Обирай земляче – куріння чи життя?
Куріння – це звичка, огидна для зору,
нестерпна для нюху, шкідлива для мозку,
небезпечна для легенів.
Якоб І, король Великобританії, 1604 р.
Куріння і його вплив на організм
Куріння є соціальною проблемою суспільства, як для осіб, що курять, так і для некурячої його частини. Для першої – проблемою є кинути курити, для другої – уникнути впливу суспільства, яке курить, і не «заразитися» їх звичкою, а також – зберегти своє здоров’я від продуктів куріння.
Куріння — це процес вдихання в легені продуктів горіння тютюну, іншого листя і домішок, що входять до складу сигарет. Хіба цей стан природний для людини? Безумовно, що ні. Інакше б дитина вже народжувалася з сигаретою і курила.
Всього близько 1/3 населення планети курить. У середньому в світі курять більше 50% чоловіків і більше 25% жінок.
Ні для кого не секрет, наскільки небезпечне куріння, проте ж, у всьому світі щодня викурюється близько 15 мільярдів сигарет. За оцінками, в США на лікування хвороб, пов’язаних з курінням, йде 50 мільярдів доларів на рік. Це означає, що у 2014 році на кожну куплену пачку сигарет в середньому припало приблизно 2,06 долара, витрачених на лікування захворювань, пов’язаних з курінням.
Статистичні дані говорять:
в порівнянні з некурячими курці зі «стажем» частіше хворіють:
на стенокардію в 13 разів;
на інфаркт міокарда – в 3 рази;
на виразку шлунку – в 10 разів;
рак у курців виникає в 20 разів частіше, ніж у некурців;
курці складають 96 – 100% усіх хворих на рак легень.
В експерименті встановлено що у 70% мишей, які вдихали тютюновий дим, розвинулися злоякісні пухлини легень.
Кожен сьомий, що курить тривалий час, хворіє на Облітеруючий ендартеріїт.
Наші громадяни, які курять, щорічно викурюють 265 мільярдів цигарок на рік, це близько 1800 сигарет на душу населення і ця цифра продовжує кожен рік зростати.
Пачка сигарет в день – це близько 500 рентген опромінень за рік! Температура тліючої сигарети 700-900 градусів!
Легені курця зі стажем – чорна, гниюча маса.
Смертність, пов’язана з курінням, щороку досягає позначки близько 5 млн. осіб. Вже давно доведено, що тютюн є причиною смертності:
– від раку легенів у 90 % всіх випадків;
– від бронхіту і емфіземи в 75 % ;
– від хвороби серця приблизно на 25 % всіх випадків;
– приблизно 25 % регулярних курців сигарет помре передчасно через куріння. Багато з цього числа змогли б прожити на 10, 20 або 30 років довше.
– померлі внаслідок куріння в середньому втратять 15 років свого життя.
Тютюнові вироби готують з висушеного листя тютюну, які містять білки, вуглеводи, мінеральні солі, клітковину, ферменти, жирні кислоти та інші. Дослідження свідчать, що коли горить цигарка, виділяється більше 4000 різноманітних сполук, серед них більше 40 – канцерогенних, тобто таких, що викликають захворювання на рак. Назвемо деякі з них: нікотин, радіоактивний ізотоп полоній-210, речовини подразнюючої дії, в тому числі канцерогенні (Бензпірен і Дібензпірен), тобто, які сприяють виникненню злоякісних пухлин, вуглекислий газ – 5% (в атмосферному повітрі – 0.046% ), окис вуглецю (чадний газ) – 5% (в атмосферному повітрі його немає), синильна кислота, аміак, смолисті речовини, органічні кислоти та інші.
За кількісним вмістом у листі тютюну і по силі дії на різні органи і системи людини нікотин займає перше місце. 1-2 пачки сигарет містять смертельну дозу нікотину. Курця рятує лише те, що ця доза вводиться в організм не відразу, а дрібно.
Якщо курець набере в рот дим, а потім видихне його через хустку, то на білій тканині залишиться коричнева пляма. Це і є тютюновий дьоготь. У ньому особливо багато речовин, що викликають рак. Якщо вухо кролика кілька разів змастити тютюновим дьогтем, то у тварини утворюється ракова пухлина.
І все це потрапляє в легені, потім у кров і розноситься по всьому організму, доставляючи до наших клітин і органів отруйні компоненти. Поява якогось захворювання, пов’язаного з курінням, означає, що орган просто не впорався з нейтралізацією шкідливого впливу тютюну, і, наприклад, так виник рак чогось.
