ЩО ТАКЕ ПРОСТАТИТ?

БЕРЕЖИ СЕБЕ

 ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

ВАЖЛИВЕ ПРО ЗДОРОВ’Я ЧОЛОВІКІВ: АБО ЩО ТАКЕ ПРОСТАТИТ

МАЛ.1

Чи дивились ви серіал “Метод Комінськи” (The Kominsky Method, 2018)? Якщо ні, то ми дуже радимо. Це про життя людей старшого віку, яке може бути дуже навіть насиченим. Але обережно: стрічка містить деякі медичні деталі. Наприклад, щодо проблем із простатою.

Простата, або передміхурова залоза, — це важлива частина статевої системи чоловіка. Вона забезпечує сперму частиною сім’яної рідини, що допомагає сперматозоїдам “мандрувати” та виживати.

Що таке простатит та яким буває?

Простатит — це запалення простати. Під час цієї хвороби людина може відчувати біль та складнощі з сечовипусканням, біль у паху та в ділянці тазу. Зазвичай простатит пов’язують із бактеріальною інфекцією, хоча це далеко не єдиний фактор ризику.

Простатит буває різним:

Гострий бактеріальний простатит. Як зрозуміло з назви, це бактеріальна інфекція простати. Як правило, вона починається раптово та має доволі важкі прояви.

Хронічний бактеріальний простатит. Це періодичні повторення бактеріальної інфекції. Проте в цьому випадку прояви зазвичай помірніші.

Хронічний простатит або синдром хронічного тазового болю. Під таким терміном об’єднують біль у ділянці тазу та симптоми з боку сечовидільної системи, які час від часу повторюються, проте не мають інфекційної причини.

Асимптоматичний простатит. Такий діагноз може поставити лікар/ка при обстеженні, коли чоловік не має скарг та/або явних симптомів хвороби, проте фахівець/чиня фіксує наявні ознаки запалення. Як правило, такий тип запалення не викликає ускладнень і не потребує лікування.

Які симптоми мають насторожити?

ЫНФ._простатит (1)

Складнощі з сечовипусканням, біль у паху/тазі або дискомфорт в ділянці геніталій потребують термінового звернення до лікаря/ки.

Чи всі чоловіки мають однакові ризики розвитку хвороби?

Ризики деяких видів простатиту зростають, якщо:

ЫНФ._простатит (2)

Як діагностують та лікують запалення простати?

Усе залежить від скарг та стану пацієнта. Лікар/ка можуть провести ректальний огляд, призначити аналізи сечі, крові та дослідження зразків простати.

Для обстеження зразків простати, медичний/а працівник/ця обережно масажуватиме простату протягом ректального огляду. Це потрібно, щоб сім’яна рідина потрапила в уретру. Аналіз сечі після такого масажу дасть змогу дослідити рідину на наявність бактерій.

Лікування також залежить від результатів огляду. Це може бути антибактеріальна терапія, якщо встановлено інфекційну природу хвороби. У випадку гострої бактеріальної інфекції пацієнту можуть призначити курс антибіотиків внутрішньо у вену протягом короткого часу. Дуже важливо за гострої інфекції пройти лікування повністю, щоби виключити можливість переходу хвороби в хронічний стан.

Простатит зазвичай супроводжується болісними симптомами при сечовипусканні та в ділянці тазу. Щоб полегшити стан пацієнта, лікар/ка зазвичай призначають знеболювальні, а також препарати з групи альфа-адреноблокаторів сечовидільної системи.

 Автор/ка: Наталія Бушковська

Джерела

Prostate Cancer Foundation

Mayo Clinic

Національний інститут діабету та захворювань органів травлення та нирок