ОБЕРЕЖНО, МОРОЗИ!
Передмова
Чи стане людина постраждалою в повсякденних умовах життя – значною мірою залежить від неї самої. Дотримання всім відомих правил поведінки та безпеки життєдіяльності зменшує вірогідність транспортного, побутового та виробничого травматизму, а здоровий спосіб життя та правильний режим харчування знижує ризик отруєнь. Цей перелік можна продовжувати і далі. Але, на жаль, статистика вперто свідчить про зростання випадків, коли людина терміново потребує медичної допомоги через власну необачність або екстремальні ситуації, в яких вона опинилася. За таких обставин людина іноді може сподіватися лише на допомогу випадкових людей або розраховувати лише на себе.
Саме у таких ситуаціях вміння надати першу допомогу (її ще називають долікарською) собі та оточуючим стає вирішальним для збереження здоров’я, а, іноді, і життя. І тоді багато залежить від адекватності, правильності та своєчасності дій.
Цей матеріал містить відомості про основні прийоми надання першої допомоги при переохолодженні та відмороженні, звернуто увагу на неприпустимість окремих помилкових дій під час її надання та заходи запобігання холодової травми.
Холодова травма
Одна із загроз зимового часу – переохолодження, замерзання та відмороження, яке спричиняється тривалим перебуванням при зниженій температурі повітря, в мокрому одязі, в легкому одязі на сильному морозі, при холодній вітряній погоді. Постраждати від переохолодження можна навіть при плюсовій температурі. Зокрема, погодні умови з температурою нижче +70 С вже вважають такими, що можуть спричинити проблеми зі здоров’ям. Особливо при підвищеній вологості повітря і сильному вітрові.
Історичні аспекти
- 218 р. до н.е. – Ганібал втратив тисячі своїх воїнів з 50 тис. армії протягом 15 днів під час перетину Піренеїв у зв’язку з переохолодженням;
- 1812 р. – Наполеон під час кампанії в Росії втратив 250 тис. солдатів через переохолодження;
- 1914 р. – Перша світова війна, Корея – 1 млн. випадків відмороження в армії США;
- Зима 1941/42 рр.– Німеччина втратила 100 тис. солдатів, які отримали відмороження; було проведено 15 тис. ампутацій, пов’язаних з відмороженням.
В результаті впливу низьких температур можуть виникнути такі ураження:
- Загальне переохолодження, яке призводить до гіпотермії (замерзання). Внаслідок поступового зниження температури тіла всі функції організму згасають, а при зниженні То тіла до 26о С може наступити зупинка серця та дихання.
Схема надання першої допомоги:
- Припинити дію низької температури;
- Дати тепле пиття, якщо постраждалий може ковтати;
- Терміново доставити в лікувальний заклад;
- При необхідності – реанімаційні заходи.
- Локальне (місцеве) ушкодження тканин або відмороження – пошкодження тканин в результаті дії низької температури. В основі відмороження лежить порушення кровообігу у віддалених частинах тіла (кисті, ступні, вушні раковини, щоки, ніс), які зазвичай залишаються відкритими та є найменш захищеними через те, що в них тонкий жировий прошарок. Спочатку замерзає шкіра, а вже потім підшкірний шар, судини, м’язи, нерви та навіть кістки.
Холод згубно впливає в першу чергу на дрібні кровоносні судини людини. Що відбувається з органами й тканинами людини далі? Судини в кінцівках інстинктивно звужуються, кровообіг в кінцівках уповільнюється, відбувається пригнічення життєвих процесів в тканинах, шкіра на цих ділянках біліє, можливе відчуття поколювання, що посилюється з часом
Якщо дія холоду продовжується, зупиняється кровоплин в судинах. Наступає оніміння переохолоджених ділянок.
Незважаючи на те, що кровопостачання тканин відсутнє, вони не гинуть, тому що їхня температура знижена і клітини впадають в стан анабіозу, тобто вони ніби «сплять». Їм при низькій температурі не потрібен ні кисень, ні поживні речовини.
Критичною для тканин є То – (-)4оС. При промерзанні до такої температури всередині клітин утворюються кристали льоду, які розривають оболонки клітин і останні гинуть.
Але при температурі вище (-)4оС їх, при правильно наданій допомозі, можна відновити та врятувати.
Відмороження підступне ще й тим, що при тривалому перебуванні на морозі людина втрачає чутливість, перестає відчувати біль в ураженому місці, внаслідок чого ситуація погіршується все більше і більше, стаючи загрозливою.
