12 листопада – Всесвітній День боротьби з пневмонією

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

ПНЕВМОНІЯ: ЧОМУ ВИНИКАЄ, ЯК РОЗПІЗНАТИ ТА КОЛИ ДІЙСНО ПОТРІБЕН АНТИБІОТИК?ІНФ.1

Кашель три дні, температура і слабкість — багато українців/ок щиро вірять, що це вже безумовні ознаки пневмонії (запалення легень), а отже, вкрай необхідно починати приймати антибіотик. Зокрема через такі уявлення, шалену критику отримало нововведення — відтепер ці ліки можна придбати лише за рецептом. Про те, що таке насправді пневмонія, якою вона буває, та особливості її лікування під час війни поговоримо у матеріалі.

Почнемо з того, що причини запального процесу в легенях на найдрібнішому рівні (альвеоли та малі бронхіоли) можуть бути різними. Серед інфекційних — бактеріальна природа та вірусна. Перша підлягає лікуванню антибіотиками, а другу — жоден подібний препарат не візьме за визначенням, бо вірус на антибіотики не реагує. Як, наприклад,  запальний процес у легенях, пов’язаний із коронавірусною хворобою. Специфічного лікування в такому випадку наразі не існує, лише симптоматичні ліки та, за необхідності, киснева підтримка.

Водночас бактеріальна пневмонія — більш “звична” для наших уявлень. Найчастіше її спричиняють мікроорганізми умовно патогенної природи, які зазвичай мирно співіснують із нами, але за певних умов можуть викликати захворювання. До прикладу, на фоні вірусного захворювання (ГРВІ), сильного переохолодження, зниження імунітету тощо, що призводять до стрімкого розмноження бактерій. Це провокує утворення в альвеолах великої кількості в’язкої рідини — ексудату — у якій тепло та є чим поживитися. Саме такий процес є класичною бактеріальною пневмонією.

Поширені симптоми пневмонії:

→ кашель, переважно з мокротинням, яке може важко відходити;

→ лихоманка, ломота в тілі, пітливість;

→ виражена загальна слабкість, інтоксикація;

→ імовірний біль у ділянці грудної клітки.

Найчастіше бактеріальна пневмонія однобічна та може охоплювати одну або кілька часток легені. Хоча буває і двобічний процес. Зазвичай запалення на фоні ГРВІ та/або переохолодження локалізоване в нижніх відділах легенів, але тут також можливі інші варіанти. Під час аускультації («прослуховування» дихання) лікар/ка відмічає характерне ослаблення дихання (адже альвеоли погано наповнюються повітрям) та крепітацію — специфічні звуки, викликані розкриттям вологих стінок альвеол на вдиху.

На рентгені пневмонія виглядає, як затемнення в певній ділянці. У загальному аналізі крові спостерігають характерні для бактеріального процесу зміни — підвищення рівня лейкоцитів, нейтрофілів та швидкості осідання еритроцитів. За сукупністю симптомів, даних огляду та лабораторних показників лікар/ка може встановити діагноз та призначити необхідні медичні препарати.

Імовірність розвитку запалення легенів на фоні звичайного ГРВІ загалом пов’язана зі способом життя, харчуванням, умовами перебування (переохолодження, підвищена вологість тощо). У людей, що вимушені довго перебувати у вологих та холодних місцях та мають недостатній та незбалансований раціон, ризик розвитку пневмонії вищий, ніж, наприклад, в офісних працівників. Тому військові медики/ні частіше діагностують це захворювання та змушені призначати антибіотики для порятунку життя військових. Водночас у мирному житті, де є можливість налагодити розпорядок дня та харчування, у людини без суттєвих хронічних захворювань імовірність розвитку пневмонії невисока. Тому не варто вимагати від лікаря/ки антибіотик від підвищеної температури чи кашлю — найчастіше ці симптоми викликані звичайною застудою вірусної природи.

Зверніть увагу на вакцинацію, яка захистить вас від більшості випадків запалення легень. Пневмокок (один із різновидів бактерії стрептококу) найчастіше є причиною легеневих ускладнень вірусних хвороб, зокрема пневмонії. На щастя, існує ефективне та безпечне щеплення від багатьох різновидів пневмококу для дітей та дорослих — вакцини Превенар або Синфлорикс. Щодо щеплення, яке підходить у вашому випадку, слід проконсультуватися з лікарем/кою.

Бережіть себе та допомагайте ЗСУ швидше перемогти!

Автор/ка: Дарина Дмитрієвська

Джерела

Centers for Disease Control and Prevention

NHS

Centers for Disease Control and Prevention