ОБИРАЙ ЖИТТЯ БЕЗ ТЮТЮНУ
Згідно багаточисельних наукових експериментальних досліджень та клінічних спостережень, встановлено, що куріння тютюну негативно позначається на стані здоров’я людини.
Ти викурив цигарку – рівно на цю цигарку ти став дурнішим, постарів, послабив свою статеву функцію, врешті вкоротив собі віку. Викурив другу цигарку – це те ж саме, тільки вдвічі більше.
Нікотин є однією з найсильніших з відомих нам отрут, які впливають на нервову систему. При згоранні сигарети він руйнується тільки частково. Продукти горіння тютюну впливають на серцево-судинну систему, порушуючи роботу органів дихання, залози внутрішньої секреції, призводять до розвитку різних захворювань, в числі яких тяжкі бронхіти, емфізема, рак легенів, атеросклероз, погіршення зору, гіпертонія, ішемічна хвороба серця, інфаркт міокарду, рак шлунку, шийки матки та інше. Крім того, нікотин притупляє почуття голоду, тому людина, котра курить, не стежить за харчуванням, може взагалі обійтися цигаркою та кавою, що додає до списку захворювань ще й шлунково-кишкові.
За статистикою:
Кожен другий чоловік і п’ята жінка країни страждають цією звичкою.
Ми маємо 17 місце по числу курців у цілому світі.
Щорічно від цигарок у нашій країні помирає 120 тисяч людей.
Що не кажіть, та варто задуматися над цими цифрами. Нас і так мало і ще ми себе свідомо вбиваємо.
Більшість курців починають курити у підлітковому віці. Половина з тих, хто почав курити змолоду й продовжує курити все своє життя, помирає від хвороб, пов’язаних з курінням. Шкідливість куріння для підлітків катастрофічно велика, воно заважає зростанню організму, завдає удару по органах у момент їхньої найбільшої незахищеності, коли вони ще не виробили захисту від зовнішніх пoдразникiв. Шкідливий вплив тютюнової отрути позначається на роботі головного мозку. У курячих юнаків на 5% знижується обсяг пам’яті й на 4,5% легкість навчання, точність додавання цифр погіршується на 5,5%. Тому не дивне їхнє відставання у навчанні.
Крім фізіологічної небезпеки в цей період, величезна і психологічна шкідливість куріння для підлітків. Куріння також є однією з головних причин неврозів у дітей. Вони стають дратівливими, запальними, погано сплять. Вони стають неуважними, порушується пам’ять і розумова діяльність. Виявлено зв’язок тютюнокуріння з виникненням епілептичних нападів. Куріння цигарок не є основною причиною епілепсії, але може спровокувати судомні напади й ускладнювати їх. За даними Міністерства охорони здоров’я, щороку в світі на рак легенів захворіває 2 млн чоловік. Щорічно жертвами цієї хвороби стають близько 13 тисяч українців.
Дитяче й підліткове куріння – серйозна проблема, вирішення якої вимагає комплексного підходу. Має бути налагоджена послідовна ефективна виховна робота в школах. Необхідно підключати не тільки державні, але й громадські організації. А ще школярам потрібно розповідати не тільки про те, що шкідливо, але й ще про те, що здорово й корисно. А саме – про заняття в спортивних секціях, яких, між іншим, не так вже і мало.
Причини формування пристрасті до куріння цигарок в молодому віці різноманітні, але найбільш поширені такі, як цікавість, приклад дорослих, друзів, вплив телебачення, кіно й т.д. Що стосується куріння серед підлітків, то в даній ситуації переважає бажання виглядати дорослим, тобто має місце наслідування, лише потім звичка укорінюється і вступають у дію фактори залежності. Якщо ми хочемо, щоб дитина не курила, тоді й самі не повинні цього робити. В ідеалі, дитина із самого раннього віку не повинна спостерігати куріння близьких ні в яких ситуаціях. Таким чином, за рахунок перерахованих вище заходів знизивши привабливість куріння серед дорослого населення, можна усунути тягу до нього у підлітків.
ЯК КИНУТИ КУРИТИ?
- Визнач день відмови від куріння.
- Позбудься всіх цигарок, запальничок.
- Розкажи своїм рідним, близьким, друзям, що ти вирішив кинути курити, попроси їх про підтримку, переконай їх не курити в твоїй присутності.
- Постарайся відволікати себе від бажання курити – прогуляйся, займись чим-небудь цікавим для тебе.
- Розслабся! Щоб зменшити стрес, прийми гарячу ванну, займись спортом, почитай книгу, пограй на комп’ютері.
- Пий більше соків, води.
- Підрахуй, скільки грошей тобі вдалося заощадити, відмовившись від цигарок, і купи собі подарунок.
Пам’ятай, не мати шкідливих звичок – це не тільки не шкодити здоров’ю, це значить бути вільною здоровою людиною.
Семиліт Л.М.