АКЦІЯ ПО ПРОФІЛАКТИЦІ ЗАХВОРЮВАННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

З 20 ПО 22 БЕРЕЗНЯ 2019 РОКУ У м.ЧЕРКАСИ ПРОВЕДЕНА МІСЬКА АКЦІЯ ПО ПРОФІЛАКТИЦІ ЗАХВОРЮВАННЯ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ

Щорічно, 24 березня за рішенням ВООЗ відзначається всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цей день проводиться з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби, способів її профілактики та лікування.

Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Він вражає практично всі органи і системи організму, але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.

За даними фахівців, кожен четвертий житель планети є носієм туберкульозної інфекції та найбільшою проблемою є те, що більшість з них мають стійку  форму, яка не реагує на сучасні протитуберкульозні лікарські засоби.

З 2000 року у світі зафіксовано 54 мільйони випадків смертей від туберкульозу, з них 1,6 мільйони – за 2018 рік.

В Україні у 2018 році на туберкульоз захворіло 21500 осіб, серед них 200 дітей, біля 3500 осіб померли від цієї хвороби. Більше 25% випадків туберкульозу так і залишаються недіагностованими. Більше того, Україна одна з перших країн у Європі з поширеністю мультирезистентних форм туберкульозу, тобто таких, які мають стійкість до традиційних препаратів та довше лікуються.

Україна у світовому рейтингу захворюваності та смертності на туберкульоз посідає за даними ВООЗ п’яте місце у світі, друге – у Європі.

У м. Черкаси станом на 01.01.2019 р. під диспансерним наглядом перебуває 1146 хворих на туберкульоз, із них дітей – 252, вперше виявлено у 2018 році – 121 хворий, в 2017 – 115), із них дітей – 3, померло в 2018 році – 8 осіб ( у 2017 – 13).

·         У Черкаській області та м. Черкаси відповідно до Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз, створена і впроваджена цілісна система виявлення, діагностики, лікування і соціальної підтримки хворих на туберкульоз. На сьогодні, в умовах погіршення фінансово-економічного становища в країні, а також одночасного поширення епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу знову створюються умови щодо ускладнення епідемічної ситуації.

З 20 по 22 березня 2019 року з метою раннього виявлення та профілактики поширення туберкульозу серед населення міста, за підтримки Департаменту охорони здоров’я та МП ЧМР закладами охорони здоров’я міста Черкаси була проведена міська акція.

З пацієнтами медичних закладів проводились консультації спеціалістів. За час проведення акції кожен заклад охорони здоров’я оформив та затвердив план заходів. Проводились семінари та заняття з медичними працівниками про особливості поширення, виявлення, діагностики, лікування та профілактики туберкульозу, на видних місцях структурних підрозділів розміщувались інформаційні матеріали, в школах та навчальних закладах проводились тематичні години, учні були залучені до виготовлення бюлетенів та плакатів, проводились бесіди, лекції, в закладах охорони здоров’я оновлені тематичні папки, виготовлялись санітарні бюлетені по тематиці « Зупинимо туберкульоз». Також заклади охорони здоров’я розміщували статті по даній тематиці на власних сайтах. На відео моніторах закладів охорони здоров’я демонструвались відеоматеріали по профілактиці туберкульозу. Заходи були направлені на спонукання відвідувачів та пацієнтів лікувальних установ до активного застосування отриманих знань – своєчасного проходження рентгенологічних обстежень,звернення при необхідності за медичною допомогою, виховання у підростаючого покоління усвідомленої відповідальності за власне здоров’я. Під час акції кожен бажаючий мав змогу пройти флюорографічне обстеження.

Щоб уберегти себе і своїх близьких, достатньо регулярно проходити флюорографічне обстеження та вчасно звертатися до лікаря. Пам’ятайте, туберкульоз виліковний при ранньому виявленні та своєчасному лікуванні.

Бережіть своє здоров’я. Ваше здоров’я у Ваших руках!

КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний
центр медичної статистики та здоров’я»