Одне з головних питань при наданні допомоги: зігрівати чи не зігрівати кінцівки? Потрібно розуміти, що живлячі судини пролягають в глибині тканин. В разі зовнішнього зігрівання поверхневі тканини відтануть і почнуть оживати, але судини в глибині ще не прогрілись і циркуляції крові в них немає. Тому без живлення, доставки кисню та відведення продуктів життєдіяльності зовнішні клітини швидко гинуть, настає змертвіння тканин. Якщо ж заізолювати кінцівки від зовнішнього зігрівання, то вони тривалий час зберігають життєдіяльність. Коли припиняється дія холоду, поволі відновлюється циркуляція крові і за рахунок цього тканини зігріваються із-середини одночасно з відновленням циркуляції крові, що забезпечує життєдіяльність тканин. І так до повного зігрівання всіх тканин
Важких наслідків холодового обмороження можливо уникнути, якщо потерпілому якомога швидше, без зволікання, надати першу медичну допомогу, відновити порушене кровопостачання в постраждалій ділянці тіла, і, звичайно, зігрівання організму. Без належної медичної допомоги можливе смертельне завершення.
Схема надання першої допомоги:
- зніміть вологий одяг, замінивши його на сухий і теплий або ретельно закутайте постраждалого в теплу ковдру;
- постраждалого доставте у тепле приміщення і, якщо постраждалий при свідомості, відразу негайно давайте тепле пиття (чай, фруктові та трав’яні відвари, молоко) тривалий час;
- при зупинці дихання і відсутності пульсу – приступіть до реанімації;
- забезпечте нерухомість відморожених ділянок тіла (через крихкість тканин, судин і можливість їх пошкоджень (переломів, крововиливів після розморожування тощо) та одразу ж накладіть термоізолюючі пов’язки, не бинтуючи окремо кожен палець (заізолювати від зовнішнього тепла багатошаровими товстими пов’язками, використовуючи марлю, вату, ганчірки, ковдри, хустки, поліетиленові пакети тощо);
Технологія накладання термоізолюючої пов’язки:
на відморожені кінцівки між пальцями, за вухами необхідно прокласти марлеві серветки, бинт, після чого накласти спеціальну термоізолюючу пов’язку (для цього спочатку обертають уражену поверхню марлею, бинтом, потім кладуть шар вати, далі – знову марля, вата і, нарешті, клейонка або поліетиленова плівка (пакет), наостанок потрібно закутати хусткою або вовняною тканиною), яка унеможливить зігрівання зовнішніх шарів тканин організму людини і їх загибель при відсутності кровообігу. Зігрівання організму потрібно проводити зсередини;
- викличте лікаря або доставте постраждалого до лікарні;
- постійно давайте пити теплий солодкий чай.
Головна задача при наданні першої допомоги – не допустити зовнішнього зігрівання обморожених ділянок .
Тканини повинні зігріватись зсередини за рахунок відновлення циркуляції крові.
Від правильності надання першої допомоги результат лікування залежить навіть більше, ніж від майбутньої медикаментозної допомоги
Забороняється:
- допускати зовнішнє зігрівання уражених тканин тіла (поливати гарячою водою, не накласти термоізолюючої пов’язки при транспортуванні постраждалого, у теплому приміщенні);
- розтирати відморожену поверхню снігом, рукавичками тощо;
- розтирати відморожену поверхню та рухати, тому що переохолоджені тканини стають крихкими та ламкими, можуть ушкодитись судини, що призведе до змертвіння тканин.
- знімати заледеніле взуття (слід укутати ноги ковдрою, ватником та терміново доставити постраждалого до лікарні);
- приймати гарячу ванну, обкладати хворого гарячими грілками;
- вживати алкогольні напої.
- змащувати постраждалу ділянку будь якою маззю або жиром.
Неправильно надана перша допомога людині при відмороженні може не тільки не допомогти в екстреній ситуації, але і значно погіршити стан постраждалого.
Допомога самому собі при перших ознаках відмороження при умові короткочасної дії холоду (до 1 години)
1.На сильному морозі звертайте найпильнішу увагу на колір шкірного покриву відкритих ділянок тіла. Якщо щоки, вуха, пальці, ніс побіліли, негайно зігрійте їх.
2.Зайдіть у приміщення, сховайтеся від морозу. як тільки на прогулянці ви відчули переохолодження або замерзання кінцівок, необхідно якомога швидше зайти в будь-яке тепле місце – магазин, кафе, під’їзд – для зігрівання та огляду потенційно уразливих для відмороження місць;
- Замерзлі руки можна заховати під пахви.
