ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО КЛІЩОВИЙ ЕНЦЕФАЛІТ

БЕРЕЖИ СЕБЕ

 ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

ЦЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ ЯК ГРИП: ВСЕ, ЩО ВАЖЛИВО ЗНАТИ ПРО КЛІЩОВИЙ ЕНЦЕФАЛІТ

ЕПІЗОД 4 ЕНЦЕФ.

Одним із найстрашніших наслідків укусу кліща є кліщовий енцефаліт. 

Це запалення мозку, до якого можуть призвести:

віруси; бактеріальні інфекції; аутоімунні запалення; укуси комах.

Енцефаліт не варто ототожнювати виключно з кліщами. Передаватись енцефаліт може різними шляхами залежно від того, який саме збудник його спричиняє. Заразитись можна й повітряним шляхом — наприклад, вірус кору може спричинити енцефаліт. Також інфікування можливе через укуси комах, забруднену їжу, контакт із хворою людиною. 

Хоча не зовсім правильно називати кліщів комахами (за номенклатурою, кліщі — це павукоподібні), саме їхні укуси найчастіше спричиняють енцефаліт.

Кліщовий енцефаліт не є типовим захворюванням для України. Проте це захворювання фіксують на Європейському континенті все частіше. За останні 30 років, наприклад, кількість випадків кліщового енцефаліту в різних регіонах Європи збільшилась на 400%.

Як пояснює інфекціоністка Олена Луцька, в Україні ендемічними зонами в першу чергу вважаються Волинь та Карпати. Ендемічні зони — це зони, де певне інфекційне захворювання постійно існує.

Офіційно останні роки він [ред. кліщовий енцефаліт]не реєструвався. Але  я допускаю прогалини діагностики. Бо в тій самій Польщі та Словаччині реєструється, і досить багато”, — пояснює лікарка. 

Найбільш розповсюджені симптоми кліщового енцефаліту:

ІНФ._кліщовий енцефаліт_1

Олена Луцька пояснює, що спочатку ознаки можуть нагадувати грип. Та вже орієнтовно за тиждень можуть доєднатись неврологічні симптоми, як-от судоми чи сплутаність свідомості. 

Від кліщів себе можна захистити по-різному. Ви можете прочитати про це в нашому попередньому матеріалі

Проте найнадійнішим захистом саме від кліщового енцефаліту є щеплення. Олена Луцька каже, що наразі в Україні є вакцина, яку за власний кошт можна придбати в аптеці чи в приватній клініці.

Не завжди кліщовий енцефаліт — це вирок. У когось симптоми можуть бути помірними та минути без наслідків. А хтось переносить хворобу вкрай важко й отримує наслідки для здоров’я на все життя. ІНФ._кліщовий енцефаліт_2

Специфічного лікування проти цієї хвороби не існує. 
Вакцина проти кліщового енцефаліту, яка застосовується в Україні, — це Фсме Імун-джуніор (для дітей) або просто Фсме-Імун (для дорослих). Для повного курсу вакцинації необхідно зробити 3 щеплення. 

Авторка: Наталія Бушковська

Залучена експертка: Олена Луцька

Джерела

Mayo Clinic

European Centre for Disease Prevention and Control

Ліки Контроль