Панкреатит. Симптоми і лікувальна дієта

Зміст:

  • Гострий та хронічний панкреатит
  • Функція підшлункової залози
  • Причини виникнення захворювань
  • Симптоми гострого панкреатиту
  • Симптоми хронічного панкреатиту
  • Перша допомога при гострому панкреатиті
  • Діагностика   панкреатитів
  • Принципи лікування  панкреатитів
  • Харчування при панкреатитах
  • Профілактика панкреатитів

Панкреатитом називають гостре або хронічне запалення підшлункової залози. Підшлункова залоза – це невеликий, але   важливий травний орган, що виконує дві дуже важливі функції в організмі: виробляє і виділяє в кишечник сік підшлункової залози, що містить унікальний набір ферментів (протеаза, ліпаза, амілаза) – речовин, які перетравлюють основні компоненти їжі: білки, жири, вуглеводи, а також синтезує інсулін – гормон,  який регулює рівень глюкози, за його допомогою   відбувається обмін вуглеводів.   Завдяки роботі підшлункової залози забезпечуються як процеси нормального травлення і засвоєння їжі, так і живлення тканин і органів, і нормальне функціювання якої залежить від того, як працюють інші частини травного тракту, а також від особливостей харчування людини.

Таким чином, навіть незначні запальні зміни   панкреатичної тканини можуть стати справжньою катастрофою для здоров’я хворого.  Частота панкреатиту та інших захворювань підшлункової залози у всьому світі зростає. В першу чергу це пов’язано з нераціональним харчуванням, зловживанням алкоголю, погіршенням екологічної обстановки.

Панкреатит острый и хронический

1 – стравохід;
2 – шлунок;
3 – дванадцятипала кишка;
4 – тонкий кишечник;
5 – товстий кишечник;
6 – печінка;
7 – жовчний міхур;
8 – селезінка;
9 – підшлункова  залоза

Існують деякі особливості різних форм панкреатиту.

Гострий панкреатит

При симптомах гострого панкреатиту готові до роботи ферменти панкреатичного соку не потрапляють у кишечник, і залоза сама себе перетравлює.   Токсичні  речовини,  які при цьому утворюються, проникають у кров, отруюючи весь організм. Тому гостру форму хвороби вважають  ургентним станом, що вимагає негайної госпіталізації хворого у хірургічне відділення стаціонару і термінового лікування панкреатиту. Гострий панкреатит можна вилікувати і відновити нормальне функціонування в підшлунковій залозі.

Хронічний панкреатит

Хронічний же панкреатит розвивається поступово, причому симптоми вираженого порушення секреторної функції органу стають помітними лише через 8-10 років після початку хвороби, коли в підшлунковій залозі вже відбуваються незворотні структурні зміни Хронічна форма невиліковна, з часом функція підшлункової  залози   знижується.

Причини панкреатиту

  • Постійне  вживання великої кількості жирної, смаженої, копченої, гострої їжі;
  • Вживання  алкоголю (як хронічний алкоголізм, так і одноразове зловживання алкоголем в поєднанні з вживанням жирної їжі);
  • Зловживання  лікарськими препаратами;
  • Дієти  з тривалим голодуванням;
  • Захворювання  шлунка і дванадцятипалої кишки (виразкова хвороба, гастрити, пухлини);
  • Захворювання гепатобіліарної системи (жовчнокам’яна хвороба, холецистит, гепатит);
  • Травми підшлункової залози, в тому числі операції;
  • Важка харчова алергія;
  • Куріння;
  • Прийом деяких ліків (тетрацикліни, сульфаніламіди, хіміотерапевтичні засоби);
  • Вірусні  інфекції (епідемічний паротит, гепатит В);
  • Ожиріння та ендокринні розлади (гіперпаратиреоз);
  • Спадковий  панкреатит;
  • Вживання  продуктів, оброблених пестицидами;
  • Муковісцидоз.

Іноді запустити процес запалення підшлункової залози може напружена фізична праця або стрес.

Як розпізнати симптоми панкреатиту?

Симптоми гострого панкреатиту

Гострий та хронічний панкреатит   симптоми і лікування

  1. Виникнення сильного болю, він  починає утворюватися в найглибшій частині живота, саме під лівим ребром, віддає в спину і через деякий час набуває оперізуючого характеру
  2. Постійна нудота і блювання.
  3. Живіт роздувається, порушується ШКТ.
  4. Температура підвищується вище 37 градусів.
  5. На язиці з’являється білий наліт і виникає сухість у роті.
  6. Крововилив на тілі.