Куріння — це змова проти людей
До 1493 року в Європі ніхто не курив. Саме в цей рік тютюн в Європу був завезений Колумбом, який повернувся з Америки. Спочатку люди вороже сприйняли цю згубну звичку. Курців били, вбивали, виривали ніздрі, вуха. Але потім, поступово куріння стало входити в моду. Та й держава зрозуміла, що податки, які сплачують організації, що займаються тютюном і виробництвом сигарет, дуже великі, тому і не стала надалі опиратися поширенню куріння. Тому тут є якась змова в тому, що зараз на планеті Земля розвелося багато курців.
Останнім часом у розвинених країнах намітилася тенденція до здорового способу життя, і число курців поступово скорочується (стає модним не курити). А ось в країнах, що розвиваються, число курців, навпаки, зростає.
Чому людина розслабляється, коли палить?
Насправді це не так. Але ефект розслаблення і ейфорії виникає. А ось чому: нікотин, який входить до складу сигарет, після затягування потрапляє в мозок через 7 секунд, викликає спазм судин (звідси порушення живлення тканин киснем) та пригнічує активність мозкових клітин, і як результат, людина заспокоюється.
А через кілька секунд активність мозку різко зростає (мозок бореться з притупленням від нікотину) і людина відчуває підйом сил, умиротворення. Відчувши один раз таке розслаблення, пов’язане з затуманюванням мізків і потім сплеском сил, людина прагне знову повторювати моменти блаженства і продовжує курити. А потім куріння стає для нього звичкою (на формування звички мінімум потрібно 21 день). А від звичок важко відмовитися.
Шкідливість куріння
Куріння шкідливе — воно підриває роботу всього організму.
Куріння призводить до таких основних захворювань:
Хвороби легенів — рак легенів, горла, емфізема легенів, бронхіти, пневмонія. Дуже часто куріння веде до розвитку хронічного бронхіту, що супроводжується постійним кашлем і неприємним запахом з рота. У результаті хронічного запалення бронхи розширюються, утворюються бронхоектази з тяжкими наслідками – пневмосклероз, емфізема легенів, з так званим легеневим серцем, що призводить до недостатності кровообігу. Це і визначає зовнішній вигляд завзятого курця: хрипкий голос, одутле обличчя, задишка.
В експерименті встановлено що у 70% мишей, які вдихали тютюновий дим, розвинулися злоякісні пухлини легень.
Велика роль куріння і у виникненні туберкульозу. Так, 95 із 100 осіб, що страждають на нього, до моменту початку захворювання курили.
Від речовин, що містяться в тютюновому димі, страждають в першу чергу зуби і слизова оболонка рота. Температура диму в межах 55-600С. Дим поєднується у ротовій порожнині з повітрям, температура якого приблизно на 400С менша. Такі перепади температури найперше впливають на зубну емаль: на ній з’являються мікротріщини, що є дверима для мікроорганізмів. З часом зуби починають жовтіти від того, що на них осідає тютюновий дьоготь, і руйнуються.
Найбільш явні наслідки куріння, які здатні помітити інші люди, — жовті зуби, жовті нігті від тютюнового диму, неприємний запах з рота і від волосся, червоні, від постійного подразнення димом, очі. Спазм дрібних судин обумовлює блідо-сірий колір обличчя і яскраво виражені зморшки.
Захворювання шлунково-кишкового тракту — наприклад, рак шлунка, стравоходу, порожнини рота, рак нижньої губи, гортані, підшлункової залози, товстої кишки, печінки.
Нікотин збільшує виділення шлункового соку, що викликає ниючі болі під ложечкою, нудоту і блювання. Ці ознаки можуть бути проявом і гастриту, і виразкової хвороби шлунка, які у курців виникають набагато частіше, ніж у некурячих. Так, наприклад, серед чоловіків, з захворюванням на виразкову хворобу шлунка, 96 – 97% курили.
Серцево-судинні захворювання — аритмія, атеросклероз, інсульти, тромбози. Куріння шкодить серцю, так частота серцевих скорочень у курця на 15000 ударів в день більше, ніж у некурячого, а доставка кисню тканинам і особливо головному мозку значно знижена, так як судини звужені, окрім того чадний газ з’єднується з гемоглобіном, який не здатен захоплювати кисень. Часто курці відчувають біль у серці. Це пов’язано зі спазмом коронарних судин, що живлять м’яз серця, та розвитком стенокардії (коронарна недостатність серця).
Нікотин відноситься до нервових отрут, здатен призвести до нервових захворювань і психічних відхилень. В експериментах на тваринах і спостереженнях над людьми встановлено, що нікотин в малих дозах руйнує нервові клітини, сприяє почастішанню дихання і серцебиття, нудоті і блюванню. У великих дозах гальмує, а потім паралізує діяльність клітин центральної нервової системи (головного мозку). Розлад нервової системи супроводжується зниженням працездатності, тремтінням рук, ослабленням пам’яті.
Куріння здатне призвести до глухоти.
Куріння може викликати нікотинові амбліопії. У хворого, що страждає на цю недугу, настає часткова або повна сліпота. Це дуже грізне захворювання, при якому навіть енергійне лікування не завжди буває успішним.
Нікотин впливає і на залози внутрішньої секреції, зокрема на наднирники, які при цьому виділяють у кров гормон – Адреналін, що викликає спазм судин, підвищення артеріального тиску і почастішання серцевих скорочень.
Згубно впливаючи на статеві залози, нікотин сприяє розвитку у чоловіків безпліддя, раннього сім’явиверження, статевої слабкості – імпотенції! Тому її лікування починають з того, що хворому пропонують припинити куріння.
Куріння може бути і головною причиною стійкого спазму судин нижніх кінцівок, що сприяє розвитку облітеруючого ендартеріїту, що супроводжується звуженням просвіту кровоносних судин, аж до повного його зникнення і, як результат, припинення кровопостачання кінцівки та порушення живлення тканин. В результаті утворюється суха гангрена (змертвіння м’яких тканин), яка призводить до ампутації нижніх кінцівок, та вражає переважно чоловіків.
Особливо шкідливе куріння для дітей і підлітків. Ще не зміцнілі нервова і кровоносна системи болісно реагують на тютюн.
Крім нікотину, негативний вплив здійснюють і інші складові частини тютюнового диму.
При надходженні в організм окису вуглецю розвивається кисневе голодування, за рахунок того, що чадний газ легше ніж кисень з’єднується з гемоглобіном і доставляється з кров’ю до всіх тканин і органів людини. Цим і пояснюється, чому школярі, які курять, значно відстають від некурців в навчанні.
Шкідливість куріння для жінок: У жінок, які курять, ризик народити хвору дитину набагато вищий, ніж у некурячих. У них часто народжуються діти з меншою вагою, розумово відсталі, з глухотою, з фізичними дефектами кінцівок.
Та ще не факт, що жінці, яка курить, вдасться завагітніти. Адже, отрути, що містяться в сигареті, добираються і до статевих клітин. Із-за шкідливості куріння у жінок підвищується частота запальних захворювань, що призводить до безпліддя. Німецький лікар-гінеколог Бернхард, обстеживши близько 6 тисяч жінок, встановив, що безпліддя спостерігалося у жінок, які курять в 42 %, а у некурців – лише 4 %. Тютюн дає 96 % викиднів, 30% народження недоношених дітей.
Для жінок, молодих дівчат куріння особливо шкідливе, тому при першому затягуванні дере у горлі, збільшується частота серцевих скорочень, з’являється неприємний присмак у роті, з’являється кашель (особливо вранці), охриплість голосу, неприємний запах з рота, запаморочення, можлива нудота і блювання, шкіра стає в’ялою і бляклою, жовтіють зуби і взагалі жінка виглядає старшою за своїх однолітків. Все це прояви захисних реакцій організму. Жінки, які курять, як правило, рано старіють, у них передчасно наступає статеве згасання. Але жінка, яка слідує «новій моді», активно пригнічує захисні функції організму і продовжує робити затягування, хоча і намагається зменшити шкідливість від куріння, переходячи на легкі і «жіночі» (тонкі) сигарети.
Але нікотинова залежність вже сформована, і організм починає вимагати свою дозу нікотину, і дівчині доводиться замість однієї звичайної пачки викурювати 2 «жіночі» пачки, щоб отримати свою дозу нікотину. Тютюнові компанії це вже давно знали, тому вони пішли на такий крок, і випустили уявні нешкідливі сигарети, хоча шкідливість виявляється навіть більшою і дохід від продажу теж.
Багато жінок так само зауважують, що сигарета знижує стрес, це ще більше робить її залежною від сигарети, тому що люди, які курять, не вміють інакше боротися зі стресом.
Цікавий факт: вітамін С шкідливий для курців. Справа в тому, що у результаті куріння в організм потрапляє важкий метал кадмій, який у сполуці з вітаміном С може провокувати появу ракових клітин. Кадмій з організму практично не виводиться, а тому споживати більш як 0,25 г вітаміну С на день не рекомендується навіть тоді, коли людина кинула курити вже кілька років.
У звіті Головного лікаря США “Нікотинова залежність” зазначено: “Фармакологічні і поведінкові процеси, що визначають залежність від тютюну, подібні тим, що визначають залежність від таких наркотиків, як героїн і кокаїн”. Це означає, що куріння викликає в організмі і поведінці людини ті самі зміни, як і важкі наркотики, але підступність його в тому, що це відбувається непомітно і дещо тривало.
