МЕТАБОЛІЧНИЙ СИНДРОМ

Метаболічний синдром: як дати раду з цілим комплексом викликів щодо здоров’я серця та судин?

мал. 2 МЕТАБОЛІЧНИЙ СИНДРОМавтор/ка Діна Крилова

Метаболічний синдром — це група станів, які в комплексі підвищують ризик розвитку в людини ішемічної хвороби серця, діабету 2-го типу, інсульту та інших серйозних проблем зі здоров’ям.

Синдром — це завжди про комплекс станів. Що включає метаболічний синдром?

Практично неможливо визначити конкретний та вичерпний перелік симптомів для метаболічного синдрому, проте відомо, що цей стан тісно пов’язаний із надмірною вагою, ожирінням, гіподинамією (малорухомим способом життя) та явищем інсулінорезистентності.

Про що йдеться? Зазвичай травна система людини розщеплює спожиту нами їжу до глюкози (цукру). Інсулін — це гормон, який утворюється в підшлунковій залозі та виконує роль перевізника цукру з крові до клітин організму, які, своєю чергою, використовують цукор як паливо.

У людей, які мають резистентність до інсуліну, клітини не реагують на цей гормон належним чином. У результаті, глюкоза не може проникати в клітини так легко, тож рівень цукру в крові зростає. Водночас підвищується й кількість інсуліну, адже організм у намаганні знизити рівень цукру виробляє все більше й більше гормону. Детальніше про явище інсулінорезистентності можна прочитати за посиланням.

Як розпізнати метаболічний синдром?

Три стани або більше з наведених нижче можуть сигналізувати про метаболічний синдром. Водночас варто розуміти, що кожен із цих станів окремо не є діагностичним критерієм, проте все одно свідчить про підвищений ризик розвитку деяких хвороб.

Збільшена окружність талії або абдомінальне ожиріння (ожиріння за «формою яблука»).

Надлишок жиру в області живота є більшим фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань, ніж надлишок жиру в інших частинах тіла.

На які цифри можна орієнтуватися? Насправді умовна «норма» окружності талії залежить від етнічної групи, до якої належить людина. За даними Міжнародної федерації діабету для європейців ідеться про такі показники: ≥80 см у жінок та ≥90 cм у чоловіків.

Високий кров’яний тиск.

Якщо артеріальний тиск підвищується й залишається високим протягом тривалого часу, це може пошкодити серце та кровоносні судини (підвищеним вважається систолічний артеріальний тиск ≥130 мм рт. ст. або діастолічний ≥85 мм рт. ст.). Підвищення тиску може сприяти утворенню «бляшок» в артеріях, що з часом може призвести до розвитку атеросклерозу та інших хвороб серця й судин.

Високий рівень цукру в крові.

Понад норму вважається концентрація глюкози в плазмі крові натщесерце ≥5,6 ммоль/л (100 мг/дл). Фактором ризику також є фармакологічне лікування цукрового діабету 2-го типу.

Високий рівень тригліцеридів (жирів) у крові.

Підвищення тригліцеридів (>1,7 ммоль/л або 150 мг/дл) часто йде у зв’язці зі зростанням рівнів ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ), які ще називають «поганим» холестерином. Серед наслідків: атеросклероз, який, своєю чергою, є фактором ризику інсульту та інфаркту, а також гострий панкреатит.

Низький рівень так званого «хорошого» холестерину (ліпопротеїнів високої щільності, ЛПВЩ).Напротивагу сполукам, згаданим вище, ЛПВЩ відповідають за транспорт холестерину з крові до печінки, де він розщеплюється й виводиться з організму. Тобто коли їх стає менше, «поганий» холестерин накопичується.

Показники низької концентрації ЛПВЩ: <1,0 ммоль/л (40 мг/дл) у чоловіків та <1,3 ммоль/л (50 мг/дл) у жінок.

Що можна зробити, аби запобігти серйозним захворюванням?

Якщо у вас діагностовано метаболічний синдром або будь-який із його компонентів, зміна способу життя може допомогти запобігти або зменшити ризик розвитку загрозливих станів, як-от інфаркту або інсульту. Здоровий спосіб життя включає:

Регулярні фізичні навантаження.

Експерти в галузі охорони здоров’я рекомендують щодня мати принаймні 30 хвилин фізичної активності, наприклад швидкої ходьби. Шукайте у звичному ритмі життя способи підвищити активність за будь-якої можливості. Наприклад, оберіть пройтись пішки до зупинки, сходити в магазин за продуктами замість доставки, прогулятись ввечері, слухаючи музику, коли спаде спека абощо. Головне, щоб це було вам до вподоби.

Зменшення ваги. 

Втрата ваги принаймні на 5-10% може знизити резистентність до інсуліну та артеріальний тиск, а також зменшити ризик діабету. Насправді будь-яка втрата ваги (за умови, що людина має надмірну вагу) корисна. Також важливо підтримувати цей процес. Якщо вам важко схуднути та підтримувати умовно «здорову» вагу, варто обговорити зі своїм лікарем/кою, які існують додаткові дієві та безпечні помічні способи.

Здорове харчування.

Плани здорового харчування, як-от DASH-дієта (Dietary Approaches to Stop Hypertension) і середземноморський раціон, наголошують на споживанні овочів, фруктів, цілозернових продуктів із високим вмістом клітковини та нежирного білка. Також рекомендують обмежити підсолоджені напої, продукти з високим вмістом солі та насичених жирів (жирне м’ясо та жирні молочні продукти).

Відмова від куріння та алкоголю. 

Відмова від сигарет та алкоголю значно покращує загальний стан здоров’я. Поговоріть зі своїм лікарем/кою, якщо вам потрібна допомога в цьому процесі.

Зменшення або управління стресом. 

Фізична активність, медитація, йога, улюблені хобі та інші програми, які вам подобаються, можуть допомогти впоратися зі стресом та покращити ваше емоційне та фізичне здоров’я. Якщо ви відчуваєте, що розгублені, тривожні й не знаєте, з чого розпочати, розгляньте можливість зустрічі з фахівцем із психічного здоров’я, який/яка допоможуть вам віднайти орієнтири та впевнено рухатись на шляху управління стресом. 

Трапляються ситуації, коли змін способу життя, як-от модифікації харчування та фізичної активності, може бути недостатньо. У такому разі ваш лікар або лікарка може запропонувати ліки, які допоможуть контролювати кров’яний тиск, рівень холестерину та цукру в крові.

Джерела

Mayo Clinic 

WebMD     

Current Obesity Reports — Springer