МЕДИЧНІ МАСКИ

МЕДИЧНІ МАСКИ: ЯК ЇХ ПРАВИЛЬНО НОСИТИ ТА ЯКІ ВОНИ БУВАЮТЬ

У зв’язку з оголошеною пандемією та заходами для підвищення безпеки на час карантину дедалі більшої популярності набирають медичні маски.

Захисні медичні маски: кому вони потрібні насамперед.

Завдання маски – значно зменшити кількість краплинок слини, мокротиння від хворої людини, зменшити відстань, на яку пошириться вірус від хворої особи. Оскільки розміри коронавірусу є надзвичайно малі, звичайно, медична маска не дасть абсолютного захисту від інфекції. Медична маска в даному випадку радше допомагає зменшити ризик зараження інших (здорових осіб) від хворого. Носіння медичних масок, як і інші заходи карантину, – є ефективними додатковими заходами, що уповільнюють поширення спалаху інфекції, епідемії.

Здоровим людям немає змісту ходити по вулиці на свіжому повітрі в масці. Водночас, маску варто обов’язково вдягати особам, що мають прояви застуди чи гострих респіраторних вірусних інфекцій, а також особам, що здійснюють безпосередню опіку за хворими.

Носіння масок кожним, хто знаходиться в публічному просторі (наприклад, у черзі, у громадському транспорті) – суттєво знизить ризик поширення коронавірусної інфекції, за умови дотримання інших рекомендацій, зокрема, щодо миття та дезінфекції рук, а також контролю дотиків до обличчя.
Медична маска – це засіб персонального захисту від інфекцій, що передаюМАЛ.1ться повітряно-краплинним шляхом, як, до прикладу, ГРИП, ГРВІ,  коронавірус Covid-19 або SARS-CoV-2. Як засіб індивідуального захисту, маска на обличчя покликана захистити медичний персонал та осіб, що опікуються хворим, а також зменшити ймовірність поширення інфекцій, вірусів від хворої людини.

Види медичних масок:

Маска медична одноразова, маска хірургічна;

Маска медична багаторазова, медичні респіратори;

Маска з вугільним фільтром.

Побутові маски, наприклад, маска Пітта (Pitta), різні технічні маски з вугільними фільтрами, у яких часто працюють майстри з манікюру, не належать до переліку засобів захисту, визнаними протоколами ВООЗ, тобто вони не годяться для захисту від коронавірусу.

Коли носити медичну маску?

  • Вдягніть маску, якщо ви чхаєте, кашляєте.
  • Якщо ви здійснюєте догляд за особами, що можуть бути чи є заражені коронавірусною інфекцією.
  • Перебуваєте в приміщені та не можете дотримуватися соціальної відстані – 2 метри.
  • Вдягаючи маску, не варто забувати про ретельне миття рук милом чи обробку їх спиртовмісними (не менше 60%) антисептиками. Вдягайте, носіть та викидайте використані маски правильно!

Як правильно надягати та носити медичну маску?

Сторони медичної маски:

Медична маска має дві сторони: внутрішню – переважно білого кольору, та зовнішню – найчастіше кольорову, наприклад зеленого чи блакитного кольору. У верхній частині маски є дротикоподібна пластинка, що згинається під форму носа, фіксуючи таким чином хірургічну маску зверху. Збоку медичної маски розміщені гумки, що фіксують маску до вух. Посередині сформовані складки, що дозволяють огорнути обличчя маскою.

Якою стороною її надягати? Відповідь проста – без різниці. Одягати медичну маску можна БУДЬ-ЯКОЮ стороною, а жорстке ребро з фіксатором має прилягати до носа. Мікроби однаково будуть накопичуватися як на синій, так і на білій поверхні. Стандартна маска тришарова і основну функцію виконує внутрішній шар.

  • Перед вдяганням маски вимийте ретельно руки милом 20-30 секунд, обробіть дезінфектором для рук, що містить етиловий спирт.
  • Правильно розташуйте маску внутрішньою стороною до обличчя. Зафіксуйте пластинку на переніссі. Гумки затягніть за вуха. Розтягніть та розташуйте маску так, щоб були вкриті ніс, рот і підборіддя. Одягніть маску щільно, щоб практично не було зазору між маскою та обличчям.

ІНФ.1

На що варто звернути увагу:

– маска повинна мати хороший фіксатор і щільно прилягати до носа, не ковзати і не натирати;

– перевіряйте, щоб петлі або зав’язки маски добре і щільно фіксувалися, не викликаючи дискомфорту.

Як знімати медичну маску?

  • Не доторкайтеся до передньої частини маски, оскільки там міститься найбільша кількість патогенних часток, мікробів, вірусів тощо. Обережно, беручи маску за гумові фіксатори, знімаємо та кладемо в пластиковий пакет, що можна закрити, викидаємо до смітника, що закривається.ІНФ.2

Не потрібно зберігати пов’язку, класти її в сумку або в кишеню. Подальше використання може нашкодити вашому здоров’ю. Не забувайте, що медична маска одноразова.

  • Обов’язково помити з милом та продезінфікувати руки антисептиками для рук.

    Де купити медичні маски?

Із початком оголошеного карантину пропозиція на ринку постачання медичних масок, гумових рукавичок та антисептиків залишається стабільною, їх можна придбати як в аптеках, так і в торгових установах.

Дотримуючись цих нескладних правил, ви можете захистити себе від різних захворювань. Метод використання медичних масок абсолютно безпечний і не витратний для кожної людини. Використовуйте маски в період підвищеної захворюваності і в приміщеннях, де присутні хворі люди.
Фельдшер із санітарної освіти Л.М.Семиліт