Дієтичні рекомендації для забезпечення здоров’я серця та судин

Всі клітини, тканини і органи людського організму мають потребу в живленні, диханні і виведенні продуктів обміну з них. Ці процеси забезпечуються кров’ю, що приносить по артеріальних судинах необхідні для нормальної життєдіяльності речовини, які вона віддає тканинам в мікроциркуляторному руслі. Там же кров забирає використані організмом продукти і по венах виносить їх для переробки та утилізації.

Кров, що циркулює у системі замкнених судин, створює оптимальні умови для життя людини, однак у випадку захворювань цих судин, весь порядок порушується.

Стінки артерій, що несуть кров від серця, повинні витримувати великий тиск, бути гладенькими й еластичними.

Vscmrf ksrfhyz

Патологічні процеси, що пошкоджують судинну стінку (атеросклероз, аневризма, запальні вогнища), змінюють анатомічну будову судини, після чого вона втрачає здатність реагувати на зовнішній вплив і нормально функціонувати. Цим змінам піддаються і дрібні розгалуження артеріальних судин – артеріоли, які є кінцевою ланкою артеріальної мережі.

Не менш важливо для людини мати здорову венозну систему, адже венули повинні зібрати продукти обміну у вени і транспортувати для виведення у органи виділення (легені, нирки, печінку, шкіру, слизові оболонки). Тиск у венах нижчий, але вони забезпечені клапанами, які в нормі перешкоджають зворотному току крові і не дозволяють їй застоюватися в органах і кінцівках. Однак розширені від варикозу вени і патологічно змінені клапани, перестають справлятися зі своїм завданням і не забезпечують повного відходу венозної крові, приводячи до застійних явищ. Не обходиться в таких випадках без участі системи згортання, яка на патологічні зміни відповідає підвищеним тромбоутворення. Тромби прикріплюються до венозних стінок і «сидять» там до пори-до часу, обростаючи еритроцитами і створюючи небезпеку відриву і міграції по кровоносному руслу.

Ворог артеріальних судин

Головним ворогом наших артеріальних судин повсюдно визнаний холестерин, тому до боротьби з ним закликають лікарі всієї планети. Навіть незнайомі з медициною люди майже напевно знають, що означає цей термін і який вплив він здійснює на кровообіг.

Атеросклероз, внаслідок відкладення холестеринових «бляшок», артеріальна гіпертензія (АГ), ішемічна хвороба серця (ІХС) – результати постійного підвищеного рівня холестерину в сироватці крові. Вважаючи себе практично здоровими, багато дізнаються про зміни цього показника чисто випадково, здавши для якихось цілей біохімічний аналіз крові. Загальний холестерин вище 5,2 ммоль / л. у вразливих людей вже може викликати паніку, проте, турбуватися не потрібно.

Холестерин і в нормі присутній в тканинах людського організму у вільному стані і у вигляді складних ефірів, тому не є для людини чужорідним. Однак неправильне харчування, ожиріння, спадкова схильність до порушення метаболізму, призводить до збою в обмінних процесах, що і відображає ліпідний спектр, головними показниками якого є ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) і тригліцеридів. ЛПВЩ, будучи захисними, вважаються корисними, а ось атеросклеротичні “бляшки” утворюються за рахунок ЛПНЩ, що, в кінцевому підсумку, призводить до розвитку атеросклерозу, ІХС та інфарктів.

І лише почувши перший дзвіночок, не чекати, поки вдарить грім. Дотримуватись рекомендацій лікаря, дотримуватися режиму праці та відпочинку, відмовитися від шкідливих звичок, не забувати про правильне харчування. Це буде профілактикою:

  • Артеріальною гіпертензії;
  • Атеросклерозу судин голови, серця і ніг;
  • Звуження судин головного мозку (атеросклеротичного і спазмогенного);
  • Гострого і хронічного порушення мозкового кровообігу (інсультів та інфарктів);
  • Ішемічної хвороби серця;
  • Інфаркту міокарда.

Для зменшення ризику небезпечних хвороб серця та судин необхідно контролювати вміст холестерину та співвідношення його різновидів. Насправді розумні зміни дієти можуть покращити стан здоров’я серця та судин не лише за рахунок впливу на холестерин.