З кожним новим затягуванням організм здається і отримує отруєння, захисні реакції згасають і курець не відчуває дискомфорту. З кожною новою пачкою, курець все більше підсаджується на нікотин.
Немає такого органу, який би не вражався тютюном: нирки і сечовий міхур, простата і статеві залози, кровоносні судини, головний мозок і печінка.
ПАСИВНЕ КУРІННЯ
Тютюновий дим – це вид забруднення повітря, що в сотні тисяч разів перевищує забруднення будь-якого металургійного чи хімічного комбінату, проте люди свідомо вдихають таке повітря.
Від куріння страждає багато людей — і ті, хто курить і ті, хто не курить, але яким доводиться часто стикатися з курцями і вдихати дим сигарет. У медицині з’явився навіть термін “Пасивне куріння”. В організмі некурячих людей після перебування в накуреному і задимленому приміщенні визначається значна концентрація нікотину.
Тобто, курці не бережуть не тільки своє здоров’я, але і байдуже ставляться до здоров’я інших людей.
Про шкідливість куріння для оточувальних стає все більше даних:
- В результаті пасивного куріння щорічно вмирають від раку легенів 3 тис. осіб, від хвороб серця – до 62 тис., 2,7 тис. дітей з цієї ж причини гинуть в результаті так званого синдрому раптової дитячої смерті.
- Значно підвищується небезпека захворіти не тільки на рак легенів, але і на деякі інші види цієї страшної недуги.
- Збільшується ризик мимовільного викидня.
- Якщо майбутні матері піддаються впливу тютюнового диму, у них частіше народжуються діти, що мають різні дефекти, насамперед нейропсихічні, а також знижену вагу (9,7-18,6 тис. таких новонароджених в рік).
- Встановлено, що більше 50 компонентів тютюнового диму канцерогенні, 6 згубно впливають на здатність до дітонародження і загальний розвиток дитини.
- Обстеження понад 32 тис. пасивних «курців»-жінок, яке було проведене фахівцями Гарвардського університету, показало, що представниці прекрасної статі, які регулярно піддаються впливу тютюнового диму вдома і на роботі, в 1,91 рази частіше страждають серцевими хворобами, ніж ті, що вдихають його епізодично.Якщо ж жінка пасивно вдихає цигарковий дим лише епізодично, показник захворюваності зменшується до 1,58.
- Згідно з даними, зібраними Американською асоціацією з дослідження серця, якщо в будинку курять, це вкрай негативно позначається на дітях, які мають високий рівень холестерину в крові. Сигаретний дим зменшує у них вміст так званого корисного холестерину, який охороняє від серцевих хвороб.
- Взагалі вдихання тютюнового диму набагато небезпечніше для дітей. Так, пасивне куріння щорічно служить причиною виникнення астми у 8-26 тис. дітей, бронхітів – у 150-300 тис., причому від 7,5 до 15,6 тис. дітей госпіталізують, а від 136 до 212 з них помирають.
- Діти, яким часто доводиться вдихати дим сигарет своїх батьків, що показують їм, як жити з сигаретою в руках, і які беруть їх за приклад, мають дуже велику ймовірність у майбутньому стати курцями.
- Тютюн руйнує і тих, хто курить, і тих, хто народжується від курців, і тих, хто перебуває поруч з курцями.
- Шкідливість куріння поширюється не тільки на людей, але і взагалі на наше життя: пожежі від непогашеної сигарети; недопалки, які засмічують наші вулиці і приміщення.
- При військових діях снайперам легко засікти солдатів противника по диму сигарет. Тому солдатам краще не курити, інакше можна швидко позбутися життя, і не чекати кілька років, що відбувається з людьми, які не беруть участь у військових діях, але з кожною викуреною сигаретою наближають смерть.
- Деякі релігії забороняють куріння (Наприклад, Іслам).
Висновок
Куріння – шкідлива звичка та залежність організму людини, внаслідок чого людина не контролює свою поведінку, а скоріше – звичка контролює людину. Відповідно, на це витрачається частина коштів, втрачається час, енергія, на збиток чомусь більш корисному. Людина втрачає самоповагу, душевні сили, руйнується фізичне та душевне здоров’я. Деяких це врешті-решт убиває.
Куріння шкодить здоров’ю, а отже, і всьому життю, тому відмовтеся від цієї згубної звички, якщо ви курите, або ніколи не розпочинайте курити.
Зробіть свій усвідомлений вибір — ви за здоров’я чи проти свого здоров’я і гарного самопочуття?
Підготували завідувач діагностичного відділення
КНП «Перша Черкаська міська лікарня»ЧМР В.В.Бондар
та фельдшер із санітарної освіти Л.М.Семиліт