День боротьби з раком молочної залози
20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози
ВЧАСНИЙ ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ ЗБЕРЕЖЕ ВАШЕ ЖИТТЯ !
Рак молочної залози посідає перше місце у загальній структурі злоякісних пухлин у жінок.
Рак молочної залози належить до захворювань зовнішньої локалізації. Це означає, що його можна виявити на ранніх стадіях розвитку та успішно пролікувати.
Ось чому раннє виявлення – це найкращий захист від раку молочної залози. Чим раніше діагностують це захворювання, тим вищі шанси на повне одужання.
ЗAХВОPЮВАНІСТЬ НА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Найбільш широко розповсюдженими на планеті (за даними 2012 р.) є рак легені (1,8 млн., 13% всіх випадків), молочної залози (1,7 млн., 11,9%), рак товстої кишки (1,4 млн., 9,7%). У світі передбачається збільшення захворюваності на рак до 19,3 млн. нових випадків на рік у зв’язку зі збільшенням частки людей похилого віку.
Рак молочної залози – це найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок, займає майже 30% серед всіх злоякісних новоутворень і 1-ше місце серед причин смертності у жінок працездатного віку, випереджаючи смертність від серцево-судинних захворювань. Щороку в Україні виявляють близько 16 тисяч випадків захворювання і близько 8 тисяч жінок гинуть від цієї недуги. За останнє десятиріччя число хворих в Україні на рак молочної залози збільшилось майже на 20%, тобто рівень захворюваності зріс більше ніж у 3 рази. 15% осіб у яких виявили рак молочної залози – помирає протягом року з моменту виявлення хвороби. При цьому стійка тенденція до найбільшого поширення захворювання — серед жінок репродуктивного віку 30-54 років.
За даними Національного канцер-реєстру України на обліку онкологічних закладів в Україні зареєстровано 125 тисяч хворих на рак молочної залози. Починаючи з 40-річного віку рівень захворюваності на рак молочної залози у жінок становить вище 60 випадків на 100 тисяч населення.
Рівень захворюваності на рак молочної залози у різних регіонах світу змінюється майже у 13 раз: від найнижчого — 8 випадків на 100 тис. (у Монголії і Бутані) до найвищого — 109,4 випадки на 100 тис. населення (у Бельгії). Проте, слід зазначити, що така різниця в даних частково може відображати недостатню кількість скринінгових програм з раннього виявлення раку молочної залози та неповноту звітності в економічно відсталих державах світу.
Всі ці цифри переконують в актуальності проблеми злоякісних пухлин молочної залози.
РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: ЧИННИКИ РИЗИКУ
- Вік. З віком зростає ризик захворювання на рак молочної залози. Найбільший ризик спостерігається у 40-65 років;
- Спадковість. Випадки раку молочної залози у кровних родичів (у матері, сестри або дочки). У таких жінок ризик розвитку цієї патології в два рази вищий особливо, якщо родички хворіли на рак молочної залози в молодому віці, або рак був двостороннім;
- Порушення репродуктивної функції, зокрема: безплідність, відсутність пологів, пізні перші пологи (після ЗО років), ранній початок менструацій (до 11-12 років), пізня менопауза (після 50-55 років);
- Порушення стану ендокринної системи, зокрема: функції яєчників та щитовидної залози;
- Неконтрольоване та тривале (понад 7 років і більш) вживання гормональних контрацептивів та замісної гормональної терапії;
- Наявність захворювань молочної залози, зокрема: деякі види мастопатії, атипова гіперплазія та інші
- Малорухомий та стресовий спосіб життя
- Споживання їжі з великим вмістом жирів
- Надлишкова вага тіла
- Паління або перебування в середовищі, де палять
- Зловживання алкоголю
- Вплив шкідливих промислових відходів та пестицидів
- Вплив чинників навколишнього середовища (радіації, електромагнітного поля)
Відсутність факторів ризику – не вик¬лючає можливість розвитку раку!
ЗАПОРУКА УСПІХУ: РАННЯ ДІАГНОСТИКА
Запорукою успіху в боротьбі проти раку молочної залози є рання діагностика або скринінг – виявлення пухлини до появи симптомів (ознак) захворювання. Тільки спільні зусилля самої жінки і лікарів, а також регулярне використання 3 методів ранньої діагностики: мамографії, клінічного дослідження та самообстеження дадуть очікуваний результат.
