ВІДПОВІДАЛЬНЕ БАТЬКІВСТВО – ЗАПОРУКА ЩАСЛИВОЇ РОДИНИ

«Сім’я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Предметом основної турботи та основним обов’язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини»,  — зазначено у статті 11 Закону України «Про охорону дитинства». Отже, сім’я є найважливішою ланкою у вихованні дітей. Саме на сім’ю покладені не лише функції відтворення та продовження роду, в ній ще закладаються основи виховання та формування майбутньої особистості, громадянина.

У всі часи по ставленню держави, а також по становищу сім’ї у суспільстві судили про розвиток країни. Це тому, що щасливий союз сім’ї і держави – необхідна запорука процвітання і добробуту її громадян. Благополуччя родини – ось мірило розвитку і прогрессу країни. Саме тому Уряд нашої країни однією з пріоритетних задач своєї діяльності визначив піклування про дітей, надаючи таким чином можливість батькам дбати про дитину, забезпечувати її всебічний розвиток, виховуючи гідних громадян нашого суспільства.

Нормативнo-правова база

Урядова підтримка відповідального батьківства відбувається в реалізації пілотного проекту із соціального захисту сімей з дітьми та підтримки розвитку відповідального батьківства шляхом запровадження:

З 1 вересня 2018 р. надання при народженні дитини одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка” в межах державної допомоги сім’ям з дітьми вартістю 5 000 грн.;

 

Починаючи  з 1 січня 2019 р. відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років “муніципальна няня” у розмірі прожиткового мінімуму на дітей віком до шести років, встановленого станом на 1 січня відповідного року, на умовах співфінансування з різних бюджетів.;

Серед ключових моментів реалізації урядової підтримки відповідальних батьків можна зазначити, в тому числі, податкову знижку на розвиток та навчання дитини, алгоритм нарахування аліментів та їх розмір, відповідальність батьків за несплату аліментів, оскільки діти мають повне право на належне утримання.

Як було зазначено раніше, однією з важливих складових урядової підтримки, спрямованої на розвиток інституту відповідального батьківства,  є податкові пільги для батьків, які сумлінно виконують свій батьківський обов’язок, витрачають додаткові кошти на гуртки, навчання, спортивні та будь-які інші секції. Необхідно зазначити, що практично всі студенти-контрактники (або їх батьки) мають право на отримання податкової знижки до 18% від вартості навчання. А віднедавна можна отримати податкову знижку ще за навчання в закладах дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти.

Неможливо обійти стороною діяльність Уряду, спрямовану на захист економічних прав найменших українців. Новації законів, прийнятих у рамках проекту Уряду та Мін’юсту «ЧужихДітейНеБуває», гарантують гідне фінансове утримання дітей, які проживають в неповних сім’ях. Зокрема, було прописано норму, яка стосується підвищення мінімального розміру аліментів, а саме: мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Натомість, мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину прирівнюється до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, що з 1 січня 2019 року складає 1626 грн для дітей менше 6 років та 2027 грн для дітей 6 років і старших.

Також необхідно підкреслити, що було запроваджено в дію норми законодавства, що значно посилили відповідальність для батьків, які не сплачують аліменти. Зокрема, було заборонено виїжджати за кордон, керувати автомобілем, користуватися зброєю та полювати. Крім того, були встановлені штрафні економічні санкції від 20% до 50% від суми боргу. Важливим стимулюючим засобом для боржників виплати аліментів стали суспільно-корисні роботи, оплата за які пішла на погашення заборгованості перед дітьми, конфіскація та продаж активів, а також обмеження волі до 2 років. Тобто, головна мета нашого Уряду зробити все можливе для того, щоб таке ганебне явище як борги батьків перед власними дітьми зникло в країні повністю. А бути відповідальним батьком чи матір’ю  стало нормою нашого життя.

Враховуючи  викладене, можна впевнено зазначити, що наша держава уважно пильнує за тим, щоб кожній родині надати можливість для створення сімейного середовища, сприятливого для розвитку дитини, дотримання її прав, формування гармонійної особистості. Треба пам’ятати, що міцна, здорова родина здатна зрощувати плоди любові і   злагоди, що є запорукою щастя дитини та розквіту міцної, успішної, багатої держави – Україна.