КОЛИ БОЛИТЬ ЖИВІТ

БЕРЕЖИ СЕБЕ

ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ

БОЛИТЬ ЖИВІТ! КОЛИ СЛІД ЗВЕРТАТИСЬ ПО ЛІКАРСЬКУ ДОПОМОГУ?

Біль у животі може мати дуже різноманітні причини. Цим він і лякає.

Як зрозуміти — це ви просто з’їли щось не те чи вже потрібно викликати швидку? Спробуємо навчитись розрізняти “червоні прапорці” за різних станів.

Яким може бути біль у животі?

Здебільшого випадки болю в животі є безпечними. З ними можна впоратися вдома.

Часто стан супроводжується такими симптомами:

ІНФ._біль у животі-01

Це типові ознаки вірусного кишкового захворювання, яке зазвичай називають “отруєнням”. Часто це не є отруєнням.

Типи болю в животі бувають різні. Важливо бути уважними до власних відчуттів, адже в разі відвідування лікаря/ки тип болю — один із головних симптомів, помічних при встановленні діагнозу.

При серцевому нападі, наприклад, біль може розповсюджуватись на живіт та нагадувати симптоми печії.

Що важливо знати лікарю/ці, щоб зрозуміти причини болю?

Оскільки ваш живіт  це “домівка” для багатьох органів, для початку буде корисним зрозуміти, а де саме в животі болить? Для цього лікар/ка може умовно розділити ваш живіт на квадранти й запитати, у якому з них ви відчуваєте біль найбільш чітко.

Наприклад, біль у правому верхньому квадранті може бути ознакою проблем із печінкою чи жовчним міхуром. А в лівому верхньому  вказувати на проблеми з підшлунковою залозою, а також бути можливою ознакою гастриту.

У жінок біль внизу живота може вказувати на проблеми з маткою, яєчниками тощо. Якщо казати про апендицит, то найчастіше він проявляється болями в правому нижньому квадранті.

Звичайно, локалізація болю не дасть однозначної відповіді на всі запитання. Лікарю/ці також важливо дізнатися про інтенсивність болю, як часто вона виникає, чи є тригери болю та які саме. Не менш важливу роль у розумінні проблеми відіграють додаткові симптоми, стиль життя, чи не вагітні ви, чи не було нещодавно травм тощо.

У яких випадках при болю в животі потрібно йти до лікаря/ки?

Національна служба здоров’я Великої Британії радить звернутись до лікаря/ки, якщо:

ІНФ._біль у животі-02

Випадки, які потребують виклику екстреної медичної допомоги:

ІНФ_біль у животі-03 (1)

Педіатриня та гастроентерологиня Анна Гіленко пояснює, що випорожнення чорного кольору або блювота у вигляді кавової гущі  це також ознаки кровотечі.

Кров у шлунку окислюється шлунковим соком. Тому вона не червона, а коричнева” додає лікарка.

Чи можна пити знеболювальне?

Дуже багато застережень можна знайти довкола того, чи варто знеболювати біль у животі. Анна Гіленко розповідає, що багато лікарів/ок дійсно вважають це небажаним, оскільки це відтерміновує звернення по медичну допомогу.

Якщо в людини апендицит, то скоріше за все “змазати” симптоми знеболювальним не вдасться. Проте ідея тамувати сильний і раптовий біль пігулкою, щоби піти спати — точно небезпечна” застерігає лікарка.

Особливості болю в животі в дітей

Найчастіше біль у животі в дітей до 8 років локалізується в навколопупковій ділянці, що може неабияк плутати батьків, — каже педіатриня.

Біль у животі в дітей може бути симптомом не тільки проблем зі ШКТ. Іноді блювання, біль у районі пупка та запах ацетону можуть бути ознаками пневмонії. А от болі в області серця в дитини 5–7 років можуть бути ознакою печії”, — пояснює Гіленко.

“У будь-якому разі, якщо дитина скаржиться на болі в животі, виглядає млявою і має хоч якісь зі згаданих вище симптомів — це привід звернутись до лікаря/ки та бути уважними щодо стану дитини. За необхідності — викликайте швидку”.

Авторка: Наталія Бушковська

Залучена експертка: Анна Гіленко

Джерела

University of Wisconsin–Madison

Mayo ClinicCleveland Clinic

Національна служба охорони здоров’я Великої Британії