ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КЛІЩІВ

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

 НЕ СТРИБАЮТЬ ТА НЕ ПАДАЮТЬ З ДЕРЕВ: ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КЛІЩІВ

МАЛ.1

МАЛ.2         МАЛ.3

Розвідка повідомляє, що диверсантські групи кліщів заполонили ліси України й кусають як цивільних, так і військових. Інформація підтверджена!

Якщо серйозно, то кліщі зараз дійсно в ударі. У багатьох при фразі “укус кліща” одразу виникають думки про кліщовий енцефаліт. Але насправді кліщі, які переносять енцефаліт — дуже рідкісне явище в Україні.

Від кліщового енцефаліту в Україні є вакцина і її варто розглянути, особливо якщо ви плануєте поїздку чи евакуацію в гірські місцевості Європи чи Азії. Але більше варто непокоїтись про хворобу Лайма або бореліоз.

Проте давайте поступово.

Як вберегтись від кліщів?

100% гарантії вам не дасть жоден метод, але є поради, які значно знизять ризики.

Вивчіть свого ворога. Кліщі живуть у високій траві та кущах. Поширені чутки про те, що вони стрибають на вас з дерева — це неправда. Кліщі взагалі не вміють стрибати. Тому, якщо ви опинились у лісі й маєте можливість не перебувати довго в траві чи кущах — варто це зробити. Звичайно, це не порада для військових. А цивільним нагадаємо: наразі більшу небезпеку становлять міни в лісах та парках. Тож краще взагалі уникати прогулянок у цих місцевостях. Так ви захистите себе й від кліщів, і від вибухонебезпечних предметів.

Кліщів добре видно на світлому одязі.

А ще, поки ви рухаєтесь, вони не вчепляться в вас. Їжу вони почнуть шукати, коли ви нарешті присядете відпочити. Рухаються кліщі знизу догори — досить повільно.

Тому наступна порада…

Ретельний огляд місцевості, а якщо точніше — власного тіла. Щодвігодини оглядайте себе та своїх дітей на наявність кліщів. Перевірте себе вже без одягу й після прогулянки. Додаткова небезпека криється в тому, що укус кліща практично невідчутний — тварина виділяє анестетик при укусі

Чим довше кліщ на тілі, тим більше ризиків, що він передасть якусь інфекцію. Отож огляд — це просто МАЄ БУТИ!

ЕПІЗОД 1

Використовуйте захист. Передусім, це спеціальні репеленти. Зверніть увагу на активну речовину, коли будете купувати такі. У складі має бути принаймні щось із переліку:

→ DEET (ДЕТА);
→ пікаридин (KBR 3023);
→ IR3535;
→ OLE (ефірна олія лимонного евкаліпту);
→ PMD (параментан-діол);
→ 2-undecanone;
→ перметрин.

Репеленти заборонено використовувати для дітей віком до двох місяців.

Препарати з вмістом OLE та PMD заборонені для дітей віком до трьох років.

Час дії репеленту може різнитись, тож обирайте той, який підходить для вашої конкретної ситуації. Уважно читайте інструкцію перед тим, як використовувати засіб. Не наносьте його на шкіру — особливо, якщо маєте пошкодження чи подразнення. Коли розбризкуєте репелент, намагайтесь не вдихати його.

Не зайвим буде обробити захисним засобом взуття – це ваша перша лінія оборони. Також можна обробити одяг зсередини, наприклад, шкарпетки.

Одними з найефективніших вважаються репеленти з DEET у складі. Проте Американська академія педіатрії рекомендує використовувати засіб з вмістом DEET не більше 30%, коли мова про захист дітей.

Що робити, коли кліщ уже присмоктався?

ЕПІЗОД 2

Передусім, вам потрібно його витягнути. Забудьте про застарілі правила на кшталт помастити кліща олією/лаком/вазеліном. Не треба його крутити руками чи випалювати. Вам потрібна дієвий інструмент — це або пінцет із гострими кінчиками або спеціальна ручка-ласо (от нею якраз можна кліща прокрутити). Придбати це все можна в аптеці або в ветеринарних крамницях.

Отже, кліща витягли. А він мене заразив? На жаль, перевірити цю інформацію на 100% неможливо. Не варто тягати полоненого кліща в лабораторію — інфікований кліщ міг не встигнути заразити вас, якщо пробув у тілі недовго. У той же час, неінфікований кліщ не є гарантією того, що вас не вкусив інший, який встиг втекти непоміченим. Якщо кліщ пробув у тілі понад 36 годин, знизити ризики захворіти на хворобу Лайма можна, прийнявши одну пігулку антибіотика доксицикліну протягом 72 годин після укусу. Такі поради дає Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC).

Тому якщо ви знайшли в себе кліща великого розміру (що говорить, що він присмоктався досить давно), одразу варто звернутись до лікарів. За потреби, ви отримаєте рецепт на антибіотик. Ні в якому разі не приймайте цей або будь-який інший антибіотик самостійно! Доксициклін має протипоказання: заборонений дітям до 8 років, вагітним, людям із дисфункцією нирок тощо.

ЕПІЗОД 3

Мігруюча еритема  поступово збільшується й може досягти 30 сантиметрів у діаметрі. Під час збільшення коло може нагадувати “бичаче око”.

Пам’ятайте — якщо бути уважними та діяти правильно, ризики чимось заразитись доволі невеликі.

Бережіть себе!

Авторка: Наталія Бушковська

Джерела

New York Department of Health

Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України

Американська академія педіатрії

Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC)