Бронхіальна астма

У зв’язку з великою поширеністю астми, її здатність знижувати працездатність і викликати інвалідність, існує безліч всесвітніх і національних програм по боротьбі з цим захворюванням. З ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) щорічно 4 травня проводиться всесвітній день боротьби з бронхіальною астмою.

Бронхіальна астмаАстма – це хронічне запальне захворювання дихальних шляхів, що проявляється нападами задишки, які часто супроводжуються кашлем і можуть переростати у приступи задухи. Хронічне запалення, яке спостерігається у хворих на бронхіальну астму, робить дихальні шляхи надмірно чутливими до різних подразників: алергенів, хімічних подразнюючих речовин, парфумів, тютюнового диму і т.д. У відповідь на подразнення виникають набряк і спазм бронхів, які звужуються і виробляють велику кількість слизу, що ускладнює нормальне проходження повітря по дихальних шляхах під час дихання.

Астма зустрічається у людей різного віку. Зараз більше 300 млн. осіб у світі страждає на це захворювання і число їх постійно зростає. Бронхіальна астма належить до найбільш поширених захворювань людини та в середньому складає 5 – 8 % серед дорослого населення Європи. Поширеність бронхіальної астми в Україні складає 0,5%, відповідно відображає тільки кожного 10 пацієнта який хворіє на цю недугу. В місті Черкаси в 2012 році зареєстровано майже 55 людей на 10 тисяч дорослого населення хворих на астму.

Бронхіальна астма – захворювання з провідним алергічним механізмом і тому алерген, що викликав сенсибілізацію і розглядається як причинний агент захворювання.

Алергени, що беруть участь у розвитку БА діляться на дві групи інфекційні і неінфекційні. До неінфекційних відносяться:

  • побутові (домашня і бібліотечна пилюка, пір’я);
  • дермальні (волосся людини, шерсть тварин);
  • харчові;
  • пилкові;
  • хімічні фактори, пов’язані з виробництвом (органічні сполуки тваринного походження – пір’я, лупа, шерсть тварин, кістковий порошок, клей із риби, перламутр ракових, екстракти тканин, дафнії, складні органічні сполуки рослинного походження – пилок, пліснява, мука, зелена кава, рідкі породи дерев, волокна бавовни, пробка, хімічні немакромолекулярні сполуки антибіотиків, сировина для виробництва пластмас, платина, нікель, хром, органічна ртуть, використання отрутохімікатів, дефоліантів.

Найбільш значущими алергенами інфекційного характеру є стрепто- і стафілококи, різні гриби.

Показником того, що астма носить алергічний характер, є те, що загострення виникають при контакті з певними алергенами і можуть мати сезонний характер.

Приступ алергічної астми у людини часто супроводжується нежиттю, симптомами вегетативної дистонії, кропив’янкою.

При неалергічний астмі хронічно запалені дихальні шляхи надмірно чутливі. Будь-яке подразнення викликає спазми бронхів і потік повітря по них обмежується, що призводить до кашлю і нападів задухи.

Прояви астми можуть також виявитися через кілька хвилин після фізичного навантаження — це можуть бути, наприклад, фізичні вправи, пов’язані з вдиханням холодного, сухого повітря — такі як біг на вулиці взимку. У таких випадках говорять про астму фізичного зусилля.

Якщо напад розвивається як при контакті з алергеном, так і при дії інших факторів, астма називається змішаною. Саме ця форма є найбільш поширеною, особливо на пізніх стадіях захворювання.

Причин астматичного приступу може бути безліч. Наприклад, різкі запахи — тютюновий дим, засоби побутової хімії, мило, парфуми, вихлопні гази та інше. Дослідники в різних країнах світу прийшли до невтішного висновку: кожен п’ятий астматик зобов’язаний своєю хворобою професії.

Напад задухи при бронхіальній астмі.
Прояви нападу бронхіальної астми досить типові:

· у більшості випадків напад починається гостро, часто раптово вночі (іноді йому передують напад кашлю, чхання, нежить) або в інший час доби і за короткий час досягає значної інтенсивності;
· у хворого виникає задуха, з утрудненим видихом (так звана експіраторна задишка ), що супроводжується почуттям стиснення у грудній клітці ;
· дихання супроводжується шумом і свистом, який чути на відстані;
· обличчя набрякле, бліде, з синюшним відтінком (так званий ціаноз губ, щік, кінчика носа), покрите холодним потом, з виразом страху і неспокою;
· при прослуховуванні легень чути свистячі хрипи;
· хворий займає вимушене сидяче положення, в якому йому максимально зручно – сидить з упором на руки (таким чином він отримує можливість використовувати допоміжні м’язи для полегшення дихального акту);
· хворі можуть скаржитися на біль в нижній частині грудної клітки, особливо при затяжних нападах ядухи, який пов’язаний з напруженням діафрагми і часто буває оперізуючим, відповідно до анатомічної лінії прикріплення діафрагми.
· мокротиння на початку нападу відділяється насилу, наприкінці нападу починає відділятися рясно – спочатку слизове, в’язке, світле, потім більш рідке.

Тривалість нападу різна: від кількох хвилин до кількох годин і навіть днів.

Бронхіальна астма: невідкладна допомога:

· забезпечити хворому спокій та потоку свіжого повітря, якщо напад виник в приміщенні. Переводити хворого не слід, він повинен займати сидяче положення, яке сприяє поліпшенню дихальної мускулатури і полегшує відходження мокротиння.

· розстебнути одяг, якщо він здавлює груди.

· дати скористатися інгалятором аерозолю, яким користується хворий і який допомагає розширити просвіти бронхів (з сальбутамолом, фенотеролом)

· викликати швидку допомогу, якщо долікарська допомога не допомагає, або ж лікаря, якщо за оцінками стан хворого наближений до стабільного.

· всі можливі алергени, що оточують хворого, треба усунути.

1. Щоб знизити концентрацію побутових алергенів, гарненько провітріть приміщення. Видаліть із нього пір’яні, пухові подушки, приберіть домашніх тварин. Після провітрювання кімнати закрийте всі вікна, щоб в приміщення не потрапили пилкові алергени з вулиці. Зволожити повітря за допомогою пульверизатора та води.

2. Якщо хворий страждає на харчову алергію, потрібно домогтися того, щоб зменшити всмоктування харчових алергенів. Для цієї мети підійде Холестирамін або Альмагель. У побуті можна використовувати крохмаль або активоване вугілля.

3. Під час нападу хворий повинен пити велику кількість рідини. Рекомендується тепле лужне пиття. Потрібно пити дрібними ковтками.

4. Порадьте хворому почати займатися дихальними вправами. Нехай зробить спочатку глибокий вдих, після чого різко видихне. Такий прийом допоможе вивести густу мокроту з легенів.

Пам’ятайте, що розгубленість в даній ситуації ні до чого.
Від Вас залежить здоров’я, а іноді і життя людини!

Для успішного лікування цієї недуги важливо як можна раніше діагностувати захворювання і розпочати адекватне лікування. Для цього пацієнтів з відповідними симптомами порушення дихання необхідно направити до спеціалістів в галузі «респіраторної» медицини, таких як пульмонологи, алергологи. В нашому місті такі хворі можуть отримати фахову допомогу в пульмонологічному відділенні КНП «Перша Черкаська міська лікарня» Черкаської міської ради.

ідготували:
авідувач пульмонологічного відділення
КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР,
лікар вищої категорії, кандидат медичних наук,
головний позаштатний пульмонолог Лисенко А. О.
та фельдшер із санітарної освіти
Семиліт Л.М.