Кров із носа

Чому  виникають носові кровотечі?

Стикалися  ви з кровотечею з носа? Звичайно ж, так! Кожен з нас хоч раз у житті бачив кров, яка витікала у нього з носа. Але причини її появи у всіх різні. Чому ж йде кров з носових  отворів?

Кровотеча з носа може початися раптово, іноді навіть під час сну, часто   без попередньої зрозумілої для людини причини. Найчастіше болю немає. Вона буває односторонньою або двосторонньою, а також характеризується різною інтенсивністю і тривалістю, як рясними виділеннями крові, у вигляді струменя, так і невеликими, у вигляді крапель.

Найчастіше джерело кровотечі з носа розташоване на носовій переділці в її передній частині, ближче до носових отворів.

Небезпека кровотечі, яку хворий заковтує, полягає в тому, що потрапляючи в шлунок, кров може спровокувати криваву блювоту. При тривалій прихованій кровотечі може бути запаморочення і непритомний стан, які проявляються у вигляді блідості шкіри, холодного поту, слабкого і частого пульсу, зниження артеріального тиску.

       Причини місцевого характеру:

  • порушення формування судинної системи;
  • сухість повітря, яким дихаємо;
  • звичка постійно колупати пальцем в носі;
  • часте інтенсивне сякання;
  • наявність сторонніх тіл;
  • травми носа;
  • пухлини в носовій порожнині;

         Причини кровотечі з носа загального характеру:

  • хронічні інфекції ЛОР органів;
  • викривлення переділки носа, що супроводжується як кровотечами, так і утрудненим диханням
  • спадкові коагулопатії (гемофілія та інші захворювання, що супроводжуються порушенням згортання крові);
  • спадкові   порушення розвитку серцево-судинної системи;
  • захворювання печінки;
  • захворювання серцево-судинної системи (гіпертонія, пороки серця,  атеросклероз кровоносних  судин та різні їх аномалії)
  • гіпертонія пов’язана з захворюванням нирок;
  • підвищення температури тіла внаслідок гострих інфекційних захворювань;
  • перегрівання тіла або сонячний удар;
  • різкі перепади атмосферного тиску (буває в авіаторів, у водолазів або в альпіністів);
  • надмірні фізичні навантаження;
  • застосування гормональних ліків та  контрацептивів;
  • гіповітаміноз;
  • передозування аспірину.

Не  рідкісним явищем є кровотечі у дітей. Оскільки ніс дитини відносно невеликий, а носові ходи вузькі, ніжна слизова носа дуже легко травмується. У більшості випадків це пов’язано з пошкодженням судинного сплетіння   носової переділки (90% випадків). Носові кровотечі у дітей можуть також виникати із-за сухого повітря приміщень, в яких вони перебувають. Пересохла слизова оболонка носа злипається зі стінкою кровоносної судини, внаслідок чого втрачає свою міцність і еластичність. В результаті, при сяканні та чханні, вона розриває  склеєну з нею кровоносну судину і провокує кровотечу.

Проявами  носової кровотечі є:

  • витікання крові з носових отворів;
  •  стікання крові по задній стінці глотки.

Поширена думка, що при носовій кровотечі нічого робити не треба, лікування не обов’язкове, невірна. Навіть якщо це поодинокий випадок, тривала кровотеча може призвести до значної крововтрати. Тим більш  це актуально при повторних кровотечах.

Методи надання першої допомоги при лікуванні кровотечі з носа

Однаково, хоч вперше, хоч повторно, а кровотеча з носа, яка триває, викликає крововтрату. І вона має бути зупинена. Це не складно, просто потрібно знати послідовність дій.

Головне пам’ятати – не можна чекати поки кровотеча зупиниться сама. Це може призвести до значної крововтрати. Якщо кровотечі носять систематичний характер і виникають регулярно, то питання якнайшвидшого припинення даного конкретного випадку стає ще важливішим. Адже кожна кровотеча забирає певний об’єм  крові і тому чим менше крововтрата від однієї, тим менше втрата крові від їх суми.

Перша допомога при носовій кровотечі у дорослих і дітей.

Спочатку  заспокоїти хворого. Це правило продиктовано тим, що неспокій і хвилювання можуть тільки посилити кровотечу.

1. Надайте хворому сидячого положення з нахилом голови вперед. Ні в якому разі не можна закидати голову, що може призвести до заковтування крові і блювоти або попаданню крові в дихальні шляхи!

2. Забезпечте людині з носовою кровотечею хороший доступ свіжого повітря (розстібніть комір сорочки хворого, відкрийте кватирку, вікно). При цьому бажано, щоб хворий робив вдих через ніс, а видих через рот, особливо при носових кровотечах у дітей;

3. Прикладіть на перенісся і потилицю мішечок з льодом     на 20 хв, при цьому слід зігріти ноги, пальцем щільно притисніть ніздрю носа до його переділки приблизно на 5-10 хвилин. В результаті стискання судин слизової оболонки носа нерідко кровотеча зупиняється.

