ІНСУЛЬТ ЛЕГШЕ ПОПЕРЕДИТИ!

мал.1Є речі, з якими боротися в принципі неможливо. Одна з них – час. Після 20 років кожне наступне прожите десятиліття вдвічі збільшує ймовірність судинної патології мозку. Вчені визнають: схильність до такого захворювання, як інсульт,   передається у спадок. Однак тут же стверджують, що залежність ця непряма. Тому, навіть якщо інсульт і переслідує вашу сім’ю з роду в рід, ймовірність втекти від нього існує. І рішення цієї проблеми криється в профілактиці.

 

Багато хто сьогодні називає інсульт хворобою століття. І це не випадково, оскільки інсульт є третьою за частотою причиною смерті в більшості розвинених країн Європи і США, а також провідною причиною інвалідності.

За відомостями British Society of Rehabilitation Medicine, в США близько 550 тис. чоловік щорічно переносять інсульт, а 150 тис. чоловік помирає від цього захворювання. У Європі захворюваність інсультом – 220 на 100 тис. осіб на рік. Більше половини з них залишаються інвалідами на все життя.

За кількістю смертей у всьому світі інсульт займає міцне друге місце після інфаркту міокарда (в Україні понад 20% смертей відбувається в результаті цього захворювання). При цьому 25% хворих гине протягом першого місяця, ще 30% – протягом року. Після перенесеного інсульту повністю відновлюються не більше 20% тих, що вижили, хворих.

мал.2

 

Будь-якій сучасній людині добре відомо, що серцево-судинні захворювання є сьогодні основною причиною смертності у всіх розвинених країнах, вже після 30-ти років кожна четверта, а після 60-ти кожна друга людина страждає від підвищеного тиску. Поєднання з курінням і ожирінням значно підвищує ризик заробити артеріальну гіпертонію. А там вже, як то кажуть, і до інсульту рукою подати.

Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу з проявами неврологічної симптоматики, що розвинулося в результаті розриву,  спазму чи закупорки однієї із судин мозку. Неврологічні сипмтоми можуть тривати 24 години і більше або призводять до смерті без іншої видимої причини її виникнення.

Щорічно це захворювання забирає у світі мільйони людських життів, тобто.   більше, ніж від автокатастроф та аварій на дорогах.

Раніше інсульт вважали хворобою людей похилого віку. Останнім часом він молодшає. Середній вік уражених інсультом – 40-45 років. Тим часом відомо, що інсульт – хвороба підступна і має безліч облич, симптоми яких буває часом не так вже й просто визначити.

Симптоми гострого інсульту:

  • Раптовий різкий головний біль, якому важко знайти пояснення.
  • Порушення координації рухів, запаморочення, нестійка хода.
  • Раптове оніміння чи м’язова слабкість у руках або ногах.
  • Різке порушення зору, двоїння в очах.
  • Утруднення мовлення чи його сприйняття.

Перші прояви хвороби
Щоб уникнути найважчих наслідків, потрібно знати перші симптоми інсульту, щоб негайно надати хворій людині допомогу. Існує кілька підказок, які допоможуть визначити початок гострого захворювання:                                        мал.3

 

  • Асиметрична посмішка – типова ознака інсульту. Необхідно попросити хворого посміхнутися. Половина обличчя залишатиметься нерухомою, тому посмішка вийде кривою: з одного боку кут рота буде опущений, а око прикрите.
  • При видиху одна щока зазвичай надувається через слабкість м’язового тонусу враженої половини обличчя.
  • Слід попросити хворого підняти руки або помахати ними. У разі інсульту він підніме тільки одну, а друга виявиться нерухомою і буде висіти, як батіг.
  • Порушена мова. Потрібно попросити хворого вимовити кілька слів. Якщо трапився інсульт, його мова буде сплутаною.
  • Попросіть хворого висунути язик (якщо язик викривлений в один бік, повернений – це теж ознака).

мал.4

 

За перших ознак інсульту негайно викликайте «швидку». Цінна  кожна хвилина.

Пам’ятайте! Оптимальний період надання кваліфікованої медичної допомоги, коли розвиток незворотних змін у мозку можна уникнути, – в перші 1-3 години від моменту появи перших симптомів хвороби, тоді є шанс уникнути важких наслідків інсульту у вигляді інвалідності або смерті.

До приїзду лікаря покладіть хворого на високі подушки, зніміть тісний одяг, відчиніть вікно. Виміряйте тиск, якщо хворий є гіпертоніком. У разі його підвищення дайте препарат, який він зазвичай приймає, бажано під язик.

Фактори, що сприяють розвитку захворювання:

  • Сімейна схильність. Учені довели, що інсульт передається у спадок. Запобігти катастрофі допоможе грамотна профілактика і відвідування лікаря.
  • Артеріальна гіпертонія. Зазвичай інсульт виникає як наслідок гіпертонічного кризу, що супроводжує  різке підвищення артеріального тиску. За даними наукового інституту досліджень неврології, 78,2 % хворих, які перенесли гострий інсульт, страждали від артеріальної гіпертонії. У людей із високим артеріальним тиском інсульт виникає у сім разів частіше, ніж у гіпотоніків.
  • Підвищений рівень холестерину. Після 40 років потрібно не рідше ніж раз у рік здавати кров на холестерин, навіть якщо у вас немає надлишкової ваги.
  • Куріння. Збільшує ризик інсульту в 1,9 рази. Нікотин та токсичні речовини, що містяться у тютюновому димі, знижують еластичність стінок судин, підвищують потребу серця у кисні.
  • Ожиріння. Збільшення ваги тіла збільшує навантаження на серце.
  • Гіподинамія. Сидячий спосіб життя сприяє набиранню зайвої ваги і погіршує кровопостачання.
  • Стреси. Різноманітні хвилювання різко збільшують кількість серцевих скорочень і підвищують тиск.

Для зменшення розвитку інсульту необхідно:

  • Дотримуватися збалансованого харчування;
  • Звільнятися від надлишкової ваги;
  • Обмежувати вживання солі;
  • Не забувати про відпочинок;
  • Позбутися шкідливих звичок;
  • Зменшувати кількість психологічних стресів;
  • Контролювати свій артеріальний тиск;
  • Лікувати основне захворювання;

Не менше, ніж двічі на рік проходити медичні огляди у лікарів – терапевта, окуліста, невролога.

 

мал.5

 

ТЕСТ ДЛЯ ОЦІНКИ НАЯВНОСТІ ВИСОКОГО РИЗИКУ ІНСУЛЬТУ

 

Поставте галочку у відповідному квадраті.

 

  1. Ваш артеріальний тиск більше 140/90 мм рт.ст.?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. Ваш холестерин більше 6,2 ммоль/л?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. У Вас цукровий діабет?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. Ви палите?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. У Вас буває нерегулярне серцебиття?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. У Вас є надлишкова вага?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. Ви виконуєте фізичні вправи?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

  1. У Вас були випадки інсульту в сімї?

 

Так, чи я не знаю Ні

 

 

Якщо Ви поставили галочку в 3-х та більше червоних блоках – у Вас високий ризик інсульту.

 

Запитайте вашого лікаря, як знизити ризик інсульту.

 

 

Мотрічук О.О. –завідувач неврологічного відділення КНП «Перша Черкаська міська лікарня»,   Семиліт Л.М. – фельдшер із санітарної освіти.