ПРОФІЛАКТИКА ГРВІ ТА ГРИПУ

ПРОФІЛАКТИКА ЗАСТУДИ ТА ГРИПУ СЕРЕД НАСЕЛЕННЯ

 

мал.1.1

 –– Я застудився!–– досить часто ми чуємо ці слова від друзів, співробітників,  рідних восени, взимку та навесні. Але ці захворювання, які ми називаємо застудними, з`являються не від холоду, а через  дрібні вірусні частинки, що потрапляють в організм і починають розмножуватися.

Особливо вражають  віруси людей зі слабким імунітетом, а переохолодження сприяє його зниженню.

Що потрібно знати про хворобу?

ГРВІ провокують більше 200 видів вірусів: риновіруси, реовіруси, аденовіруси, віруси парагрипу та інші.

·        Всі вони легко передаються повітряно-крапельным шляхом, а також при тілесному контакті. З  моменту зараження до развитку хвороби проходить   біля двох днів.

·

·        При диханні, чханні та кашлі хворі виділяють в повітря збудників, які потрапляють на слизову оболонку верхніх дихальних шляхів здорових людей, осідають там і розпочинають продукувати токсини. Вони разносяться по всьому організму і викликають загальну інтоксикацію, яка супроводжується головним болем, підвищеною температурою, ломотою в суглобах і мязах. Виникають і респіраторні симптоми: нежить, кашель, біль в горлі.

·        В гострому періоді розвитку хвороби людина почуває себе розбитою, непрацездатною.

 Фактори ризику

Найчастіше ГРВІ хворіють діти,  оскільки їхня імунна  система  ще формується. Хвороба може мати   доволі тяжкий перебіг, нерідко виникають ускладнення. Дорослі, як правило, хворіють рідше, іноді у них навіть не підвищується температура. Але якщо ГРВІ діагностували кілька разів на сезон, необхідно бити тривогу і звернутися до лікаря та пройти додаткові обстеження.

Багато хворих ставляться до цього вірусного захворювання   легковажно, переносять його на ногах, продовжують ходити на роботу навіть з  високою температурою. Але нехтувати  вірусною інфекцією не варто.

По-перше: хвора людина  заражає оточуючих.

По-друге: ГРВІ на ногах небезпечна ускладненнями, такими як отит, синусит, міокардит, пневмонія, менінгит, тобто  на фоні вірусної інфекції развивається бактеріальна.

Лікування цих захворювань тривале і дороговартісне, нерідко показана госпіталізація. Особливо небезпечні ГРВІ для людей, які мають хронічні захворювання, ослаблений імунітет, багато працюють і неповноцінно харчуються.

Як запобігти захворюванню?

Підтримати свій організм і зміцнити імунітет можна за допомогою досить простих правил, які допоможуть вам захиститися від вірусів та застуди:

·     Одягайтеся за погодою. Уникати слід не лише переохолодження, а й перегрівання.

·     Різноманітно харчуйтесь. Слідкуйте за тим, щоб Ваше харчування було збалансованим, включало овочі, фрукти та зелень, кисломолочні продукти, цибулю і часник. Пийте більше рідини. Підійдуть трав`яні чаї, морси, соки.

·     Частіше проводьте вологе прибирання та провітрюйте приміщення. Обов`язково зволожуйте повітря, яке дуже висушують обігрівачі. Повітря стає сухим, слизова носа пересихає, а це позбавляє місцевого імунітету.

·     Уникайте стресів та обов`язково відпочивайте. Більше гуляйте на свіжому повітрі та регулярно робіть фізичні вправи. Це не лише профілактика застуди, а й загальне зміцнення організму. Не куріть цигарок, адже це значно знижує імунітет.

·     Слідкуйте за особистою гігієною. Часто мийте руки, особливо після відвідування місць скупчення людей. Віруси можуть передаватися не лише повітряно-крапельним шляхом, а й через посуд та руки.

Зараз саме час зробити щеплення від грипу. Вакцинація може попередити захворювання грипом у 80-90% дорослих і дітей. Або, якщо все ж захворієте, грип буде мати легкий перебіг і не викличе  ускладнень.

При перших симптомах хвороби обов`язково звертайтеся до сімейного лікаря, не займайтеся самолікуванням.

Пам`ятайте, гарний настрій і впевненість у власному здоров`ї – найкраща профілактика вірусних захворювань.