Відділення мініінвазивної хірургії «Першої Черкаської міської лікарні» спеціалізується на лікуванні захворювань найсучаснішими оперативними методиками.
Упродовж 20 років ми оперуємо методом лапароскопії. Таке хірургічне втручання малотравматичне, дозволяє швидко відновитися, не дає значного постопераційного больового синдрому.
Протягом останніх років ми успішно проводимо операції на шлунку, підшлунковій залозі, печінці, з приводу доброякісних пухлин, хронічних панкреатитів, виразкової хвороби шлунку, лікуємо пацієнтів із жовчнокам’яною хворобою.
За допомогою лапароскопа лікуємо хворих з килами (грижами) різної локалізації – паховими, пупковими, післяопераційними та килами стравохідного отвору діафрагми.
«Віднедавна у нашому відділенні проводимо хірургічне лікування ожиріння. Це – відносно молодий напрямок у хірургії, ціллю якого є зменшення ваги у хворих з ожирінням. У таких пацієнтів майже завжди є супутні патології – це цукровий діабет та гіпертонічна хвороба. А ці методи оперативного втручання полегшують перебіг цих патологій», – розповідає Дмитро Васильченко, лікар-хірург «Першої Черкаської міської лікарні»
Наше відділення має успішну практику застосування ендовенозної лазерної абляції – мініінвазивного методу лікування варикозної хвороби.
«При цій методиці у просвіт вени вводиться катетр, через який проходить інфрачервоне випромінювання і внаслідок цього виникає зварювання вен. Патологічно змінені вени меншого діаметру коригуються методом склеротерапії. При цій методиці у просвіт вени вводиться лікувальна речовина, яка призводить до склеювання патологічно зміненої вени», – пояснює Дмитро Васильченко.
Щороку у хірургічному відділенні «Першої Черкаської міської лікарні» ми виконуємо півтори тисячі оперативних втручань.
Коротка історія відділення
Перші згадки про хірургію у Черкасах датовані 1835р. В цей час у нашому місті вже існувало 15 лікарняних ліжок хірургічного профілю. В наступні десятиріччя кількість лікарняних ліжок постійно зростала, В 1906 році було 25 ліжок загально-хірургічного профілю (виконувалось до 40-а операцій на рік), в 1908 р. – 50 ліжок, і вперше у лікарні почав працювати хірург. Це був Август Вікторович Біскубський.
Дипломований спеціаліст, він надавав невідкладну хірургічну допомогу, а також виконував втручання ортопедичного, гінекологічного, очного профілю тощо.
У 1912 р. у Черкасах офіційно ввели посаду хірурга. Тоді протягом року виконували до 300 стаціонарних і 500 амбулаторних операцій. Лікар Біскубський А.В. працював у Черкаській лікарні до 1916 р., його призвали в діючу армію. Згодом, після демобілізації, став професором хірургії у Варшаві.
3 1916р. хірургом у лікарні працював Борис Васильович Дергачов.
Хірургічне відділення в Черкаській міській лікарні відкрили у 1920 році. Воно було розраховано на 56 ліжок. Лікували хворих хірургічного профілю, а також урологічного, гінекологічного, ортопедичного, очного, отоларингологічного. Розташовувалось відділення на розі вулиць Гоголя і Карла Маркса (тепер Остафія Дашкевича). В період фашистської окупації це приміщення повністю зруйнували.
Б.В. Дергачов, який очолював хірургічне відділення з 1916 по 1941 р., був освіченим, кваліфікованим хірургом. Він перший у Черкасах в 1925р. виконав резекцію шлунку при виразковій хворобі. Під час Великої Вітчизняної війни його призвали на службу в армію, де він працював провідним хірургом одного з військових шпиталів.
В перші роки після визволення Черкас від німецької окупації хірургічне відділення міської лікарні тимчасово знаходилось в різних пристосованих приміщеннях. До І947р. його очолював Михайло Йосипович Овруцький, а з 1947р. – Генріх Маркович Уманський.
Після нього, у 1948-49 роках завідувачем був Єлисей Опанасович Пишний – кваліфікований хірург, якому вперше в Черкасах вдалося успішно виконати відновлювальні операції на обличчі.
З 1949-го по 1954 роки на чолі відділення був Олександр Данилович Фадєєв, В цей час особливого розвитку набуває шлункова хірургія. В 1954р. в зв’язку з утворенням Черкаської області, О.Д.Фадєсв обійняв посаду обласного хірурга. Відділення очолив Гнат Максимович Мороз (1955-1956 рр.).
