ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННІ ТА ВІДМОРОЖЕННІ

Холодова травма

                                                                            мал.1.2                    

Одна із загроз зимового часу – переохолодження, замерзання та відмороження, яке спричиняється  тривалим перебуванням при зниженій температурі повітря, в мокрому одязі, в легкому одязі на сильному морозі, при холодній вітряній погоді. Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +70 С вже вважають  такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям. Особливо при підвищеній вологості повітря і сильному вітрові. мал.2

 

Ознаками переохолодження є озноб, тремтіння, збліднення, а потім посиніння шкіри вух, губ, з’являється біль у пальцях рук і ніг. 

При легкому переохолодженні постраждалого достатньо тепло одягнути, дати гаряче солодке пиття (чай, каву, молоко), змусити виконати декілька фізичних вправ, зігріти в теплій ванні, поступово підвищуючи температуру води з 20 о С до 37-40 о С .

При тривалому переохолодженні розвивається відмороження.

В результаті впливу низьких температур можуть виникнути такі ураження:

  1. Загальне переохолодження, яке призводить до гіпотермії (замерзання). Внаслідок поступового зниження температури тіла всі функції організму згасають, а при зниженні То тіла до 26о С може наступити зупинка серця та дихання.

Схема надання першої допомоги:

  • Припинити дію низької температури;
  • Дати тепле пиття, якщо постраждалий може ковтати;
  • Терміново доставити в лікувальний заклад;
  • При необхідності – реанімаційні заходи.

2.Локальне (місцеве) ушкодження тканин або відмороження – пошкодження тканин в результаті дії низької температури..  В основі відмороження лежить порушення кровообігу у віддалених частинах тіла (кисті, ступні, вушні раковини, щоки, ніс), які зазвичай залишаються відкритими та є найменш захищеними через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки.                                             

Холод згубно впливає в першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, кровообіг в кінцівках уповільнюється,  відбувається пригнічення життєвих процесів в тканинах, шкіра на цих ділянках біліє, можливе відчуття поколювання, що посилюється з часом.Якщо дія холоду продовжується,  зупиняється кровообіг в судинах. Наступає оніміння переохолоджених ділянок, внаслідок чого ситуація погіршується все більше і більше, стаючи загрозливою.

Незважаючи на те, що кровопостачання тканин відсутнє, вони не гинуть, тому що їхня температура знижена і клітини впадають в стан анабіозу, тобто вони ніби «сплять». Їм при низькій температурі не потрібен ні кисень, ні поживні речовини. 

Критичною для тканин є промерзання до То – (-)4оС, коли   всередині клітин утворюються кристали льоду, які розривають оболонки клітин і останні гинуть.

Але при  температурі тканин вище  (-)4оС їх, при правильно наданій допомозі, можна відновити та врятувати.                                    

У постраждалого спостерігаються сонливість, в’ялі рухи. При подальшому зниженні температури тіла – незв’язна мова, галюцинації, сплутаність свідомості.

Розрізняють 4 ступені обмороження, але вони стають очевидними лише після розморожування тканин і визначає їх лікар, а те, якими вони будуть, залежить від правильно наданої першої допомоги

                                                                                  мал.3

Важких наслідків холодового обмороження  можливо уникнути, якщо потерпілому якомога швидше, без зволікання,  надана перша медична допомога, оскільки такий стан нерідко призводить до настільки жахливих наслідків, як, наприклад, необхідність ампутації постраждалої кінцівки, а без належної медичної допомоги, можливий смертельне завершення.

Найважливішим завданням є відновлення порушеного кровопостачання в постраждалій ділянці тіла, а також виключення можливості занесення та розвитку інфекції і, звичайно, зігрівання організму. 