Симптоми з’являються відразу ж після вживання жирної або гострої їжі, і вживання алкоголю. Біль може посилюватися. Внаслідок інтоксикації, зневоднення організму (часте блювання) стан пацієнтів може швидко стати важким: падає артеріальний тиск, порушується свідомість,   частішає серцебиття і з’являтися задишка. Людина перебуває в шоковому стані. Потрібно терміново викликати швидку допомогу.

Це захворювання відносять до невідкладних станів в хірургії, і воно вимагає термінового огляду хірурга і госпіталізації в хірургічний стаціонар

При хронічному панкреатиті симптоматика залежить від стадії хвороби, їх виділяють дві: початкову і стадію незворотних змін у тканинах залози. У першій стадії запальний процес проявляється періодичним больовим синдромом, що виникає після їжі, проте він не настільки виражений, як при гострій формі захворювання. Ці больові відчуття, як правило, супроводжуються нудотою, метеоризмом, порушенням випорожнень (як правило проявляються діареєю).

Панкреатит острый и хроническийПри тривалому існуванні хронічного панкреатиту відбувається структурна перебудова тканини підшлункової залози, зменшується її здатність виробляти ферменти і гормони, формується секреторна недостатність, в кишечнику порушується перетравлювання і всмоктування їжі. При цьому болю вже може взагалі не бути, а на перший план виходять інші симптоми хронічного панкреатиту: часті та рясні кашкоподібні випорожнення з дуже неприємним запахом, постійне здуття живота, помітна втрата ваги і ознаки недостатності поживних речовин і вітамінів в організмі (вони просто не засвоюються). З’являються ознаки гіповітамінозу: зниження зору в сутінковий час, порушення пігментації (нестача вітаміну А), кровоточивість ясен (недолік вітамінів К і С), кон’юнктивіт, стоматит, свербіж шкіри (недолік вітамінів групи В), анемія (гіповітаміноз В12 і фолієвої кислоти). Порушення всмоктування кальцію призводить до судом, болю в кістках (остеопороз). З’являються епізоди гіпоглікемії (зниження рівня цукру в крові) з характерною слабкістю, нервово-психічним збудженням, холодним потом, тремтінням у тілі. Надалі розвивається панкреатогенний цукровий діабет. Відзначається сухість шкіри, спрага.

Перша допомога при підозрі на гострий панкреатит

Навіть при найменшій підозрі на гострий панкреатит необхідно викликати швидку допомогу і госпіталізувати хворого. Гострий панкреатит можна сплутати з іншими загрозливими для життя захворюваннями, та й сам він при тяжкому перебігу смертельно небезпечний.

В  якості першої допомоги – спокій, положення сидячи з притиснутими до грудей колінами, суворе голодування з прийомом чверті склянки води кожні 30 хвилин – годину, на область підшлункової залози з боку спини покласти міхур з льодом. Поверхневе дихання допоможе полегшити приступ.

Медикаментозне лікування призначає тільки лікар.

І нітрогліцерин під язик, ну, раптом це не панкреатит, а інфаркт міокарда.

 Особливості лікування панкреатиту

При наявності симптомів гострого панкреатиту обов’язковим лікувальним заходом є голод на кілька діб і строга дієта після. Медикаментозне лікування визначає лікар, воно може включати в себе знеболюючі лікарські засоби, антибактеріальні, спазмолітики, дезінтоксикаційні, у важких випадках показано парентеральне харчування, тобто введення поживних речовин в організм методом внутрішньовенних інфузій.   При вирішенні питання щодо доцільності застосування хірургічного лікування гострого панкреатиту, лікарі звертають увагу на стан пацієнта і ефективність консервативної терапії. Операції при панкреатиті, як правило, проводять лапароскопічні. Оперативне лікування допомагає продовжити життя цих хворих та покращити його якість.

При хронічній формі захворювання лікувальний голод в періоди загострення і дотримання дієти при панкреатиті також мають вирішальне значення, оскільки саме неправильне харчування часто стає причиною розвитку патологічних змін   панкреатичної тканини. Крім цього, хворому призначають замісну ферментну терапію, її дози лікар підбирає індивідуально.

Якщо після рясних прийомів їжі  періодично з’являється нудота, біль та дискомфорт у животі, варто відвідати гастроентеролога. Він вже і визначить, які обстеження потрібні і як лікувати панкреатит.

Для діагностики панкреатиту застосовують різні методи дослідження.

