ДОПОМАГАЄМО ЛЮДИНІ, СПИРАЮЧИСЬ НА ПОТРЕБИ

ТИ ЯК?

БАЗОВІ НАВИЧКИ ТУРБОТИ ПРО СЕБЕ ТА ІНШИХ

ПРАКТИЧНА ДОПОМОГА ЛЮДИНІ: ДІЄМО, СПИРАЮЧИСЬ НА ПОТРЕБИ

 Прості речі рятують життя

мал.1.1Часом прості речі покращують якість життя людей довкола. Наше головне завдання — визначити потреби людини і не вважати, що ми знаємо ці потреби краще за неї.  Саме визначивши потреби, підібравши можливі варіанти вирішення проблеми, ви сприятиме активному залученню співрозмовника чи співрозмовниці до важливих рішень і зменшите відчуття його/її безпорадності перед лицем стресових подій і невизначеності.

 До прикладу, слід пояснити співрозмовнику/-ці , що всі реакції на дію стресу — нормальні і не варто себе звинувачувати, надати базову інформацію про служби підтримки, допомогти людині прийняти рішення тощо.

Способи та методи практичної допомоги

  1. Визначаємо види потреб співрозмовника
  2. Посилюємо соціальну підтримку (соціальна мережа)
  3. Допомагаємо в інформуванні людини — базові навички психоосвіти (як пояснити людині, що таке стрес та які бувають реакції на нього, як боротися з безсонням, як формувати інформаційну гігієну).
  4. Перенаправляємо людей до служб підтримки
  5. Допомагаємо іншим допомагати собі: метод «стій-думай-дій» 
  1. Види потреб людей у стресі

Ось потреби людей, які постраждали від впливу надмірних стресових факторів, зокрема наслідків воєнних дій.

  • Потреба в інформації (про евакуацію, укриття при ракетних ударах, гуманітарну допомогу, власний стан та ознаки стресу)
  • Потреба в медичній допомозі (пошук медичних закладів, лікарів, ліків, обстеження на фоні різних психічних розладів та соматичних проявів, супровід хронічних хворих, людей з інвалідністю)
  • Потреба в соціальній підтримці (на етапі пошуку житла, роботи, їжі та одягу, школи для дітей, похоронних бюро, гуртків за інтересами, юридичної підтримки)
  • Потреба в психологічній підтримці (навчання технік управління стресом, за необхідності скерування до фахівців охорони психічного здоров’я). 
  1. Рекомендації з підтримки у громаді МАЛ.1
  • Поговоріть з людьми, яким ви довіряєте. Зв’яжіться зі своїми друзями та родиною
  • Підтримуйте зв’язок із родиною та друзями онлайн або по телефону
  • Підтримуйте інших. Допомога іншим, коли вони цього потребують, може бути корисна як помічнику, так і особі, яка отримує допомогу
  • Якщо ви перевантажені стресом, поговоріть із медичним працівником, соціальним працівником або іншою людиною, якій довіряють у вашій громаді (наприклад, релігійним лідером)
  • Складіть план, куди звертатися і шукати допомоги для фізичного і психічного здоров’я та психосоціальних потреб, якщо потрібно. 
  1. Як пояснити людині, що таке стрес

Психоосвіта — надання чіткої та правдивої інформації про причини та наслідки психологічних труднощів.

Варто особливо уважно ставитися до поширення інформації та надавати лише перевірені факти, оскільки така інформація може вплинути на якість життя людини та її благополуччя. Викладати ці факти слід простою та доступною мовою.

Пропонуємо вам приклад, як пояснити людині, що вона зазнає впливу стресу:

«Під час стресу нормально відчувати смуток, страждання, занепокоєння, розгубленість, страх чи гнів. У різних людей стрес може проявлятися по-різному. Доведено, що стрес може проявлятись і в тілі (болі, порушення функції органів, які не мають медичного обґрунтування), і на рівні поведінки (порушення сну, зловживання алкоголем тощо).

У більшості випадків реакції на стрес з часом зникають. Якщо ж симптоми не зменшаться принаймні через два тижні, варто звертатися до фахівців охорони психічного здоров’я (психіатр, психотерапевт, медичний психолог) за консультацією та пошуком спільного рішення проблеми разом зі спеціалістом».

Коли ви бачите, що тривога та надмірне виснаження вашого співрозмовника пов’язані з безупинним переглядом новин, розкажіть про особливості дотримання інформаційної гігієни.

Як допомогти людині сформувати правила інформаційної гігієни:

  • Скоротіть час, витрачений на перегляд новин (1–2 рази на день, а не щогодини)
  • Шукайте інформацію лише в офіційних джерелах
  • Уникайте моторошних зображень у соцмережах та ЗМІ
  • Намагайтесь уникати обговорення та прослуховування чуток, адже вони не містять об’єктивної інформації, а лише нагнітають та посилюють тривогу
  • Згадайте навички як справлятися зі своїми емоціями, які допомагали вам раніше

Як допомогти людині з порушенням сну при стресі:

  • Поясніть, що у людей, які пережили сильний стрес, часто виникають проблеми зі сном.
  • Важливо звернутися до лікаря й виключити зовнішні та соматичні причини безсоння.
  • Розкажіть про гігієну сну, уникнення напоїв-стимуляторів перед сном, нікотину та алкоголю, безперервного перегляду новин у ліжку.
  • Якщо поради стосовно гігієни сну, техніки релаксації та навички управління стресом не допоможуть, варто звернутись до лікаря. Лікар може призначити медикаменти в малих дозах на нетривалий проміжок часу.
  • Наголосіть на тому, що ліки не призначають для лікування безсоння, викликаного важкою втратою. Варто звернутися до психотерапевта. 
  1. Як перенаправляти людей до служби підтримки

Щоб ефективно взаємодіяти з іншими надавачами послуг, необхідно скласти список організацій, що працюють у зазначеному регіоні, та способи вийти з ними на зв’язок.

ІНФ.2

  • Переконайтеся, що ви оперативно перенаправляєте людей у біді чи тих, хто потребує продуктів харчування, води, прихистку або термінових медичних чи соціальних послуг задля власної безпеки й захисту. Надалі за можливості намагайтеся підтримувати зв’язок з людьми, яким ви допомогли