Мамографія
Найефективнішим сучасним методом обстеження молочних залоз є мамографія (рентгенівське дослідження молочної залози). Це дослідження дозволяє виявити пухлину молочної залози на ранній стадії, коли вона ще настільки мала за розміром, що ні Ви, ні лікар не в змозі відчути її на дотик. Мамографія виконується на спеціальному рентгенівському апараті, призначеному лише для обстеження молочних залоз – мамографі. У жінок віком до 35 років структура залозистої тканини надто щільна, і мамографія не є цілком інформативною. Після 35-40 років залозиста тканина замінюється жировою, що дозволяє рано виявити патологічні зміни. Дуже важливо робити обстеження молочних залоз кожні 3 роки, починаючи з 20 років, та щороку – після 40 років.
Клінічне дослідження
Клінічне обстеження молочних залоз повинно проводитись акушерами-гінекологами, акушерками оглядових кабінетів, сімейними лікарями або іншими фахівцями щорічно кожній жінці з 20 років. Обстеження включає огляд самої молочної залози з особливою увагою до стану шкіри та зміни сосків. Наступним кроком є пальпація (прощупування) власне залози та лімфатичних вузлів (пахвових, надключичних та підключичних). За умов правильно проведеного клінічного обстеження молочних залоз можна виявити дуже малі ущільнення, розмір яких не перевищує 1 см у діаметрі.
Самообстеження
Самообстеження молочних залоз – це метод, що проводиться самою жінкою. Для ранньої діагностики захворювань молочної залози кожній жінці, вік якої старше 20 років, рекомендується щомісячно проводити самообстеження у перший тиждень після менструації, оскільки в цей період молочні залози не збільшені та не напружені. Під час менопаузи його також слід проводити щомісячно в перших числах. Метод включає огляд та прощупування.
Пам’ятайте: лише комплекс методів ранньої діагностики істотно (понад 30%) збільшує можливість виявити рак молочної залози на ранній стадії і повністю вилікувати захворювання!
ЗРОБІТЬ САМООБСТЕЖЕННЯ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ
СВОЄЮ ЖИТТЄВОЮ ЗВИЧКОЮ!
ТЕХНОЛОГІЯ САМООБСТЕЖЕННЯ
Починаючи займатися самообстеженням, Ви повинні обрати найбільш зручний для Вас спосіб:
Існує кілька варіантів обстеження молочних залоз у домашніх умовах:
Огляд перед дзеркалом
Станьте перед дзеркалом спочатку з опущеними, а потім з піднятими догори руками.
Прощупування
Здійснюється у положенні лежачи на спині. Під лопатку зі сторони, що обстежується, підкладіть валик таким чином, щоб грудна клітка була трохи піднята.
1.Прощупайте кожну молочну залозу подушечками пальців протилежної руки. Обстеження має проводитися ніжно, акуратно, м’яко, на довжину пальців і долоні, уникаючи грубого прощупування та захоплення великої ділянки тканини молочної залози, оскільки це може створити враження ущільнення, якого насправді немає.
2.Пальцями другої руки молочну залозу пальпують у такий спосіб:
- ви можете вибрати кругові рухи (мал. 1);
- рухи по лінії вверх та вниз (мал. 2);
- клиноподібні рухи (мал. 3).
3.Обраними рухами пройдіть всю залозу.
4.Визначте, чи немає вузлів або змін у структурі тканин молочної залози.
5.Особливу увагу зверніть на ділянку між молочною залозою та пахвовою впадиною, а також саму пахву та надключичні ділянки.
6.В кінці обстеження легко стисніть соски між пальцями, починаючи з країв ареоли, для того, щоб перевірити, чи немає виділень з соска.
Завжди прощупуйте молочні залози в одній і тій самій послідовності. Це допоможе Вам не пропустити жодної ділянки, а також запам’ятати, якими Ваші молочні залози звичайно є на дотик.
