Лікування цукрового діабету

У здорової людини підшлункова залоза і печінка, під контролем головного мозку, автоматично підтримують рівень цукру в крові в межах норми. Коли вона щось з’їсть – їжа перетравлюється в шлунку і кишечнику – розщеплюється до простих компонентів і надходить у кров. Поява в крові глюкози відразу ж помічається головним мозком, тобто він визначає конкретний її вміст, дає наказ підшлунковій залозі виділити інсулін (саме стільки скільки потрібно) і інсулін надходить в кров. Глюкоза надходить з крові в клітини в залежності від потреб, а надлишки запасаються в печінці у вигляді глікогену. Якщо багато глюкози і після цього залишається в крові, то вона переробляється в жир, але в крові її рівень ніколи не перевищить норми, скільки б людина не з’їла.

У хворого на цукровий діабет автоматичне регулювання зламане, а раз відмовив автопілот, це означає, що управління людина повинна взяти в свої руки.

Значить Ви самі повинні визначати цукор в крові, а потім думати, скільки ж зробити інсуліну. Цукор в крові підвищується багато разів на день. Тому і визначати його бажано теж кілька разів на день, щоб повністю замінити зламаний механізм. Абсолютно неприпустимо, та  і просто марно, хворому 1 типом цукрового діабету вимірювати цукор крові один раз на місяць і, тим більше, один раз у три місяці в поліклініці.

Якщо глюкоза вище норми, то вона чинить токсичний ефект, а стінки судин і нервів “зацукровууються”, як банка зі старим варенням. Підвищений  цукор у крові  дуже шкідливий для людини, адже природа не передбачила життя з діабетом.
На жаль, не вдається на 100% дотримуватися норм здорової людини, але Ви маєте наближатися до цих меж.

Інсулінотерапія

В організмі постійно виробляється певна (“базова”) кількість інсуліну. Після прийому їжі, коли в крові підвищується рівень глюкози, виділяється дода-ткова порція “харчового” інсуліну. Він відкриває клітини для глюкози і, тим самим, дає їм енергію та нормалізує вміст глюкози в крові.

У людей з діабетом 1-го типу інсулін не виробляється взагалі, тому замісна терапія інсуліном – єдиний спосіб зберегти життя, 100% таких хворих потребують введення препаратів інсуліну.
На певному етапі цукрового діабету 2-го типу також порушується утворення та викид інсуліну, і тоді необхідно додатково його вводити ззовні. Абсолютний чи відносний дефіцит інсуліну призводить до того, що глюкоза не може потрапити до клітин, її рівень в крові підвищується. Ви будете добре себе почувати, зможете уникнути розвитку ускладнень цукрового діабету і вести активний спосіб життя, якщо будете постійно підтримувати рівень цукру в крові в межах від 3,9 до 9 ммоль/л.

Інсулін – найефективніший засіб, що знижує цукор в крові.

Сучасні препарати інсуліну, такі як НовоРапід (ультракороткої дії), Левемір (подовженої дії) та НовоМікс 30 (комбінованої дії) та інші максимально наближено відтворюють фізіологічну концентрацію гормону інсуліну подібно до того, як це відбувається у здорових людей. Саме тому за допомогою цих препаратів можна досягти найкращих результатів лікування.

Лікування інсуліном.
Доза та схема введення препаратів інсуліну мають відповідати кількості вуглеводів, які підвищують цукор крові. Базову потребу в інсуліні забезпечує інсулін тривалої дії. “Харчовий” інсулін короткої або ультракороткої дії нормалізує рівень цукру після їди. Доза “харчового” інсуліну змінюється в залежності від показника глікемії до прийому їжі та кількості хлібних одиниць (ХО), які Ви плануєте вжити. 1 ХО = 10-12 г вуглеводів, що містяться в шматочку хліба вагою 20–25 г. За допомогою таблиці заміни продуктів за хлібними одиницями Ви можете зробити своє харчування більш різноманітним та повноцінним – для цього необхідно ввести відповідну дозу інсуліну щоб нормалізувати глюкозу (цукор крові). Для засвоєння 1 ХО необхідно 1-2 одиниці інсуліну. Якщо рівень цукру в крові до прийому їжі не перевищує 9 ммоль/л, вводиться тільки доза, необхідна для засвоєння вжитих ХО. На кожний зайвий 1 ммоль/л необхідно ввести додатково 1 одиницю інсуліну короткої або ультракороткої дії.
Найбільш ефективними є препарати комбінованої дії, які забезпечують нормалізацію рівня цукру в крові, як протягом дня, так і в критичний період – після прийому їжі.

Призначення певного виду інсуліну, кратність введення та кількість одиниць призначається лікарем-ендокринологом, також лікар надає рекомендації щодоособливостей харчування, способу життя пацієнта, рухової активності тощо.

Зберігання та використання інсуліну

  • Зберігайте інсулін в холодильнику при температурі від +2°С до +8°С, подалі від морозильної камери.
  • Ніколи не використовуйте заморожений інсулін або коли термін придатності препарату закінчився.
  • Інсулін у флаконі або шприц-ручці, який Ви зараз використовуєте, не треба класти до холодильника. Препарат повністю зберігає свою активність протягом 4-6 тижнів при кімнатній температурі (до 25°С), в залежності від виробника.
  • Уникайте впливу на інсулін прямих сонячних променів і тримайте подалі від будь-яких інших джерел тепла.
  • Суспензію інсуліну перед введенням необхідно ретельно перемішувати поки вона не стане рівномірно білою та мутною.
  • Інсулін вводять підшкірно, трохи піднявши складку шкіри, під кутом 45°.
  • Немає необхідності обробляти шкіру спиртом. Після ін’єкції можна притиснути місце уколу чистою ваткою.

