ВІСПА МАВП

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

ВІСПА МАВП: ВІДПОВІДАЄМО НА 5 ПОШИРЕНИХ ПИТАНЬ

19 вересня 2022 року Міністерство охорони здоров’я України (МОЗ) повідомило, що в Україні зареєстрували вже другий випадок захворювання на віспу мавп. Що це за хвороба та чи чекати нам чергового “апокаліпсису”? Відповідаємо на найпоширеніші питання.

Мавпяча віспа звучить просто жахливо. Що це взагалі таке та чи легко нею заразитися?

Мавпяча віспа — це вірусне зоонозне захворювання. Це означає, що воно передається людині від тварини. Але й від людини до людини цей вірус також може передаватися. Водночас ця хвороба не передається так легко як, наприклад, вітряна віспа чи віспа натуральна.

Найбільш імовірно заразитися віспою мавп — через близький контакт із людиною, в якої присутні симптоми хвороби.

Проте, якщо ви тривалий час маєте розмову з інфікованою людиною (яка ще не має виражених симптомів) і краплинки її слини потрапляють на вас, ви можете захворіти. Хоча ось такі респіраторні краплинки не головний фактор передачі вірусу, пише Nature.

Зараження можливе через:

інф._1

Отож соціальна дистанція  знову наше все”, — каже мікробіологиня Олена Лівінська.

Також можуть виникати деякі побоювання стосовно того, чи можна підхопити вірус, наприклад, приміряючи одяг у крамниці. Але такі ризики поки що оцінюються як невисокі.

Наскільки мавпяча віспа небезпечна?

Цю хворобу не можна назвати “смертельною”, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) показники летальності хвороби коливаються у межах  3-6%.

Проте останні дані показують, що з 57 000 людей, які захворіли на віспу мавп, померло 22 людини. Таким чином смертність становила 0.04%.

Отримані  цифри — орієнтовні. Імлвірно, деякі країни Африки просто не можуть фіксувати всі випадки хвороби через обмежені ресурси щодо тестування та діагностики.

Перебіг захворювання багато в чому  залежить від загального стану здоров’я, вашого віку та чи немає у вас серйозних проблем з імунітетом.

Якщо у випадку коронавірусної інфекції діти були групою низького ризику в плані смерті та важких ускладнень, то тут — все навпаки. Саме у дітей віспа мавп протікає важче.

Серед важких ускладнень хвороби ВООЗ називає такі:

→ бронхопневмонія;

→ сепсис;

→ енцефаліт;

→ інфікування рогівки, яке може призвести навіть до сліпоти.

Важкість протікання хвороби залежить також і від філогенетичної групи вірусу. Як пояснює Олена Лівінська, штам групи WA (West Africa), у своєму ендемічному регіоні проявляв нижчий рівень летальності (близько 1-3%), порівняно зі штамом групи CB (Congo Basin), смертність від якого була до 10%. Наразі всі випадки, зареєстровані за межами ендемічних зон поширення вірусу, спричинені менш летальними вірусами WA групи і поки спричинюють рівень смертності на два порядки нижчий.

А втім, втрачати пильності точно не варто, адже хвороба має доволі болісні прояви. А її ускладнення можуть загрожувати життю. Також є ризик того, що внаслідок хвороби, на шкірі залишаться рубці.

Як пояснює дерматологиня Ольга Римаренко, характер висипу при мавпячій віспі нагадує висип при вітряній віспі та віспі натуральній.

Висип уражує як поверхові, так і глибші шари шкіри — дерму та гіподерму. Коли пухирі підсихають, на них утворюється кірка. І таке глибоке запалення може призводити до утворення рубців, особливо на ділянках з малою кількістю підшкірної клітковини, як-от  лоб, спинка носа тощо. Також це можливо, якщо здерти кірочку — тоді процес заживлення порушується, і це також може спричинити рубець”, — пояснює лікарка.

Як мені зрозуміти, що я захворів саме на віспу мавп?

ВООЗ пояснює, що хворобу можна розділити на два періоди.

Перший період. Протягом 0-5 днів ви можете відчувати сильний головний біль, сильну втому, підвищення температури, біль у м’язах, збільшення лімфовузлів.

Другий період. Зазвичай, на 1-3 день з’являється висип. У 95% випадках він уражує обличчя. Прояв нагадує  вузлики або папули, які наповнені рідиною.

Тривають симптоми в середньому 2-4 тижні, а інкубаційний період може варіюватися від 5 до 21 дня.

Діагноз може поставити лише лікар з оглаяду насимптоми та лабораторні дослідження.

Також зазначимо, що хвороба може протікати з вираженим болем.

А якщо у мене була вітрянка? Віспа мавп мені не загрожує?

На жаль, ні. Імунітет від вітряної віспи чи вакцина від вітряної віспи не дають захисту від віспи мавп. Вітряну віспу, попри її назву, спричиняє герпес вірусу людини 3 типу. А от віспу мавп — поксвіруси.

А якщо це воно? Мене вилікують?

Специфічного лікування не існує, лише симптоматичне, пише Центр громадського здоров’я України. Деякі противірусні препарати, які використовували для полегшення симптомів натуральної віспи, можуть використовувати і проти віспи мавп Проте доступ до цих препаратів обмежений, пояснює ВООЗ.

Є дані, що люди старшого віку, які ще отримали щеплення проти віспи натуральної (чорної віспи) можуть мати захист і від віспи мавп. Дані досліджень кажуть, що захист може сягати 85%. Проте вже багато років щеплення проти віспи натуральної не проводять. Наразі про щеплення проти віспи мавп в Україні не йдеться.

Тож залишайтеся вдома, якщо відчуваєте симптоми хвороби, не контактуйте з хворими та бережіть себе!

Також про спалах віспи мавп ви можете прочитати в нашій публікації від 27.05.2022 року.

Авторка: Наталя Бушковська