ТЕХНІКА ВИРІШЕННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ ПРОБЛЕМ

ТИ ЯК?

БАЗОВІ НАВИЧКИ ТУРБОТИ ПРО СЕБЕ ТА ІНШИХ

ТЕХНІКА ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ:«СТІЙ— ДУМАЙ—ДІЙ»

 МАЛ.1.1

Під час кризової ситуації більшість із нас може відчувати розгубленість і безпорадність. У якийсь момент може здатися, що людина втрачає повний контроль над власним життям. Завдання помічника — показати, що попри дію надпотужного стресового чинника, залишаються речі та справи, які лежать у полі нашого контролю. Тому важливо не «інвалідизувати» чи знерухомити людину поруч у її діяльності, узявши всю відповідальність та прийняття рішень на себе, а навпаки — активізувати контроль за відповідними речима в житті людини в межах її впливу («кола контролю»).

Найкращий спосіб підтримати в такій ситуації — показати людині, що вона досі може контролювати справи  у своєму житті. Тобто допомогти  їй «самостійно»       допомогти  собі.

Для цього є техніка  «СТІЙ — ДУМАЙ — ДІЙ».

У такий спосіб у тебе буде більше енергії та часу допомагати іншим. Метод «стій-думай-дій» можна застосовувати задля підтримки та допомоги іншим упоратися з власними потребами.

СТІЙ

Попроси людину зупинитися, поговорити, перевести          подих. Можна разом зробити вправу «Повільне          дихання».   Попроси     її перелічити проблеми, що зараз турбують (можна записати).

Попроси вибрати одну проблему, яку людина   може вирішити.

ДУМАЙ

Попросіть людину придумати якомога більше різних способів вирішення цієї МАЛ.1проблеми. Спробуйте придумати щонайменше 2 або 3 різні варіанти (теж варто записувати)

Такі питання можуть допомогти:

  • Як тобою вирішувалася така проблема раніше?
  • Чи є хтось, до кого ти можеш звернутися за допомогою (наприклад, близькі, друзі або  організації)?
  • Чи були подібні проблеми у знайомих людей? Як їм вдалося їх вирішити?
  • Які плюси і мінуси кожного з ваших можливих рішень?

ДІЙ

Попросіть людину обрати один із варіантів зі списку можливих рішень, який можна спробувати.

Переконайтеся, що варіант безпечний для людини та інших, якщо вони його реалізують. Якщо потрібно, допоможи людині         розбити вирішення проблеми на          кроки.

Якщо рішення, яке вони обрали, не допомагає, людина може повернутися до списку та спробувати інше рішення.