безпосереднє оточення здорових (наприклад, уникайте обміну зубними щітками, цигарками, спільного користування посудом і постільною білизною). Посуд після індивідуального використання необхідно мити з милом або миючим засобом та водою і використовувати повторно (викидати/утилізувати посуд не слід).
  13. За попередніми даними, вірус Covid-19 може залишатись живим на поверхні від 3 до 12 годин – залежно від умов. При кімнатній температурі та вологому повітрі вірус на поверхнях помирає за кілька годин. Необхідно щодня очищати і дезінфікувати поверхні в найближчому оточенні хворого (наприклад, приліжкові тумбочки), звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
  14. Кімнату, де перебуває хворий,  потрібно провітрювати не менше 4-х разів на день. Хворий має перебувати в масці чи у респіраторі весь час або хоча б під час контакту з іншими. Але навіть з таким захистом вірус все ще може поширюватися по кімнаті.
  15. Слід очищати і дезінфікувати поверхні ванної та туалету щонайменше один раз на день звичайним побутовим мийно-дезінфікувальним засобом.
  16. Прати одяг, постільну білизну, рушники для ванни та рук хворих необхідно використовуючи звичайне мило та воду. Для машинного прання рекомендовано встановлювати температурні режими 60–90°C і використовувати звичайні пральні порошки. Після прання будь-які речі слід ретельно висушити.
  17. Забруднену білизну дозволено збирати в загальний мішок для білизни. Заборонено струшувати брудну білизну. Необхідно уникати прямого контакту шкіри та одягу із забрудненою білизною.
  18. Слід використовувати одноразові медичні рукавички та одноразовий фартух (наприклад, виготовлений з целофану) при очищенні і дезінфекції поверхонь, одягу чи білизни, що забруднені біологічними рідинами хворого. До та після зняття медичних рукавичок слід провести практику гігієни рук.
  19. Особи, які мають симптоми хвороби мають залишатися вдома до тих пір, поки у них не буде доведено відсутність хвороби на підставі клінічних та/або лабораторних результатів.Усі члени домогосподарства вважаються контактними особами.
  20. Якщо у члена домогосподарства виникають симптоми гострої респіраторної інфекції, включаючи лихоманку, кашель, біль у горлі та утруднене дихання, до нього мають застосовуватися заходи як до підозрілого щодо інфікування SARS-CoV-2.

ІНФ.4

Якщо захворів хтось в офісі.

Тут алгоритм дій схожий. Епідеміологічна служба визначить усіх людей, з якими тісно контактував хворий, і порадить самоізолюватись.

Приміщення офісу треба прибрати із засобами для дезінфекції. Чи потрібно ізолювати на певний час усіх колег – вирішує епідеміологічна служба. Наприклад, якщо офіс невеликий, то самоізоляція усього коллективу має сенс. Але якщо в компанії великий офіс з різними підрозділами, то достатньо буде обмежити лише поверх, де працював інфікований. Але це все вирішує епідеміологічна служба.

ІНФ. 3

Фельдшер із санітарної освіти  Л.Семиліт