Харчі, які здатні зменшити ризик захворювань серця та судин

Vscmrf ksrfhyzОскільки хвороби серця та судин є беззаперечно головною загрозою здоров’ю та життю сучасних українців, то переважне вживання продуктів, що здатні знизити ризик таких захворювань, є вкрай важливим. Жодна дієта не підійде стовідсотково кожній людині. Тим не менш, узагальнений план харчування для здоров’я серця та судин має включати наступне:

  • Багато фруктів, овочів, цільних злаків (до яких відносять гречане, вівсяне, житнє та ячмінне зерно й пластівці за умови якщо останні не містять багато солі та цукру);
  • Помірну кількість квасолі, гороху та інших бобових;
  • Горіхи (волоський, мигдаль, арахіс) без солі та цукру;
  • Знежирені молочні та кисломолочні продукти або такі, що містять 2,5% та менше жиру;

Небезпечна їжа, яка при тривалому вживанні погіршує здоров’я серця та судин

Більшість з нас знає про існування некорисних харчів та страв. Особливу увагу слід звернути на ті з них, що спричинюють атеросклероз, високий артеріальний тиск та їх ускладнення. Тому розумний дієтичний план для запобігання хворобам серця та судин передбачає:

  • Значне обмеження вживання кухарської солі – менше однієї чайної ложки (5г) на день;
  • Мінімальне споживання цукру, солодощів та солодких напоїв;
  • Суттєве скорочення вмісту тваринних жирів у стравах, рослинних жирів із значним вмістом насичених жирних кислот – пальмової та кокосової олії;
  • Повну відмову від споживання транс-жирів (гідрогенізованих рослинних жирів);
  • Скорочення вживання виробів із борошна вищого ґатунку (хліба, хлібобулочних та макаронних виробів) ;
  • Помірне споживання фруктових соків – близько 200 мл на добу;
  • Розумне та мінімальне вживання міцних алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

 

Задоволення від споживання їжі та вплив окремих продуктів на ризик захворювань серця та судин

Загалом не має особливої необхідності у відмові від споживання улюблених харчових продуктів, щоденних та святкових страв.
Сучасна філософія здорового харчування передбачає максимальне збереження задоволення від споживання продуктів та напоїв. Слід лише попрацювати над виробленням здорових стереотипів та усвідомлювати, що Ви їсте для задоволення, а що – задля здоров’я та довголіття. В ідеалі слід прагнути зробити корисні продукти з першого списку своїми улюбленими.
Існує багато сталих уявлень про корисний або шкідливий вплив окремих харчових продуктів на функції серцево-судинної системи, рівень холестерину в крові та інші показники. Частина з них не підтверджується результатами наукових досліджень. Інші отримують наукові докази та обґрунтовано входять до сучасних рекомендацій.

Продукти, що містять Омега-3 поліненасичені жирні кислоти

Vscmrf ksrfhyzДо них відносять риб’ячий жир, льняну та оливкову олію. Омега-3 поліненасичені жирні кислоти можуть підвищувати вміст у крові корисного холестерину та зменшувати кількість шкідливого. Тому наукові дослідження підтверджують достовірне

зменшення ризику серцево-судинних хвороб у людей, які споживають багато таких продуктів. Слід прагнути їсти щонайменше дві порції жирної морської риби (несолоного оселедця, хеку, тріски та ін) на тиждень, регулярно включати корисну рослинну олію замість тваринних жирів.

Вживання дієтичних добавок з Омега 3 також може бути корисним. Доцільно порадитись щодо такого рішення із Вашим лікарем.

Горіхи

Vscmrf ksrfhyzДослідження за участю великих груп людей показали низький ризик атеросклерозу та рівня шкідливого холестерину у осіб, які регулярно споживають горіхи. Цікаво, що найкращим у цьому сенсі виявився волоський горіх – такий улюблений багатьма українцями. Тому слід споживати їх частіше, але не використовуючи цукру та солі для їх приготування.

Рослинні харчові волокна

Фрукти, овочі, злакові та бобові є основним джерелом таких харчових волокон. Вегетаріанці достовірно рідше хворіють на атеросклероз, гіпертонію, інфаркти та інсульти. І це беззаперечно пов’язують із великим надходженням клітковини. Не закликаючи усіх переходити на вегетаріанську дієту, наголошуємо, що кожні сто грамів рослинної їжі на добу вилучають відсотки від тієї кількості холестерину, що всмоктується в нашому кишківнику.

Яйця

Vscmrf ksrfhyzТрадиційно вважаються одним із джерел холестерину. Насправді вони містять його в своєму складі. Але помірне споживання яєць (одне-два на добу) суттєво не впливає на вміст холестерину в крові. З іншого боку яйця постачають дуже корисний білок та є джерелом незамінних вітамінів та мінералів. Отже, їх помірне споживання є частиною здорової дієти.

Спосіб харчування, який здатний зменшити ризик небезпечних хвороб серця і судин, полягає в розумному балансі. Намагайтесь створити кількісну та якісну перевагу здорових продуктів у власному раціоні. Разом із фізичною активністю та відмовою від шкідливих звичок це стане запорукою тривалого та продуктивного життя.

Підготувала завідувач терапевтичного відділення
для лікування постраждалих від наслідків аварії на ЧАЕС
КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР
О.П.Герасимюк