Що таке НППІ?

Що таке НППІ?фото емблема

 

 

 

 

 

Майже 5 млн українців повністю вакциновані від COVID-19

Від старту вакцинації проти COVID-19:

 • 487 187 осіб щеплені вакциною Covishield/AstraZeneca,
 • 551 436 осіб щеплені вакциною AstraZeneca-SKBio,
 • 1 646 079 осіб щеплені вакциною CoronaVac,
 • 2 067 542 особи щеплені вакциною Comirnaty/Pfizer-BioNTech,
 • 1 089 146 осіб щеплені вакциною Spikevax/Moderna,
 • Двома дозами вакциновано 4 730 712 особи.

Від початку кампанії проведено усього 10 591 352 щеплення.

Після вакцинації від COVID-19 можуть виникати різні реакції, і це нормально. Усі реакції, які з’являються після щеплення, в медичних колах називають “несприятливі події після імунізації”, або “НППІ”.

 • Хто збирає інформацію та реагує?Моніторинг та реагування на несприятливі події після імунізації (НППІ) регулюється Наказом МОЗ №898 “Про затвердження Порядку здійснення фармаконагляду” та Дорожньою картою з вакцинації проти COVID-19.

  За збір та аналіз інформації про надзвичайні події після імунізації відповідає ДП “Державний експертний центр МОЗ України”.

  Також окремий нагляд за НППІ проводять виробники вакцин.

 Повідомлення про НППІ Медичні працівники, до яких звернулись пацієнти зі скаргами на свій стан здоров’я протягом 30 днів після щеплення, мають повідомити про це Державний експертний центр МОЗ України через автоматизовану інформаційну систему з фармаконагляду (АІСФ) aisf.dec.gov.ua

Повідомлення про підозру на НППІ має бути надане протягом 48 годин з моменту його виявлення.

Інформацію про погіршення самопочуття після вакцинації може надсилати і сам пацієнт.

Про які випадки НППІ треба обов’язково повідомляти

Обов’язково потрібно повідомляти про всі випадки серйозного НППІ, зокрема про важкі стани та летальні випадки, які сталися протягом 30 днів після вакцинації (незалежно від того, чи це перша, чи друга доза вакцини).

Обов’язково потрібно повідомляти про всі випадки серйозного НППІ, зокрема про важкі стани та летальні випадки, які сталися протягом 30 днів після вакцинації (незалежно від того, чи це перша, чи друга доза вакцини).

Усі серйозні випадки ретельно розслідуються, незалежно від їхньої причини. Наприклад, якщо людина померла в ДТП, повідомлення про НППІ все одно подається.

 • Розслідування НППІ 

Розслідування випадків серйозних НППІ в першу чергу проводиться регіональною групою оперативного реагування. Такі групи створені у кожному структурному підрозділі з питань охорони здоров’я в усіх регіонах України.

У регіональну комісію входять: епідеміологи, інфекціоністи, неврологи, алергологи, імунологи, анестезіологи, педіатри, терапевти, судмедексперти. Голова комісії повинен мати спеціальність “терапія” або “педіатрія”.

В особливо складних випадках до розслідування залучають центральну групу оперативного реагування при МОЗ України. У неї входять фахівці різних клінічних спеціальностей, яких залучає МОЗ України.

Під час розслідування експерти збирають та аналізують велику кількість інформації про випадок:

 • інформацію про стан здоров’я та кількість людей, яких вакцинували цією ж вакциною, серією/партією, з цього ж флакону,
 • кількість щеплених за весь період, за день,
 • кількість щеплених у тому ж закладі,
 • детально вивчають медичні дані пацієнта,
 • аналізують фонові рівні захворюваності для різних вікових груп місцевого населення, що дає змогу порівняти частоту розвитку несприятливих подій серед щеплених та нещеплених осіб однієї вікової групи, які мешкають в одній місцевості,
 • аналізують повідомлення про аналогічні випадки, які були зареєстровані в Україні та світі, наукові дослідження.

За результатами розслідування регіональна група оперативного реагування встановлює, чи є причинно-наслідковий зв’язок між серйозним НППІ та щепленням. Якщо зв’язок підтверджується – визначають категорію випадку НППІ.

Доки розслідування оперативної групи не завершилось – є тільки підозра на НППІ.

 • Класифікація НППІ

Є такі види НППІ:

 • реакція пов’язана з властивостями вакцини: НППІ пов’язана безпосередньо з властивістю вакцини, наприклад підвищення температури або алергічна реакція;
 • реакція, пов’язана з порушеннями у виробництві вакцини: НППІ виник через дефекти у виробництва (за останні кілька десятків років такі випадки не були зафіксовані);
 • реакція, пов’язана з програмною помилкою під час імунізації: НППІ, спричинена неправильним використанням, призначенням або введенням вакцини, як-от недотримання температурних умов під час щеплення, введення не тієї вакцини, неправильної дози тощо;
 • реакція, пов’язана зі страхом імунізації: НППІ, спричинена психологічним стресом, зумовленим імунізацією, як-от запаморочення чи втрата свідомості безпосередньо після щеплення;
 • випадкова подія, що співпала за часом: НППІ, спричинена іншим фактором, крім перелічених вище, та має лише часовий зв’язок з імунізацією  (наприклад захворювання на грип невдовзі після щеплення від COVID-19).

НППІ – це рідкісна подія після вакцинації. Всього було зафіксовано 2 666 повідомлень про них, а це 0,025% від усіх введених доз. Та якщо вона трапилася з вами, не зволікайте звернутися до лікаря!