З 1949-го по 1963-й рік хірургічне відділення розташовувалось в пристосованій будівлі колишнього дворянського зібрання, що по вулиці Байди Вишневецького, 55, а в 1964р. розмістилося у новому приміщенні Першої міської лікарні. На той час це відділення було найсучаснішим в області.
У 1957 р. естафету керівників прийняв Заслужений лікар України Петро Давидович Рогаль. В цей період значно розширився діапазон хірургічної допомоги. У відділенні тоді працювали 9 хірургів. Були запроваджені новітні, на той час, технології. Зокрема, були освоєні такі складні методи оперативного втручання, як трансторакальна резекція кардіального відділу шлунку при захворюванні на рак, кардіопластика при ідіоматичному розширенні стравоходу, пластика стравоходу тонкою кишкою. Отримали подальший розвиток хірургія шлунку та печінки.
В 1979 р. хірургічне відділення очолив Заслужений лікар України Петро Дмитрович Драченко. Він був гідним продовжувачем славних традицій. Розвиток отримали хірургія гриж різноманітної локалізації, а також шлунково-кишкова хірургія.
У І988р. завідувачем хірургічного відділення стає Заслужений лікар України Віктор Олексійович Бойко, талановитий хірург, ентузіаст своєї справи, депутат обласної Ради народних депутатів. При ньому отримали розвиток такі розділи хірургії, як реконструктивна хірургія органів шлунково-кишкового тракту, хірургія печінки. Була виконана панкреато-дуоденальна резекція при онкологічних захворюваннях підшлункової залози. Окрім цього, був освоєний зовсім новий розділ хірургії – пластична косметологія. В складний час, на етапі реформування та реорганізації медичної галузі, В.О.Бойку вдалося зберегти матеріальну та кадрову базу, У відділенні було проведено капітальний ремонт.
На базі відділення створені та успішно функціонують: міський центр ендокринної хірургії, міський центр малоінвазивної хірургії, продовжує діяти міський центр із захворювань печінки, жовчовивідних шляхів та підшлункової залози.
Крім того, в 1995 р. був створений міський центр косметологічної хірургії, де вперше в Черкаській області почали проводити пластичні операції.
Постійно триває пошук новітніх технологій хірургічного лікування складних захворювань печінки, щитоподібної залози та інших органів. Вперше в області був застосований метод озонотерапії при лікуванні багатьох хронічних захворювань хірургічного профілю. В шлунковій хірургії віддається перевага органозберігальним операціям.
За рік у середньому проводиться 1300 операцій, з них 400 малоінвазивних (холецистектомії, діагностичні тощо), 600 килосічень, 100 оперативних втручань на шкірі та підшкірній клітковині, 80 – на органах шлунково-кишкового тракту, 80 – на щитоподібній залозі.
Також до недавнього часу у відділенні проводились торакальні операції та пункції, діагностичні лапароскопії органів дихання, які виконував професіонал високого класу, засновник торакальної хірургії в Черкаській області кандидат медичних наук Голік В.С., нині покійний.
З 2007 р., після передчасної смерті В.О. Бойка, завідувачем хірургічного відділення є І.М. Литвин. За останні роки колектив поповнився молодими кадрами – лікарями та медичними сестрами.
З 2011 р. успішно виконуються лапароскопічні килосічення, це нововведення лікарі відділення засвоїли першими в області. Дуже широко використовуються алопластичні матеріали під час виконання оперативних втручань, а також сучасні шовні матеріали та медичні препарати з ціллю профілактики ускладнень в післяопераційному періоді.
Проведено косметичний ремонт в операційному блоці. Також постійно проводиться робота з покращення умов перебування хворих у відділенні.
В 2012 р. при проведенні операцій впроваджена нова технологія зварювання м’яких тканин за допомогою спеціального апарату (розробка інституту Патона, м. Київ). Планується виконання оперативних втручань із застосуванням апарату лазерної коагуляції вен нижніх кінцівок.
У відділенні працюють досвідчені, висококваліфіковані хірурги, п’ятеро мають вищу, двоє – першу, один – другу кваліфікаційні категорії.
Хірургічне відділення є постійною базою для проходження інтернатури молодими спеціалістами.
Старша медична сестра відділення Заболотна Н.І. вміло організовує роботу середнього медперсоналу, в складі якого працюють і досвідчені, кваліфіковані медичні сестри, і молоді випускниці медичного коледжу.
Сьогодні Відділення мініінвазивної хірургії в Першій Черкаській міській лікарні налічує 60 ліжок для стаціонарного лікування хворих.