ЩО ТАКЕ СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШКІВНИКА?

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ

ТАК, ЦЕ СТРЕС: ЩО ТАКЕ СИНДРОМ ПОДРАЗНЕНОГО КИШКІВНИКА І ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ВІН У ВАС Є?

НФ.1.1.

«Всі хвороби — від нервів». Чули таке твердження? Що ж, у більшості випадків воно безглузде, адже причин патологічних станів безліч, і не варто списувати все на стрес. Однак сьогодні говоритимемо про стан, який дійсно прямо пов’язаний із нервовим напруженням, тривожними та депресивними розладами, гострим чи хронічним стресом. Мова йтиме про синдром подразненого кишківника (далі — СПК).

Завжди складно вирішити, до якого розділу знань віднести це порушення роботи організму, адже фактично людина зі СПК скаржиться на діяльність травної системи. Водночас їхнє виникнення не пов’язане з патологією шлунково-кишкового тракту.

Синдром подразненого кишківника найчастіше проявляється раптовою діареєю, здуттям, болями в шлунку, рідше — нудотою й закрепами. Загалом це відчувається як незрозуміла розбалансованість роботи травлення.

Переважно симптоми виникають незалежно від вживання певного типу їжі чи пиття. А при детальному аналізі анамнезу виявляється зв’язок зі стресовими факторами. Втома, недостатня кількість та погана якість сну, напружена понаднормова робота й загальний тривожний фон (як-от під час війни) потенційно можуть посилювати прояви СПК. Утім, за наявності вищеописаних скарг лікарі встановлюють їх соматоформну (яку часто некоректно називають психосоматичною) природу методом виключення.

Бережи себе_СПК_1

Така диференціація дуже важлива для лікування, адже допомагає не нашкодити пацієнту.

Синдром подразненого кишківника лікують комплексно ІНФ_СПК_2

Важливо, що призначення протидіарейних препаратів може бути небезпечним, якщо діарея викликана інфекцією чи отруєнням токсинами. У такому разі затримка їх у кишківнику може призводити до зворотного всмоктування та погіршення стану людини.

 Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Джерела

NHS

Johns Hopkins Medicine