4.Дуже небезпечне повторне обмороження, тому при відтаванні відморожених ділянок тіла їх потрібно гарненько закутати.
5.При необхідності тривалого перебування на вулиці потрібно більше рухатися, обличчя закутати теплим шарфом, на руки надягти рукавички.
- 6. Необхідно терміново звернутися за медичною допомогою, якщо в постраждалих ділянках тіла тривалий час не відновлюється чутливість, а шкірні покриви стають неприродного синюшного кольору.
Як запобігти переохолодження та відморожень?
Є кілька простих правил, які дозволять вам уникнути переохолодження та відморожень на сильному морозі:
- Одягайтеся багатошарово, як «капуста», тобто одягніть на себе кілька легких кофт замість однієї теплої, це попередить спітніння, яке на морозі небезпечне, і при цьому між шарами одягу завжди є прошарки повітря, які відмінно утримують тепло. З цих же міркувань одяг має бути цілком вільним, а якщо ж стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. Вiзьмiть запасний одяг, якщо плануєте провести цілий день на морозі. Іноді достатньо змінити мокрий одяг на сухий, щоб уникнути переохолодження.
- тісне взуття, відсутність устілки, сирі брудні шкарпетки часто служать основною передумовою для появи потертостей і відмороження. Особливу увагу приділяти взуттю необхідно тим, у кого посилена пітливість ніг, хворим на цукровий діабет. У чоботи потрібно покласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток вдягнути вовняні – вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими;
- захищайте відкриті ділянки шкіри. Не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром;
- не варто змащувати відкриті частини тіла кремом або жиром, так як вони не тільки не захищають шкіру, а сприяють переохолодженню;
- не виходьте на мороз голодним. Обов’язково добре поїжте, краще щось висококалорійне. Замерзли – також з’їжте що-небудь. По можливості візьміть із собою термос із гарячою кавою, чаєм чи супом.
- ховайтеся від вітру – імовірність відмороження на вітрі значно вища;
- не мочіть шкіру – вода проводить тепло значно краще повітря;
- не виходьте на мороз з вологим волоссям після душу;
- мокрий одяг і взуття (наприклад, людина впала у воду) необхідно зняти, обтертись, при можливості надіти сухий одяг або закутатись теплими речами або ковдрою і як можна швидше дібратись до теплого приміщення;
- працюйте руками, рухайте ними, аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг. Можна пострибати з ноги на ногу — тільки не дуже енергійно, це може зашкодити замерзлим тканинам.
- не перевтомлюйтеся. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню. Як правило, люди, відчувши, що починають замерзати, рухаються дуже активно. Але це також не зовсім розумно, тому що енергія використовується дуже швидко, а сили треба поновлювати. Отож ворушіться, але не надто інтенсивно;
- заходьте кожні півгодини-годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці;
- користуйтеся допомогою друга – стежте за обличчям один одного, особливо за вухами, носом і щоками, за будь-якими помітними змінами в кольорі;
- повернувшись додому після тривалої прогулянки на морозі, обов’язково переконайтеся у відсутності відморожень кінцівок, спини, вух, носа і т. д., пущене на самоплив відмороження може призвести до гангрени та подальшої втрати кінцівки;
- слідкуйте за прогнозом погоди.
Категорично не рекомендують:
- торкатися металу, як голими руками, так і язиком. Метал дуже добре проводить тепло, а отже, миттєво забирає його у вас, і у місці зіткнення може виникнути відмороження. Те саме стосується бензину. Він може дуже швидко обморозити шкіру при зіткненні, а отже, під час роботи з подібними матеріалами на морозі неодмінно використовуйте водонепроникні рукавички.
- вживати спиртне, тому що алкоголь розширює судини на поверхні тіла, що призводить до швидших втрат тепла, в той же час викликаючи ілюзію тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Крім того, алкоголь просто послаблює ваш власний контроль за ситуацією, що заважатиме вам вберегтися від ушкоджень у складних умовах.
- курити на морозі – куріння зменшує периферійну циркуляцію крові, і таким чином робить кінцівки більш уразливими;
Підготували: Завідувач опікового відділення
КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР, головний
позаштатний камбустіолог управління охорони здоров’я
Черкаської ОДА Цапенко В.І. та фельдшер із санітарної
освіти Семиліт Л.М.