4. У тому випадку, якщо кровотеча виникла після травми носа, поєднується з набряком і зміною контурів носа або обличчя в цілому, прикладіть на область носа хустинку, змочену в холодній воді, або мішечок з льодом і негайно зверніться до лікаря.

5. Якщо після вжитих заходів носова кровотеча не зупинена, ви можете скористатися одним з судинозвужувальних засобів від нежиті (таких як Нафазолін, Нафтизин, Санорин та ін.) або 3% розчином перекису водню. Для цього, скрутіть валиком (у вигляді тампона) невеликий шматок бинта або марлі, довжиною приблизно 10 -15 см.  тампон змочіть в ліках і введіть у порожнину носа.

6. Якщо носова кровотеча виникла на тлі попередньої нежиті, ватний тампон слід змастити вазеліном і ввести в порожнину носа. Вазелін пом’якшує скориночки, що утворилися в носі   і сприяє зупинці кровотечі.

7. Якщо носова кровотеча виникла в результаті перегріву, слід негайно відвести людину в добре провітрюване місце, захищене від променів сонця. На лоб та область носа слід покласти тканину, змочену в холодній воді, або лід.

Такі заходи сприяють зменшенню циркуляції крові в області носа і ослабленню кровотечі.

Чого не можна робити при носовій кровотечі?

Врахуйте, що долікарська допомога при носовій кровотечі повинна бути надана в обов’язковому порядку. Але ніколи не можна при цьому:

  1. Сякатися – це може спровокувати ще більше виділення крові, так як при сяканні тромб, що утворився,   відірветься.
  2. 2. Закидати голову – в такому положенні кров з носа відразу ж почне стікати по задній стінці глотки прямо в стравохід або гортань.
  3. 3. Тампонувати носові проходи ватою – її неймовірно складно витягувати після повної зупинки кровотечі.

Якщо ви побачили, що носова кровотеча з’явилася у дитини, не поспішайте відразу   надавати таку ж допомогу, як дорослим. Найчастіше у малюків це відбувається через те, що вони дихають сухим повітрям, багато сякаються або просто колупають в носі пальчиками. Просто заспокойте дитину і попросіть його хвилин на 5-10 нахилитися вперед. Це має допомогти.

У якому випадку слід негайно звернутися до лікаря?

Вам необхідна термінова консультація лікаря в наступних ситуаціях:

1. Якщо носова кровотеча виникла в результаті травми, поєднується з набряком і деформацією контурів носа.

2. Якщо носова кровотеча рясна, виникла на тлі підвищеного артеріального тиску, або тривалого прийому ліків, що знижують згортання крові.

3. Якщо носова кровотеча виникла у дитини в результаті попадання в ніс стороннього тіла, ні в якому разі не намагайтеся дістати його самостійно. Обов’язково зверніться до ЛОР лікаря!

4. Якщо носова кровотеча не зупиняється протягом півгодини і вжиті зазначені вище заходи не дають ефекту.

5. Якщо носові кровотечі виникають часто, довго не зупиняються, поєднуються з підвищеною кровоточивістю ясен, схильністю до утворення синців і т.д.

Поодинокі, незначні кровотечі з носа не вимагають спеціального лікування. У тому випадку, якщо кровотечі часто повторюються, вам слід звернутися до лікаря, який огляне вас, призначить додаткові обстеження і встановить причину носових кровотеч та призначить лікування.

Якщо носова кровотеча виникла на тлі прийому ліків, що пригнічують згортання крові (гепарин, варфарин та ін.), зверніться до лікаря, який скоректує дозу ліків, або призначить курс вітамінів і кальцію.

Народні засоби для лікування частих кровотеч  з носа

При носових кровотечах вам допоможуть наступні народні засоби.

Алое. При частих кровотечах з носа слід протягом двох тижнів з’їдати по маленькому шматочку листка алое перед їжею.

Сік лимона. Швидко можна зупинити кров з носа, закапавши в ніс кілька крапель лимонного соку.

Чебрець повзучий. 15 г чебрецю повзучого залити півлітра води, прокип’ятити 15 хвилин, потім процідити. Просочіть ватні тампони цим відваром і закладіть в ніздрі.

Сік кропиви. Вставити в ніс тампон з вати або бинта, змочений соком свіжої кропиви.

Живокіст лікарський. В порошок подрібнити стебла і коріння живокосту лікарського або можна взяти листя липи дрібнолистої і вставити за допомогою тампона в ніс.

Кора калини. Приготувати відвар – 10 г кори калини: 200 мл окропу. Пити по 1 ст. ложці.

Якщо кров тече з правої ніздрі, то потрібно підняти вгору над головою праву руку, а лівою – затиснути праву ніздрю. І навпаки, якщо кров тече з лівої ніздрі.

Деревій. Сік закапують у ніс. Або розтирають свіжий деревій до вологості і закладають у ніс.

Пам’ятайте, що лікування народними засобами      лише зупинить кровотечу з носа, а для адекватного лікування та виявлення причини кровотечі слід звернутися до лікаря.

Завідувач  отоларингологічного відділення КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР, лікар вищої категорії,   головний позаштатний   отоларинголог департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Кульчиковський В.Е. та фельдшер із санітарної освіти Л.М.Семиліт