ТРОХИ ПРО РАК ШЛУНКА

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ

ЧАСТІШЕ ДІАГНОСТУЮТЬ У ЛЮДЕЙ СТАРШОГО ВІКУ ТА ЧОЛОВІКІВ: ТРОХИ ПРО РАК ШЛУНКА

МАЛ.1

Перш ніж говорити на таку складну тему як рак шлунка, з’ясуємо, як взагалі функціонує цей орган та якою є його структура.

Шлунок — це мішкоподібний орган, основна роль якого полягає в перетравленні їжі. До шлунка їжа потрапляє через стравохід після пережовування та ковтання. Тут у гру входить шлунковий сік, а далі перетравлена їжа прямує до наступної “станції” — дванадцятипалої кишки.

Шлунок складається з 5 частин:
(1) Кардія — ближче до стравоходу.
(2) Склепіння шлунка — верхня частина поряд із кардією.
(3) Тіло — основна частина органу.
(4) Воротарна печера (антрум) — саме тут їжа змішується зі шлунковим соком.
(5) Воротар — працює як клапан, який контролює випорожнення вмісту шлунка в тонкий кишківник.

Стінку шлунка формують 5 шарів: серозний, підсерозний, м’язовий, підслизовий та слизовий. До чого цей екскурс в анатомію?

Річ у тім, що симптоми раку шлунка залежать від того, який саме відділ органу уражений хворобою. А розуміння, який шар шлунка вражений допоможе лікарям визначити стадію хвороби — чим глибше ураження, тим комплекснішим буде лікування людини.

Як розвивається рак шлунка?

Як правило — повільно.

Від місця, де формується ракове утворення, залежить як симптоматика хвороби, так і прогноз для лікування. До 95% випадків раку шлунка — це аденокарцинома. Хвороба стартує з залозистих клітин внутрішньої оболонки шлунка (слизової).

Які найбільш поширені прояви цього типу раку?

ІНФ_рак шлунка (1)

 Як діагностують рак шлунка?

ІНФ._рак шлунка (2)

Метод гастроскопії використовують не лише при діагностиці ракових станів. Протягом процедури, для ранньої діагностики, лікарі можуть провести біопсію — взяти невеликий зразок тканини для дослідження. Цей тип діагностики не завдає болю, проте може викликати неприємні відчуття в горлі. Ви завжди можете попросити про анестезію — загальну або спрей, щоб пом’якшити подразнення.

Також скринінг на рак шлунка може призначатися залежно від того, чи були випадки цього типу раку у близьких родичів і в якому віці.

Наприклад, якщо у близького родича виявили рак у 45 років, то лікар/ка буде призначати гастроскопію пацієнту/ці від 35 років, навіть за відсутності скарг”, — зауважує гастроенторологиня Євгенія Белінська.

Що робити, якщо мені діагностували рак шлунка?

Передусім, зрозуміти, що це серйозне захворювання, проте не вирок.

Результати лікування залежать від багатьох факторів:
→ тип раку;
→ де саме знайшли пухлину;
→ чи є метастази;
→ загальний стан вашого здоров’я тощо.

Загалом лікування включає хірургічне втручання, хімієтерапію, але також можуть застосовувати радіотерапію та таргетну терапію.

Таргетна терапія — це тип лікування, який впливає на протеїни, що “допомагають” раковим клітинам рости та розмножуватись.

Які існують фактори ризику?

ІНФ_рак шлунка (3)

Що ще важливо знати про цей тип раку?

За статистикою США, кількість випадків цього типу раку зменшується на 1,5% щороку протягом останнього десятиліття.

Цікаво, що на початку 20 століття в США саме рак шлунка займав перше місце за смертністю від раку. Достеменно не зрозуміло, що вплинуло на зменшення кількості діагностованих випадків. Проте науковці виділяють такі фактори:

→ з’явилися холодильники, а з ними — можливість зберігати їжу. Тому люди почали споживати менше консервованих та копчених продуктів. А це один із факторів, який підвищує ризики.

→ знизилась кількість людей, інфікованих бактерією H.pylori, яка спричиняє виразку шлунка, гастрити й рак. Детальніше ми писали про це тут.

Проте це статистика США. А от у Східній Азії цей тип раку дуже розповсюджений. Наприклад, Японія — друга країна в світі за кількістю випадків раку шлунка. На першому місці — Монголія. Станом на 2020 рік Україна не входить до десятки країн, які мають найвищу кількість випадків хвороби.

Автор/ка: Наталія Бушковська

Залучена експертка Євгенія Белінська

Джерела

American Cancer Society

Національна служба охорони здоров’я Великої Британії

Національний Інститут раку США

Міднародний фонд із досліджень раку