АГРЕСОР, ЯКОГО ПОТРІБНО ЗУПИНИТИ ОБЕРЕЖНО, АМБРОЗІЯ!

ambrozia2.1

 Серед небезпечних для здоров’я людини факторів, які викликають алергічні хвороби, значне місце займають рослини, особливо ті, які ростуть біля наших домівок. Однією з найбільш алергенних вважається амброзія полинолистна. З огляду на швидкість та інтенсивність поширення цієї рослини-зайди можна сказати, що вона — справжній «зелений агресор». В Україні цей вид рослини біологи вперше виявили у 1925 році.

Сьогодні ж він уже поширений у Дніпропетровській, Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Київській, Кіровоградській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Черкаській, Чернівецькій областях, у Криму.

Квітковий пилок в період цвітіння амброзії, який припадає на середину серпня і триває аж до жовтня місяця, має надзвичайно високу алергенну дію на організм людини.

 Від цього виду алергії, за даними ВООЗ, у всьому світі страждає більше 70 млн. людей! Кожна квітка викидає в атмосферу мільярди зерен пилку, які можуть розноситися вітром на відстань до 500 км. На сьогодні в нашому регіоні більше 10 відсотків населення (особливо діти) страждають від алергічних захворювань, а на виплату лікарняних листків непрацездатності у період цвітіння цього небезпечного бур’яну-алергена щорічно витрачається десятки млн. гривень  .

ДЕЩО ПРО РОСЛИНУ

 Амброзія полинолиста   за зовнішнім виглядом нагадує полин гіркий. Вся рослина опушена, стебло пряме, гіллясте, листки довжиною 4–15 см. Верхній бік листової пластинки темно-зелений, нижній – сірий, опушений, цвіте і плодоносить  з липня до жовтня. Розмножується амброзія тільки насінням, яке утворює одна рослина по 30—40 тисяч, а окремі екземпляри – до 80—100 тисяч насінин, що    легко обсипаються, засмічуючи ґрунт, зберігають схожість у ґрунті до 40 років,    період спокою – понад 6 місяців, сходи з’являються з глибини до 8 см у березні–травні.

ambrozia1

Амброзія полинолиста – надзвичайно небезпечний бур’ян. Вона щільно росте на узбіччях доріг, берегах зрошувальних каналів, ставків і річок та інших необроблюваних землях, впродовж залізничних колій, ……… Засмічує всі польові культури, овочеві, плодові, виноградники, пасовища, зарості чагарників. За сприятливих умов амброзія досягає 2 метрів висоти, щільність сходів може досягти до 5—7 тис.шт, а фітомаса — до 10 тонн на гектар. Розвиваючи велику надземну масу, амброзія полинолиста здатна в польових умовах витісняти і пригнічувати інші бур’яни та культурні рослини. Коренева система: стрижнева, поширюється на глибину до 4 м., що призводить до надмірного висушування і виснаження ґрунтів, На утворення 1 тонни сухої речовини амброзії полинолистої відбирається з ґрунту 950 тонн води, вдвічі більше, ніж пшеницею,  втричі, — ніж кукурудзою, у 4 рази — ніж сорго.  При густоті до 20 рослин на кв. метрі виноситься з ґрунту 135 кг/га азоту, 40 кг/га фосфору, 157 кг/га калію, що у два-три рази більше, ніж пшеницею та кукурудзою. За середньої забур’яненості амброзією урожай соняшнику знижується на 40 %, кукурудзи — на 35 %.

Ця рослина завдає великої шкоди як сільському господарству, так і здоров’ю людини.

  Амброзія містить алкалоїди. Разом  з високою конкурентноздатністю і пригніченням сільськогосподарських культур, амброзія полинолиста містить ряд гірких речовин, які погіршують смакові якості молока і молочних продуктів при поїданні рослин коровами.

Симптоми алергії

ambrozia2

Як правило, алергічна реакція на пилок амброзії нічим не відрізняється від алергії на будь-яку іншу рослину. Алергени, що містяться в пилку, швидко руйнують захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи   амброзійний поліноз (кон’юнктивіт, сльозотечу, порушення зору, чхання та нежить з рясним виділеням слизу, першіння в горлі),  підвищує температуру тіла, відбувається різке запалення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, в окремих випадках може бути набряк легень, ускладнення нападів бронхіальної астми та хронічних астматичних бронхітів, нападів мігрені, свербіж та кропив’янка шкіри, які супроводжуються різкою слабкістю організму, що обумовлює тривалу непрацездатність хворих.

      У рідкісних випадках, потрапляючи в організм, пилок амброзії може провокувати нетипові симптоми: головний біль, втрату смаку та нюху, пригніченість або підвищену дратівливість, депресивний стан та погіршення сну.  

Діагностика захворювання

Для  уточнення діагнозу, при підозрі щодо алергії на амброзію, хворому слід звернутися в лікувально-профілактичну установу до лікаря-алерголога, бажано в період до цвітіння амброзії.

Як боротися з алергією на амброзію?

Найважливішим кроком у боротьбі з цим неприємним захворюванням є усунення контакту з алергеном – пилком амброзії. Без цієї умови не допоможуть навіть найсильніші ліки від алергії.

ambrozia3

Тому, важливо:

  • знищити всю наявну амброзію біля свого житла (зробити це потрібно ще до цвітіння бур’яну, найбільш дієвий засіб – виривання рослини з коренем).
  • Вдома регулярно проводити вологе прибирання, вичищаючи диванні подушки, килими та м’які іграшки, на яких може осідати пилок.
  • в період цвітіння рослини  тримати вікна і кватирки зачиненими;
  • випрану білизну не слід сушити на вулиці;
  • після прогулянки необхідно помитися;
  • одяг слід регулярно прати.

Основні способи боротьби з бур’яном:

  • Оскільки амброзія полинолиста розмножується тільки насінням, тому слід не допускати її цвітіння.
  • На присадибних ділянках та клумбах необхідно виривати амброзію, чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Виривання рослини з коренем є найефективнішим способом боротьби з цим бур’яном.
  • На земельних ділянках підприємств, установ та організацій, на територіях населених пунктів та територіях, прилеглих до присадибних ділянок громадян, найбільш розповсюдженим методом боротьби є скошування, яке повинно бути систематичним протягом тривалого часу. Робити це потрібно 5-6 разів у сезоні, знищуючи рослини як можна нижче від землі.
  • Для боротьби з амброзією, поза межами населених пунктів, можливе використання хімікатів – гербіцидів.

 У силу цього, амброзія заслуговує найпильнішої уваги як з боку державних служб, на які покладений контроль за її розповсюдженням, органів виконавчої влади, комунальних підприємств, установ та організацій усіх форм власності, так і з боку населення – власників особистих домоволодінь (господарств) та жителів багатоповерхових будинків.

Шановні мешканці м. Черкаси!  Давайте разом боротися з амброзією! Спільними зусиллями зведемо до мінімуму її негативний вплив на здоров’я людей.

ambrozia4

Підготувала фельдшер із санітарної освіти
КНП «Перша Черкаська міська лікарня»
Семиліт Л.М.