При самообстеженні Вас мають насторожити такі тривожні ознаки:
- втягнення або випинання ділянки шкіри;
- зміна звичної форми або розміру однієї з молочних залоз, незвичайне збільшення однієї з молочних залоз, різний рівень сосків;
- втягнення соска, яке раніш не спостерігалось, наявність жовтуватих або кров’янистих виділень з соска;
- ущільнення, почервоніння та припухлість у грудній залозі, поруч з нею або під пахвою (збільшення лімфатичних вузлів під пахвами, над- чи під ключицями)
- зміну кольору або характеру шкіри над грудною залозою на дотик, дифузне стовщення (ділянка шкіри, що вкриває молочну залозу, зморщилася і нагадує апельсинову скоринку), при нахилі вперед або при піднятих руках враження, що шкіру “приклеїли”, з’явилися виразки, загрубілість, набряк, почервоніння;
- будь-які інші незвичні для вашого організму прояви.
Виявивши хоч якусь із зазначених ознак, одразу ж зверніться до лікаря! Не пропустіть свій шанс!
Пам’ятайте, діагностований на ранній стадії рак молочної залози успішно лікується!
ХАРЧУВАННЯ ТА РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ
Як було зазначено вище, надлишкова маса тіла та вживання їжі, що містить велику кількість жирів є факторами ризику раку молочної залози. Сучасні дослідження вказують, що деякі продукти харчування здатні знижувати або підвищувати ризик розвитку раку молочної залози.
- Питома вага жирів в щоденному раціоні не повинна перевищувати ЗО %
- Слід заміняти тваринні жирі рослинними (нерафіновані)
- Необхідно обмежити вживання кондитерських виробів, цукерок, шоколаду, вершків, жирних сирів та м’яса, копченостей
- Віддавайте перевагу білому м’ясу, рибі з високим вмістом жиру та морепродуктам
- Щоденно вживайте різноманітні свіжі овочі (особливо капусту броколі, салат, шпінат, зелень), фрукти та соки (фруктово-овочеві та натуральний березовий)
- Збільшуйте вживання клітковини (хліб з борошна грубого помелу, вівсяну та гречану каші, багаті на клітковину овочі, особливо сирі, бобові)
- При вживанні алкогольних напоїв віддавайте перевагу сухим червоним винам. Зловживання алкоголю є чинником ризику раку молочної залози
- Віддавайте перевагу зеленому чаю
Намагайтесь дотримуватись цих рекомендацій та контролюйте свою вагу!
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ КОДЕКС ПРОТИ РАКУ
- ■ Не паліть! Якщо ви маєте цю шкідливу звичку, позбудьтеся її якомога швидше. Уникайте оточення людей, що палять;
- ■ Не зловживайте алкогольними напоями;
- ■ Уникайте тривалого впливу сонячного проміння. Захищайте відкриті ділянки шкіри кремами та лосьйонами із сонцезахисним ефектом;
- ■ Стежте за інструкціями з безпеки праці. Ваше робоче місце повинно бути захищене від чинників, що шкідливо впливають на Ваше здоров’я і можуть стимулювати розвиток онкологічних захворювань;
- ■ Дотримуйтесь рекомендацій по раціональному харчуванню. Уникайте надмірної ваги, обмежуйте вживання жирної їжі;
- ■ Негайно звертайтеся до лікаря у випадках:
- ровотечі, не зв’язаною з менструацією або під час менопаузи;
- якщо Ви виявили ущільнення в молочних залозах;
- постійний кашель і сиплість голосу;
- безпричинна втрата ваги;
- зміни характеру випорожнень;
- зміни в родимках
Щорічно проходьте гінекологічне обстеження з обов’язковим цитологічним дослідженням (мазок із шийки матки)
Щомісяця проводьте самообстеження молочних залоз (рекомендовано в один і той же період менструального циклу), щорічно – обстеження молочних залоз у фахівця та мамографію після 40 років 1 раз на 2 роки.
КАЛЕНДАР САМООБСТЕЖЕНЬ
Радимо щомісячно робити в цьому календарі такі позначки:
V – самообстеження; + – менструація; * – набряки молочних залоз
2016
V – самообстеження; + – менструація; * – набряки молочних залоз
Підготувала фельдшер
із санітарної освіти КНП «Перша
Черкаська міська лікарня» ЧМР
Семиліт Л.М.