ПРО СПРАВЖНІ ПРИЧИНИ ГАСТРИТУ
БЕРЕЖИ СЕБЕ
ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ
ВИ МОЖЕТЕ НЕ ЇСТИ СУП, ЯКЩО НЕ ХОЧЕТЕ. АБО ПРО СПРАВЖНІ ПРИЧИНИ ГАСТРИТУ
“Не будеш їсти суп — буде гастрит”! Ну хто не чув таке від мами чи бабусі?
Поспішаємо заявити — суп не є профілактикою гастриту. І хоча харчуватись одними сендвічами з ковбасою — то дійсно не найкраща ідея, причиною гастриту улюблені бутерброди не є від слова “зовсім”.
Що таке гастрит і чому він виникає?
Гастрит — це запалення слизової оболонки шлунка. Людина може відчувати біль, здуття живота, блювання, нудоту. Це погіршує апетит, спричиняє відрижку тощо.
Проте серед причин гастриту, які перелічує Національна служба здоров’я Великої Британії, ви не знайдете й натяку на нестачу супу в організм
Натомість основні причини такі:
Іншою серйозною причиною можуть бути імунні проблеми. Наприклад, коли імунна система починає помилково атакувати слизову оболонку шлунка.
Що може перевірити лікар/ка, щоб діагностувати захворювання?
Дихальний тест на хелікобактер: вам дадуть випити спеціальний напій. Після дихальний тест покаже, чи є у вас бактерія, яка може бути причиною гастриту та/або виразки шлунку.
Також вам можуть призначити аналіз калу для виявлення інфекції. Лікар/ка опитає вас про стиль життя, щоб зрозуміти, чи не може він бути причиною захворювання, як у разі зловживання алкоголю.
То як щодо супу?
Гастроентерологиня Євгенія Белінська зазначає, що суп може навіть погіршити прояви захворювання, якщо мова про супи на м’ясному бульйоні.
“У період загострення гастриту пацієнтам/кам радять виключати супи на м’ясному бульйоні, тому що вони підвищують кислотоутворення в шлунку. А багато в чому лікування гастриту спрямовано на зменшення кислотності.
Харчування має бути регулярним, збалансованим та різноманітним. Ви можете додати до раціону овочеві супи, якщо ви їх любите. Але це питання суто смакових вподобань. Якщо замість супу ви з’їсте запечену курку, рис та овочі — ефект буде такий самий”, — каже лікарка.
Гастроентерологиня радить також звертати увагу на температуру їжі. Віддавайте перевагу теплим напоям та стравам. Уникайте дуже холодних температур чи такої їжі, яка буквально обпікає рот.
Що робити, якщо ви підозрюєте у себе гастрит?
Передусім — звернутись до лікаря/ки.
Євгенія Белінська зазначає, що хелікобактер — це також основна причина раку шлунку. Тому, якщо у вашому випадку причиною гастриту є хелікобактер, не варто нехтувати антибіотикотерапією навіть за легких симптомів.
“Рак не розвивається на порожньому місці. Спочатку відбувається атрофія тканин, потім — метаплазія (перетворення одного різновиду тканини в іншу, споріднену), потім — дисплазія (утворюються ділянки слизової з вираженими клітинними і структурними аномаліями), а лише потім — рак.
Інфікування хелікобактером не є єдиним фактором розвитку захворювання. Проте понад 80% випадків раку шлунку асоціюється саме з бактерією хелікобактер”, — пояснює Белінська.
Гастрит та стрес
Стрес є доволі розповсюдженою причиною гастриту. Це можна пояснити тим, як діють на організм людини гормони.
“Під час стресової події, організм виробляє більше так званих гормонів стресу: адреналіну, норадреналіну тощо. Ці гормони зменшують синтез простагландинів (похідні ненасичених жирних кислот). Через це слизовий бар’єр шлунка стає більш вразливим. А в деяких людей стрес ще й збільшує продукцію соляної кислоти”, — пояснює гастроентерологиня. Варіантів тут не так багато: знаходити свої стратегії контролю стресу, не нехтувати допомогою психотерапевтів/ок, а в разі серйозних тривожних розладів — медикаментозною допомогою за призначенням лікаря/ки.
Авторка: Наталія Бушковська
Залучена експерт/ка Євгенія Белінська
Джерела
Національна служба охорони здоров’я Великої Британії
Американська гастроентерологічна асоціація