ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ І ВАКЦИНАЦІЯ

ПРОФІЛАКТИКА ВІРУСНИХ ГЕПАТИТІВ І ВАКЦИНАЦІЯ   

За останнє десятиліття крім відомих вірусів А, В, С виявлені вже Д, Е, F і TTV. І все ж найбільшу небезпеку приховують у собі В і С. Вони практично невіддільні від епідемії наркоманії та СНІДу. Наслідки цього захворювання – незворотні зміни в організмі людини, в першу чергу, у печінці – жовтяниця стає причиною цирозу або раку печінки. Основним методом виявлення вірусних гепатитів є тестування крові на наявність або відсутність вірусу.

Профілактика вірусного гепатиту В

  • ефективна
  • досліджена
  • безпечна

Вірусний гепатит В (хронічний вірусний гепатит В, або ХВГВ) – це наразі невиліковна вірусна хвороба, яка вражає клітини печінки, поступово призводячи до:

  • тяжкої патології печінки − фіброзу або цирозу
  • онкологічного захворювання печінки

Профілактика передачі вірусного гепатиту В

Хронічну інфекцію гепатиту В можна лікувати за допомогою ліків, у тому числі пероральних противірусних засобів. Лікування може уповільнити прогресування цирозу, зменшити частоту раку печінки та покращити довготривале виживання. ВООЗ рекомендує використовувати пероральні препарати (тенофовір або ентекавір), як найпотужніші препарати для придушення вірусу гепатиту В. Більшість людей, які починають лікування гепатиту В, повинні продовжувати його пожиттєво.

ІНФ.1

  • від матері до дитини
  • переливання крові або маніпуляції з кров’ю
  • використання нестерильних інструментів, наприклад: манікюр, медичні маніпуляції, стоматологічні або косметичні процедури.

Рекомендації для попередження передачі вірусного гепатиту В для HbsAgпозитивних осіб:

  1. Вакцинація від вірусного гепатиту В членів сім’ї та сексуальних партнерів.

   2.Використання  бар’єрних контрацептивів під            час  сексу, якщо партнер не вакцинований.

  1. Використання особистих зубних щіток, лез для гоління, манікюрних ножиць та інших засобів індивідуального догляду, що можуть містити сліди крові або інших рідин організму.
  2. Використання одноразового інструментарію для ін’єкцій, особистого набору для проведення тесту на визначення рівня глюкози у крові.
  3. Закриття порізів та подряпин.
  4. Обробка місць, куди потрапила кров дезінфікуючим розчином.
  5. Відмова від донорства крові, органів, сперми.

Враження гепатитом В так само небезпечне, як і при гепатиті С. Часто у хворих зустрічаються обидві форми гепатиту одночасно.

В організмі дитини, народженої від хворої  матері, вірус гепатиту В  затримується  надовго. Є і ще одна серйозна відмінність гепатиту В від С – від нього  можна  вберегтися. З 1982 року від цього вірусу існує вакцина.  При згоді батьків роблять  щеплення  всім новонародженим.

Людина, яка перехворіла гепатитом В, практично на все життя залишається  вірусоносієм.  Жити з гепатитом важко, але можна. Гепатит В і С часто називають хворобою більш страшною, ніж ВІЛ. Проте насправді ті, хто переніс ці захворювання, навіть з хронічною їх формою, можуть жити і 10, і 30 років. Не можна лякати людей, оголошувати інфікованих смертниками. Просто необхідно думати про своє майбутнє і лікуватися тільки у професіоналів.

Вірусний гепатит С

Часто протягом тривалого часу гепатит С клінічно себе не проявляє, симптоми  захворювання людина може відчути аж на пізніх стадіях. Саме гепатит С називають  лагідним  вбивцею, а вчені  всього світу –  загадкою  вірусології. Вірус вражає практично всі органи, і сьогодні гепатит С називають системним захворюванням.

ІНФ.2

Часто у хворих зустрічаються  обидві форми гепатиту В і С одночасно. Жінки, інфіковані гепатитом С, при відповідному  лікуванні,  народжують  дітей, у яких до третього року життя  вже не виявляється вірус.

Як лікується?

Вірусний гепатит В – це невиліковна хвороба, є препарати, що лише пригнічують розмноження вірусу в організмі людини і приймаються пожиттєво, але проти нього є ефективна вакцина

Тож надійна профілактика –  це вакцинація

В Україні зареєстровані вакцини Енжерикс-В та Еувакс-В

Якщо людина народилась до 2000-го року, і не є медичним працівником, швидше за все, така особа не отримувала ніколи вакцину.

Проти вірусного гепатиту C немає вакцини,  але існують ефективні противірусні лікарські засоби і якщо вчасно діагностувати інфекцію і розпочати лікування, можна попередити тяжкі ускладнення!

Понад 95% людей, які мають вірусний гепатит С, повністю одужують після три- або шестимісячного прийому ліків. Що раніше розпочати лікування — то вищими будуть шанси на одужання.

 Що робити?

ІНФ.3

Звернутись до сімейного лікаря, і обговорити це питання. Вакцинація проти гепатиту В не входить до обов’язкових в дорослому віці. Тому, після дозволу на вакцинацію, після проходження певних обстежень, людина самостійно купує вакцину через аптечну мережу, обов’язково при цьому отримавши сертифікат якості на вакцину і контейнер для транспортування з холодовим елементом, повертається в свою поліклініку, де їй проводять таке щеплення.

 Показання до вакцинації:

Показано всім, особливо медичним працівникам, військовослужбовцям, тим, які здійснюють евакуацію поранених, або контактують з кров’ю,  вакцинація проти вірусного гепатиту В  є обов’язковою.

Щоб не жити у вічному страху, людина має усвідомити і відчути складність ситуації та зробити все, щоб знизити як вірусне навантаження на організм, так і психологічне. В першу чергу треба кинути пити і вживати наркотики. У цих шкідливих речовин і у вірусу одна мішень – печінка. Треба підтримувати свою імунну систему – вживати природні антиоксиданти (продукти, що містять вітамін С), вчитися отримувати позитивні емоції – правильно відпочивати. Звичайно для тих, хто страждає на хронічні гепатити, необхідне відповідне лікування, вести здоровий спосіб життя та правильно жити зі своєю хворобою.

Якщо наркозалежні не завжди розуміють, чим загрожує їм чергова ін’єкція, то здорові люди мають убезпечити себе самі.

Рекомендації МОЗ України