14 листопада – День боротьби проти діабету

БЕРЕЖИ СЕБЕ

 ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

(ПРЕ)ДІАБЕТ — ЩО ЦЕ ТА ЯК РОЗПІЗНАТИ ЗАГРОЗЛИВИЙ СТАН?

інф.1.2

 

Цукровий діабет — це одна з наймасштабніших проблем охорони здоров’я на зараз. За даними Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), кількість хворих на недугу зросла вдвічі за останні 40 років.

Чи можна запобігти розвитку цього підступного захворювання у себе в майбутньому? Так! Однозначно. Якщо вчасно звернути увагу на певні симптоми, зміни в аналізах і покращити спосіб життя.

Спершу необхідно познайомитись із таким станом як предіабет. Зокрема як його вчасно розпізнати та що робити, щоб хвороба не розвинулась далі.

 

Що таке предіабет?

Предіабет — це стан, коли людина має підвищений рівень цукру в крові, але нижчий за рекомендований поріг для діагностики цукрового діабету (ЦД).

Термін «предіабет» не є повноцінним діагнозом і використовується замість медичних термінів «порушення глікемії натщесерце» та «порушення толерантності до вуглеводів».

Відповідно до критеріїв Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ) норма цукру в крові з вени становить до 6,0 ммоль/л включно.

→ Якщо цей показник коливається від 6,1 до 7 ммоль/л — лікар/ка можуть діагностувати порушення глікемії натщесерце.

→ У випадку, якщо показник знаходиться в межах від 7,8 до 11,1 ммоль/л при вимірюванні цукру після їжі або проведенні глюкозотолерантного тесту — це свідчить про порушення толерантності до вуглеводів.

Згідно з актуальними рекомендаціями Американської діабетичної асоціації (визнані на міжнародному рівні) предіабет діагностується вже коли цукор натщесерце становить від 5,6 ммоль/л. Проте важливо пам’ятати — хвороба або стан не діагностуються лише за одним показником.

Чому виникає предіабет?

ІНФОГРАФІКА _предіабет (1)

 Ознаки, на які слід звернути увагу:

→ відчуваєте голод і спрагу більше ніж зазвичай;

→ частіше ходите в туалет з приводу сечовипускання;

→ маєте надмірну вагу та ожиріння;

→ відчуваєте, що стали менш продуктивними;

→ рани загоюються повільніше.

Досить часто симптоми предіабету є не досить вираженими. І підвищений рівень цукру в крові є випадковою знахідкою при щорічному чекапі або ж при обстеженні супутнього захворювання. Саме тому планові обстеження — правильний і необхідний крок, щоб не проґавити захворювання.

То як можна підтримати здоров’я та уникнути розвитку предіабету в більш загрозливий стан?

Перший та найдієвіший крок до одужання, як і у випадку з діабетом — це зміна способу життя:

ІНФОГРАФІКА_предіабет (2)

Найчастіше корекції способу життя вистачає, проте іноді лікар/ка може призначити додаткові препарати, з огляду на аналізи.

Щоб визначити, чи маєте ви предіабетичний стан, рекомендуємо пройти тестування за Фінською шкалою оцінки ризику діабету 2 типу.

Бережіть себе та своє здоров’я!

Автор/ка: Діна Крилова

Джерела

Американська діабетична асоціація

Міністерство охорони здоров’я України

Mayo Clinic

FINDRISC (Finnish Diabetes Risk Score), MDCalc