20 березня – Всесвітній день здоров’я ротової порожнини МІФИ ПРО ЗУБИ
БЕРЕЖИ СЕБЕ
ЯК ПІДТРИМУВАТИ СВОЄ ЗДОРОВ’Я
ЗУБНА ФЕЯ НЕ ДОПОМОЖЕ: 5 МІФІВ, ЯКІ РОБЛЯТЬ ВІЗИТ ДО СТОМАТОЛОГА ДОРОЖЧИМ
От що ви знаєте про ваші зуби? Крім того, що їх варто чистити двічі на день?
Насправді ж людські зуби оточені купою міфів. А міфи щодо здоров’я завжди шкодять. Тож у які “стоматологічні” побрехеньки ви й досі вірите?
Розглянемо 5 найбільш популярних міфів.
Міф №1. Все залежить від генетики. Погана генетика — чисть не чисть, зуби будуть псуватися. Не те щоб міф, але й не зовсім правда. Звичайно, вплив генів на здоров’я зубів є. Але як і все в нашому організмі, стан здоров’я — це поєднання впливу спадкових та набутих факторів.
“Існують каріозні пошкодження зубів і некаріозні. І коли ми кажемо саме про карієс, то виникає він суто через погану гігієну. Також на стан ваших зубів впливає ваше харчування”, — каже стоматологиня Катерина Жмурко.
Отож гігієна та здоровий спосіб життя все ж таки дозволяють заощадити на стоматологах, навіть якщо у вашої мами чи тата теж були “погані зуби”.
Міф №2. Молочні зуби не треба лікувати. Усе одно випадуть. “Категорично ні”, — каже стоматологиня. Якщо ви подивитесь на будову молочного зуба, то побачите, що істотно він нічим не відрізняється від постійного. І якщо не лікувати молочний зуб — він болітиме.
“А ще молочні зуби — це фундамент для зубів постійних. Якщо батьки не будуть їх лікувати, то 90%, що з часом виникнуть проблеми і з постійними. Наприклад, вони вже можуть прорізатись ураженими. Або ще гірше: зачаток постійного зуба може загинути. І постійний зуб так і не проріжеться”, — пояснює стоматологиня.
Міф №3. Молочні зуби можна лікувати без анестезії. Ці жахи варто забути як і багато інших пережитків радянської медицини. Як вже згадувалось вище, молочні зуби мало чим відрізняються від постійних. А це значить, що вони болять.
“Молочні зуби мають нерви. Але на відміну від постійного зуба, структура молочного дуже пориста. Це заважає лікарю адекватно оцінити, наскільки глибоким є ураження. Отож місцева анестезія при лікуванні молочних зубів — обов’язкова”, — переконує лікарка.
Міф №4. Карієс виникає через споживання солодкого. Не все так просто. Цукор має свій вплив на здоров’я зубів. Але не цей вуглевод змушує їх боліти. Просто цукром харчуються бактерії, які й викликають потім карієс. Ці бактерії виділяють кислоту, яка і псує зуби. Вони полюбляють не лише цукор, а і крохмалисту їжу. Якщо ви будете чистити зуби чи хоча б ополіскувати ротову порожнину після їжі (особливо солодкої), то це знизить ризики розвитку карієсу.
Міф №5. Використовувати нитку для зубів — необов’язково. Усі стоматологи та стоматологині впевнені: якщо хоча б раз на день використовувати, крім щітки та пасти, ще й нитку для зубів — це додасть 100 балів до здоров’я зубів. Зубна нитка допомагає прибрати до 80% зубного нальоту.
Авторка: Наталія Бушковська
Залучена експертка: Катерина Жмурко
Джерела: 209 NYC Dental