Вводьте інсулін кімнатної температури, робіть уколи гострою голкою, постійно міняйте місця введення інсуліну!

При цукровому діабеті 2-го типу секреція інсуліну Вашим організмом до певної міри зберігається, буває навіть більше норми. Але гормон виявляється практично не потрібен, тому що тканини організму втрачають до нього чутливість.

Інсуліну, як правило, не вистачає в найкритичніший період – після вживання їжі. Таким чином, хоча відмінності між 1 і 2 типами є, але в обох випадках, цукор в крові залишається підвищеним, а клітини, тим не менше відчувають дефіцит енергії. Сама ж людина відчуває почуття голоду. Але скільки б вона не їла, наситити клітини не вдається, якщо не вжити заходів, тобто усунути причину – зробити ін’єкцію при 1 типі, а при 2 типі – домогтися зниження ваги шляхом правильного харчування і фізичних вправ, тоді клітини відновлять чутливість до власного інсуліну. У першу чергу, лікування спрямоване на збереження і поліпшення функціонування бета-клітин і підвищення сприйнятливості тканин до інсуліну.
Достовірні результати “Проспективного Дослідження з Діабету 2-го типу”, проведеного у Великобританії, опубліковані наприкінці 1998 року, показали, що інтенсивний режим лікування діабету, спрямований на підтримання рівня цукру в крові, близького до нормальних значень, може зменшити вірогідність розвитку ускладнень цього важкого захворювання. Це дослідження також показало, що поліпшення глікемічного контролю знижує ризик прогресування захворювань очей на 25% і ризик раннього розвитку ниркової недостатності на 33%. Поліпшення контролю артеріального тиску знижує ризик розвитку інфаркту й інсульту на 33%, а також скорочує ризик серйозного погіршення зору.

Першим етапом лікування діабету 2-го типу є виконання порад по дієтичному харчуванню і більш активне заняття фізичними вправами. Для пацієнтів з надлишковою вагою життєво важливим є зниження ваги. Якщо ці заходи недостатні для стабілізації рівня цукру в крові, потрібне лікування пероральними цукрознижувальними препаратами (ПЦЗП) і/або інсуліном. Цукрознижувальні пероральні препарати відносяться до різних груп залежно від хімічного складу і механізму дії і підбираються пацієнтам лікарем-ендокринологом індивідуально.

Не зволікайте з початком інсулінотерапії, якщо дієта, фізичні навантаження, таблетовані цукрознижувальні препарати не нормалізують цукор крові. Інсулінотерапія може бути постійною або тимчасовою; інсулін можна приймати окремо чи в комбінації з пероральними цукрознижувальними препаратами.

Крім регуляції рівня цукру крові, при лікуванні хворих на цукровий діабет 2-го типу необхідно контролювати інші фактори ризику розвитку ускладнень: підвищена маса тіла, артеріальний тиск, рівень ліпідів у крові і куріння.

Народні засоби лікування цукрового діабету

Народні засоби лікування цукрового діабету застосовуються додатково до основного лікування. Трав’яні збори чергують через кожні 2-3 місяці. Народні засоби сприяють запобіганню хворих від враження серцево-судинної системи, сітківки очей, нирок і печінки або віддаляє момент появи ускладнень.

Збори трав можуть застосовуватися у поєднанні з іншими ліками.
Поліпшення при фітотерапії настає через 3-4 тижні регулярного прийому трав. Перед тим, як приймати той чи інший збір, бажано ознайомитися з протипоказаннями до трав, що входять до складу цього збору в травнику.

Гімнастика

Добре «з’їдають цукор» фізичні вправи. Нижче ми наводимо кілька універсальних вправ, призначених для хворих на цукровий діабет, що не мають серйозних ускладнень.

  • Тримаючись за спинку стільця або стіну піднятися «на шкарпетках» 15-20 разів.
  • Тримаючись за спинку стільця присісти 5-10 разів.
  • Лягти на підлогу навпроти стіни, підняти прямі ноги під кутом 60 градусів, притиснути ступні до стіни. Полежати так 3-5 хвилин.
  • Сісти на стілець, прикріпити еспандер до пальців ніг і згинайте ноги в колінах 8-15 раз.
  • Корисні прогулянки, чергуючи швидкий і повільний темп.
  • Робіть вправи стільки разів, скільки вийде, не доводячи себе до стомлення. Навантаження має збільшуватися поступово, природним чином.

 ТАБЛИЦЯ   ПІДРАХУНКУ  ХЛІБНИХ  ОДИНИЦЬ

1 ХО

1 ХО

1 склянка Молоко 200 мл 1 шт. Варена картопля 65 г
1 скибка Білий хліб 20 г 2 ст. ложки Картопляне пюре 75 г
1 скибка Житній хліб 25 г 2-3 шт. Абрикоси 110 г
2 шт Сухарі 15 г 1 шт. середній Апельсин 150 г
1-2 ст.ложки Вермішель, лапша, макарони* 15 г 12 шт.  Виноград 70 г
1 ст. ложка Крупа * 15 г 1 скибка Диня 100 г
2 ст. ложки Смажена картопля 35 г 6 ст.ложок Аґрус 120 г
1 склянка Кефір 200 мл 8 ст. л Малина 150 г
*Сирі макарони і крупи

Текст підготували Завідувач ендокринологічного
відділення КНП «Перша Черкаська міська лікарня»
ЧМР Тополенко О.В. та фельдшер із санітарної
освіти  Семиліт Л.М.