ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ЛЮДЕЙ, ПОМЕРЛИХ ВІД СНІДУ

 

snid-aid

 За ініціативою ВООЗ, 20 травня – це день, коли світ згадує людей, які померли від СНІДу.

Мета цього заходу – привернути увагу до проблеми ВІЛ/СНІДу, профілактики цього захворювання, а також привернути увагу до соціального захисту та підтримки ВІЛ-інфікованих.

За статистикою ВООЗ, сьогодні в світі нараховують від 36 до 42 млн. людей, яких вразив вірус імунодефіциту людини.   На жаль, епідемія ВІВЛ\СНІД не минула і Україну. На сьогодні Україна займає одне з перших місць серед країн Європи за кількістю ВІЛ-позитивних осіб.

Згідно із офіційними статистичними даними за період 1987-2018 рр. зареєстровано 313717 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, зокрема 111044 випадки захворювання на СНІД І 48 456 випадки смерті від захворювань, зумовлених СНІДом. Кожен сотий громадянин України у віці від 15 дот 49 років інфікований ВІЛ, що є одним із найвищих показників; в 2 рази збільшилась частка ВІЛ – інфікованих осіб у віковій групі 15-24 роки.

На відміну від початку епідемії, шлях інфікування ВІЛ під час споживання наркотичних речовин поступився своїм місцем статевому шляху передачі інфекції. І це привід замислитися над безпечністю статевої поведінки. Адже саме через цей шлях відбувається залучення до епідемії осіб, які не належать до груп ризику щодо інфікування ВІЛ.

Враховуючи перебіг захворювання (хвороба  не проявляє себе тривалий час), низький рівень знань про ВІЛ-інфекцію, страх пройти обстеження на ВІЛ призводить до того, що багато ВІЛ-позитивних людей живуть, не знаючи, що вони інфіковані. Не знаючи свій ВІЛ-статус, ви ризикуєте своїм життям та здоров’ям близьких Вам людей.

Свій статус перевірити доволі просто: це можна зробити в кабінетах «Довіра», мобільних амбулаторіях, кабінетах громадських організацій чи самостійно, придбавши швидкий тест на ВІЛ в аптеці. Уся процедура до отримання результату триває 15-20 хвилин. Рекомендується повторити тестування через 3 місяці.

   В м. Черкаси  станом на  01.01.2019 р. зареєстровано 564 ВІЛ-інфікованих, із них дорослих – 508, дітей – 56. Захворіло на СНІД – 203 чол., із них дорослих – 198, дітей – 5. Вперше виявлено в 2018 р. ВІЛ- інфікованих  – 58 чол., із них – 40 дорослих, 18 – дітей.

Хоча кількість смертей від СНІДу зменшується, ВООЗ і ЮНЕЙДС характеризують ситуацію з ВІЛ/СНІДом в світі як пандемію. В 26 країнах світу СНІД залишається в п’ятірці головних причин передчасної смерті і непрацездатності. До таких країн належать і Україна. На думку фахівців, змінити ситуацію на краще можливо лише за допомогою розширення доступу людей, які живуть з ВІЛ, до антиретровірусної терапії (АРТ).   Важливо знати, що саме АРТ є надійним методом зупинити ВІЛ та подолати епідемію ВІЛ\СНІДу. Сьогодні ВІЛ не є вироком: вчасне виявлення та лікування є запорукою повноцінного тривалого життя. Антиретровірусна комбінована терапія не дає вірусу розмножуватися. Це дозволяє імунній системі відновитися, запобігти розвитку СНІДу та супутніх захворювань.

На сьогоднішній день тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, яка приймає антиретровірусні препарати, не відрізняється від тривалості життя здорової людини того ж віку. Люди з ВІЛ ведуть активне соціальне та професійне життя, створюють міцні сім’ї та народжують здорових дітей. Якщо людина, яка живе з ВІЛ, приймає антиретровірусні препарати, то ризик передачі ВІЛ до її статевого партнера зменшується на 96%.

До цього часу єдиним реальним заходом, за допомогою якого людство має можливість боротися зі СНІДом, є зміна поведінки людини на більш безпечну щодо можливості інфікування ВІЛ. Необхідно перетворити знання про шляхи інфікування ВІЛ на усвідомлені та впевнені дії щодо їх попередження. Доки ми не зрозуміємо, що це стосується кожного з нас, – боротьба зі СНІДом не дасть відчутних результатів.

   КНП « Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я»