ТРОХИ ПРО БОТУЛІЗМ

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ

ВІДКРИТИ СТАРУ КОНСЕРВУ — МАЙЖЕ ЗАВЖДИ ПОГАНА ІДЕЯ АБО ТРОХИ ПРО БОТУЛІЗМ

Можливо, у сучасній ситуації вам доводиться харчуватися консервованою або в’яленою їжею частіше, ніж того б хотілося. Таке харчування має свої очевидні переваги: це зручно та швидко, особливо якщо ви в дорозі, в укритті, у наряді. Утім, обираючи таку їжу, важливо знати заходи безпеки, інакше загинути можна не від ракети чи ворожої кулі, а від…ботулізму.

Ботулізм — це важке харчове отруєння, наслідки якого можуть бути летальними. Отруєння спричиняє токсин бактерії — Clostridium botulinum bacteria.

Токсин ботулобактерії  — один з найпотужніших у світі. До речі, його також використовують у косметології, коли хочуть запобігти зморшкам. Тільки тоді він інактивований.  Цей токсин може паралізувати м’язи.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби й більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

ІНФ_Ботулізм_1

Один із найяскравіших проявів ботулізму: сітка або туман перед очима. Також хворі часто скаржаться на відчуття “грудок у горлі”. Якщо ви помітили в себе симптоми чи підозрюєте, що могли захворіти на ботулізм, необхідно терміново їхати до лікарні.

Захворювання часто розвивається поступово, що дає ілюзію легкості хвороби. Якщо зволікати, на людину чекає дихальна недостатність і навіть смерть.

Для лікування хворого  обов’язково госпіталізують та вводять ботулінічний анатоксин (також використовують такі терміни як імуноглобулін, сироватка).

Що важливо знати про безпеку продуктів харчування, щоб уникнути ботулізму:

Ботулізм може навіть бути в продуктах, які не виглядають зіпсованими. Проте якщо продукти консервовані й ви бачите, що кришка консерви здулась — у жодному разі не можна їсти такий продукт.

Ботулізм також буває в немовлят і спричиняє його… мед! Річ у тім, що в меду можуть бути спори ботулізму, з якими може впоратись організм дорослого, а не немовляти. Тому мед — заборонений продукт для дітей до 1-го року (за деякими рекомендаціями до 2-ох років).

Уникайте консервованих продуктів із пошкодженим пакуванням, неприємним запахом, у жодному разі не їжте рибу/м’ясо, яку коптили чи в’ялили в домашніх умовах.

ІНФ_Ботулізм_2

Авторка: Наталія Бушковська

Джерела:

Центр громадського здоров’я

NHS