З лабораторних методів частіше проводять такі аналізи:

  • Визначення еластази у фекаліях.
  • Біохімію крові (обов’язково визначають рівень альфа-амілази і глюкози).
  • Клінічний аналіз крові (для виявлення ознак запалення та анемії).
  • Загальний аналіз сечі (іноді панкреатит плутають з нирковою патологією).

З інструментальних досліджень найбільш інформативні при панкреатиті:

  • Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.
  • Комп’ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія та УЗД.

Ускладнення панкреатиту:

  1. Панкреонекроз.
  2. Рак підшлункової залози.
  3. Механічна жовтяниця.
  4. Панкреатична кома.
  5. Кісти і псевдокісти підшлункової залози.
  6. Абсцес підшлункової залози.
  7. Реактивний гепатит.
  8. Реактивний плеврит.

 Дієта при панкреатиті

При гострому панкреатиті прийом їжі протипоказаний до особливого розпорядження вашого лікаря.

Основний принцип дієтотерапії у відновний період і при хронічному панкреатиті – вживання їжі, що щадить шлунок, підшлункову залозу та печінку.

Диета при панкреатитеУ період загострення хронічного панкреатиту, у перші 1-2 дні призначають голод. Дозволений тільки прийом рідини 1,0-1,5 літра на добу (по 200 мл 5-6 разів на день). Це лужна мінеральна вода без газу кімнатної температури, відвар шипшини (1-2 склянки), неміцний чай. У міру поліпшення загального стану пацієнта переводять спочатку на обмежене, а потім і на повноцінне харчування. При розширенні дієти суворо дотримується принцип поступовості як щодо обсягу та калорійності раціону, так і щодо включення до нього окремих страв та харчових продуктів. Їсти треба не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу 5 разів на день. Сучасні підходи до дієтотерапії не передбачають виключення з раціону будь-яких продуктів. Виключення або істотне обмеження (особливо в період загострення) індивідуально нестерпних продуктів та продуктів, які викликають погіршення перебігу хвороби.

 Категорія продуктів харчування  Продукти, несприятливі для хворих хронічним панкреатитом
Хлібно-булочні   вироби  Свіжий хліб, печиво, вироби із здобного тіста, жарені пирожки, млинці, піцца
 Крупи, каші  Пшоно, перлова, ячна, кукурудзяна  крупи, бобові
 М’ясо, м’ясні продукти  Жирні сорти м’яса: баранина, свинина, качка, субпродукти; ковбаси, консерви.
 Перші страви  Жирні бульйони і супи, борщі, приготовлені на їхній основі
 Соуси та приправи  Томатні підливи і соуси, піджарки.
 Жири  Маргарин, курячий, гусячий, баранячий, свинячий жир.
 Напої  Міцний  чай і кава, соки (апельсиновий, грейпфрутовий, яблучний, виноградний, гранатовий), газовані напої, алкоголь.

·  В раціоні хворого повинні бути присутніми рідкі каші, слизисті супи, макаронні вироби з твердих сортів пшениці, запечені фрукти і овочі, варені нежирні м’ясо та риба, м’які сири, свіжі кисломолочні продукти. Сметану і вершки дозволяється використовувати лише як добавку до вегетаріанським супів. Сіль можна вживати не більше 6 гр. в добу.

·  Виключіть з меню пацієнта гострі і пряні страви, консерви, ковбаси та сосиски, жирні м’ясні та рибні бульйони, помідори в сирому і термічно обробленому стані (сюди входять соуси, кетчупи, засмажені томатні підливи), шоколад, морозиво, алкогольні і газовані напої, здобну випічку, квас, гриби, кислі ягоди і фрукти, редиску, бобові, щавель.

·  Дотримуючись дієти при панкреатиті, не варто забувати про температуру їжі, яка повинна бути нейтральною, що не подразнює шлунок. Всі страви готують  на парі або запікаються.

·  Встановіть дробний режим харчування. Їжу необхідно ретельно і неквапливо пережовувати. Завжди їжте в один і той же час.

·  В процесі лікування панкреатиту за рекомендацією лікаря корисні будуть ферментні препарати, полівітаміни з мінералами.

Відмінною підмогою в боротьбі з панкреатитом може стати фітотерапія. Однак слід дотримуватися обережності при лікуванні травами, оскільки деякі рослини можуть посилити запальні процеси в підшлунковій залозі.

Профілактика панкреатиту – це здорове харчування, обмеження алкоголю і своєчасне лікування захворювань травного тракту.

Текст підготували директор КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР, лікар вищої категорії, головний позаштатний хірург департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Т.В.Тронц та фельдшер із санітарної освіти Л.М.Семиліт