АНТИБІОТИКИ ЗА РЕЦЕПТОМ!

Із серпня українці почнуть отримувати для придбання антибіотиків електронні рецепти, – МОЗ

Щоб придбати антибіотики за власний кошт, необхідно мати електронний рецепт. Таке нововведення почне діяти із серпня.

Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.

У МОЗ уточнили – якщо заклад охорони здоровʼя, до якого звернеться пацієнт, не підключений до ЕСОЗ (електронної системи охорони здоровʼя), то лікар має виписати паперовий рецепт.

Електронний рецепт можна буде отримати в будь-якого лікаря, незалежно від того, є в людини декларація із сімейним чи ні. Головне – пацієнт має бути зареєстрований в ЕСОЗ. Для цього треба або укласти декларацію із сімейним лікарем, або ж зареєструватися у системі на прийомі в будь-якого іншого лікаря.

В міністерстві підкреслили – електронні рецепти на антибіотики є перший етапом у впровадженні електронного рецепта на всі рецептурні препарати в Україні. Так МОЗ хоче взятися за розв’язання проблеми неконтрольованого вживання лікарських засобів.

“Регулювання відпуску антибіотиків шляхом запровадження електронного рецепта – одне з рішень, яке дозволить відстежувати дані про призначення та обʼєми використання антибіотиків в Україні, а також протистояти антибіотикорезистентності, внаслідок якої все більше і більше інфекцій набувають стійкості до медикаментів”, – зазначили у відомстві.

Заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич повідомила, що під час перехідного періоду пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. “Для цього достатньо лише предʼявити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження призначення. Також за рецептом пацієнт буде самостійно ухвалювати рішення про вибір торгової назви препарату, що містить призначену діючу речовину, орієнтуючись на власний бюджет”, – додала Карчевич.

Перехідний період триватиме до кінця 2022 року. За це час медичні й аптечні заклади мають підготуватися до повноцінного переходу на виписування рецептурних лікарських засобів тільки за електронним рецептом.

Далі планують повноцінний запуск електронного рецепта на антибіотики. Таке рішення ухвалюватимуть залежно від ситуації в Україні.

Нагадаємо, після введення воєнного Міністерство охорони здоров’я спростило процедуру видачі рецептів на ліки, які можна отримати безоплатно або з незначною доплатою за програмою “Доступні ліки”.

Оновлено правила відпуску антибіотиків на період дії воєнного стану

На урядовому порталі оприлюднено текст прийнятої 19 липня постанови № 809, якою внесено зміни до пункту 31¹ Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2016 № 929.

Даними змінами уряд встановив виняток для відпуску з аптечних закладів антибактеріальних препаратів без рецепта лікаря.

Таким чином з моменту набрання чинності постановою відпуск антибактеріальних лікарських засобів, для системного застосування, що класифікуються згідно з кодом АТХ J01, які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта та/або інших джерел, не заборонених законом, крім бюджетних коштів, може здійснюватися без рецепта лікаря у випадку їх відпуску з аптек та їх структурних підрозділів, місце провадження діяльності яких знаходиться в межах територій територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджується наказом Мінреінтеграції (наказ від 25.04.2022 № 75).

Отже, оновлені правила відпуску рецептурних препаратів з аптечних закладів на період дії воєнного стану наразі такі:

Дозволяється відпускати без рецепта лікаря за умови надання пацієнтам працівниками аптек та їх структурних підрозділів під час відпуску таких лікарських засобів роз’яснення щодо необхідності їх застосування згідно із зазначеною інструкцією, рецептурні лікарські засоби, які згідно з інструкцією для медичного застосування підлягають відпуску за рецептом за кошти пацієнта та/або інших джерел, не заборонених законом, крім бюджетних коштів, крім таких груп:

  1. лікарських засобів, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини та виписуються на спеціальних рецептурних бланках за формою № 3,
  2. комбінованих лікарських засобів, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини чи прекурсори в кількості, що не перевищує їх гранично допустиму норму,
  3. отруйних та сильнодіючих лікарських засобів,
  4. антибактеріальних лікарських засобів для системного застосування, що класифікуються згідно з кодом АТХ J01.

Але, якщо аптечні заклади знаходяться на територіях, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, то таким аптечним закладам дозволяється також відпускати антибіотики, вказані вище у пункті 4, без рецепта лікаря.