 

Схема надання першої допомоги:

    • зніміть вологий одяг, замінивши його на сухий; 
    • при зупинці дихання і відсутності пульсу – приступіть до реанімації; 
    • якщо постраждалий при свідомості – дайте гаряче пиття (чай, молоко);
    • забезпечте нерухомість відморожених ділянок тіла, наклавши імпровізовані шини або прибинтувавши руки до тулуба, а ногу до другої ноги (через крихкість тканин, судин і небезпеки їх пошкоджень (переломів, крововиливів після розморожування тощо);
    • на відморожені кінцівки  між пальцями ніг і рук необхідно прокласти марлеві серветки, після чого накладіть спеціальну термоізолюючу пов’язку;   
    • постраждалого доставте у тепле приміщення; 
    • давайте тривалий час гаряче пиття (чай, молоко);
    • можна надягнути на постраждалого панчохи, рукавички;
    • викличте лікаря або доставте постраждалого до лікарні;
    • постійно давайте пити гарячий солодкий чай.
    • забезпечте нерухомість відморожених ділянок тіла (через крихкість тканин, судин і можливість їх пошкоджень (переломів, крововиливів після розморожування тощо) та одразу ж накладіть термоізолюючі пов’язки, не бинтуючи окремо кожен палець (заізолювати від зовнішнього тепла багатошаровими товстими пов’язками, використовуючи  марлю, вату, ганчірки, ковдри, хустки, поліетиленові пакети тощо);

                   

Технологія  накладання термоізолюючої пов’язки:

                          мал.4

На  відморожені кінцівки  між пальцями, за вухами  необхідно прокласти марлеві серветки, бинт, бавовняні серветки, після чого накласти спеціальну термоізолюючу пов’язку: 

1.Для цього спочатку обертають уражену поверхню марлею, бинтом;

  1. Потім кладуть шар вати; 
  2. Далі – знову марля; 
  3. Вата; 

5.Нарешті, клейонка або поліетиленова плівка (пакет); 

6.Наостанок потрібно закутати хусткою або вовняною тканиною, (яка унеможливить  зігрівання зовнішніх шарів тканин організму людини і їх загибель при відсутності   кровообігу).

Зігрівання організму потрібно проводити зсередини; 

Головна  задача при наданні першої допомоги – не допустити зовнішнього зігрівання обморожених ділянок . 

Тканини повинні зігріватись зсередини за рахунок відновлення циркуляції крові

Від правильності надання першої допомоги  результат лікування залежить навіть більше, ніж від майбутньої медикаментозної допомоги.

   Забороняється:

    • допускати швидке зовнішнє зігрівання ділянок тіла (поливати гарячою водою, не накласти термоізолюючої пов’язки  при транспортуванні постраждалого, у теплому приміщенні);
    • розтирати відморожену поверхню снігом, рукавичками тощо  та рухати, тому що переохолоджені тканини стають крихкими та ламкими, можуть ушкодитись судини, нервові закінчення,  що призведе до змертвіння тканин;
    • розтирати відморожену поверхню при глибоких обмороженнях;
    • знімати заледеніле взуття (слід укутати ноги ковдрою, ватником та терміново доставити постраждалого до лікарні);
    • приймати гарячу ванну,   обкладати хворого гарячими грілками;
    • вживати алкогольні напої; 
    • змащувати постраждалу ділянку будь якою  маззю або олією.

  

Неправильно надана перша   допомога людині при обмороженні може не тільки не допомогти в терміновій ситуації, але і значно погіршити стан постраждалого.

 

  Допомога самому собі при перших ознаках відмороження

 

  • На сильному морозі звертайте найпильнішу увагу на колір шкірного покриву відкритих ділянок тіла. Якщо щоки, вуха, пальці, ніс побіліли, негайно зігрійте їх.
  • Зайдіть у приміщення, сховайтеся від морозу.
  • Замерзлі руки можна заховати під пахви.
  • Дуже небезпечне повторне обмороження, тому при відтаванні відморожених ділянок тіла їх потрібно гарненько укутати.
  • При необхідності тривалого перебування на вулиці потрібно більше рухатися, обличчя укутати теплим шарфом, на  руки надягти рукавички.
  • Необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, якщо в постраждалих ділянках тіла тривалий час не відновлюється чутливість, а шкірні покриви стають неприродного синюшного кольору. 

 

мал.5

 

Підготували:  Завідувач опікового відділення КНП

«Перша Черкаська міська лікарня», головний

позаштатний камбустіолог управління охорони здоров’я

Черкаської ОДА Цапенко В.І. та фельдшер із санітарної

освіти Семиліт Л.М.