Чому важливо пройти флюорографічне обстеження

Реєстратура першої міськоЇ лікарні

Всі жителі України, згідно з розпорядженням Міністерства охорони здоров’я, зобов’язані щорічно проходити флюорографічне обстеження. Це необхідно для того, щоб виявити наявність або відсутність небезпечних захворювань.

Що таке флюорографія?

До різновидів рентгенологічного дослідження відносять флюорографію – рентгенівський знімок Вашої грудної клітки. Під час процедури через тіло людини проходять рентгенівські промені. Як відомо, всі тканини по-різному поглинають їх. Тому на фотографії і виходить всім відома картинка. Застосовують флюорографію для діагностування деяких захворювань. В основному вона служить для пошуку проблем з дихальною і серцево-судинною системами. Лікар може побачити зміни вже на початковій стадії і вчасно прийняти рішення про лікування.

Саме рання діагностика дозволяє справитися із захворюванням, тому таке обстеження можна назвати помічником для порятунку життя людини.

При появі таких захворювань, як бронхіт чи пневмонія, людину найчастіше турбують болі в грудній клітці, висока температура, вологий кашель. Лікар відразу ж зможе поставити діагноз, не примушуючи пацієнта проходити якісь додаткові обстеження. Інша справа — онкологічні хвороби та туберкульоз. Ознаки останнього нагадують симптоми грипу і бронхіту, тому на них найчастіше не звертають уваги, приймаючи їх за ознаки простудних захворювань.

Але відстежити перші появи туберкульозу або раку легень можна. Для цього достатньо проходити флюорографічне обстеження. На самому ранньому етапі цю хворобу можна вилікувати, у пацієнта є всі шанси на одужання. Терапевт не завжди може почути ознаки туберкульозу при огляді пацієнта, а ось на флюорограммі лікар розрізнить всі аж до найменших деталей.
Деякі вважають, що флюорографічне обстеження небезпечне для здоров’я через радіоактивне опромінення від рентгенівського апарату, але насправді доза опромінення досить мала і час на проведення обстеження жорстко розрахований – вистачає пари десятих секунди, щоб зробити необхідний знімок.

Заборонено проходити флюорографію тільки маленьким дітям і вагітним жінкам.

Що показує флюорографія?

Найбільш затребуваною є флюорографія грудної клітки, яка входить в перелік обов’язкових аналізів щорічного огляду.

Якщо знімок флюорографії не має плям, значить симптоми серйозних захворювань, розташованих в грудній клітці відсутні. Флюорографія допомагає виявити проблеми в роботі серця, легенів і молочних залоз, а також інших внутрішніх органів, наприклад, метастази злоякісних новоутворень (раку).

Пройти флюрографію і міській лікарні

Якщо вас протягом тривалого часу турбує кашель, слабкість і температура, тоді вам обов’язково необхідно пройти процедуру такого обстеження для того, щоб перевірити, чи не почала у вас розвиватися пневмонія (запалення легенів) або туберкульоз. На знімку можна розгледіти невеликі розсіяні вогнища туберкульозу в тому випадку, якщо хвороба розповсюджена. Дрібні частинки поступово зливаються в більші утворення — інфільтрати, а ті, в свою чергу, можуть утворити каверну(печеру). Наявність останньої означає, що тканини легені почали руйнуватися через вплив мікобактерій туберкульозу. Саме пацієнти з каверною є найнебезпечнішими для оточуючих у зв’язку з виділенням в навколишнє середовище збудників туберкульозу, тому вони потребують якнайшвидшої госпіталізації. У тому випадку, якщо знімки пацієнта викликають у рентгенолога будь-які сумніви, роблять пошарові знімки. При необхідності пацієнт може отримати консультацію у тубдиспансері. Небезпека туберкульозу полягає в тому, що він може перебігати у прихованій формі. Те ж саме стосується онкологічних захворювань, які відстежити ще складніше.

Також флюорографія допомагає виявити проблеми з лімфатичними вузлами, ребрами і хребтом, стравоходом. Якщо на знімку виявилися затемнені області, значить, лікар-терапевт повинен призначити додаткові обстеження, лабораторні аналізи, які б могли підтвердити або спростувати той чи інший діагноз. До того ж плями не завжди є сигналом хвороб, вони ще можуть бути результатом перенесених захворювань в минулому, які в даний момент не мають ніякої загрози для організму людини.

Як часто треба робити флюорографію?

Те, як часто потрібно робити флюорографію, залежить від деяких факторів. Наприклад, якщо ви проходите її в профілактичних цілях, тобто вас не турбує стан здоров’я, тоді робити її необхідно не рідше одного разу в два роки, але краще один раз на рік. При особливих показаннях процедуру необхідно проходити один раз на півроку.

Рекомендують флюорографію частіше, якщо:

  • в родині або на роботі з’явилися випадки захворювання на туберкульоз;
  • ви є працівником медичних установ, особливо пологового будинку та туберкульозних диспансерів.

Як зробити флюорографію

rentgen-flurografФлюорографія, зроблена раз на рік, – запорука Вашої впевненості в тому, що Ви не відчуваєте ніяких проблем з такими життєво важливими оргнами, як серце і легені. Але як і де її зробити?

Крок перший: Поставтеся серйозно. Зробити флюорографію означає піддати себе опроміненню рентгенівськими променями.

Крок другий: Виберіть місце обстеження. Тут Ви вільні вирішувати самі. В даний час флюорографічний кабінет присутній практично в кожній лікарні чи поліклініці. Крім того, існує безліч клінік, що в тому числі спеціалізуються конкретно на УЗД і рентгендіагностиці. Якщо у Вас є направлення лікаря, флюорографію Вам зроблять безкоштовно в будь-якому державному лікувальному закладі.

Крок третій: Зробіть знімок. Отже, Ви вирішили, де проходитиме процедуру обстеження. Перед тим як відправитися туди, візьміть з собою медичну карту і поліс страхування (при наявності), можливо вони знадобляться. Прийшовши до кабінету флюорографії, не переживайте – процедура абсолютно безболісна і займе не більше 10 хвилин.

Вам треба просто роздягтися до поясу, зняти з себе всі прикраси і встати в спеціальну кабіну, в якій Ви будете перебувати між рентгенівським апаратом і рентгенівською плівкою або цифровим носієм. Можливо лікар попросить Вас міняти положення тіла або не дихати. Коли процедура буде закінчена, Вам, в будь-якому випадку, доведеться чекати результатів. Скільки чекати залежить від місця проведення. У приватних клініках результати будуть готові протягом 15 хвилин, а в міській лікарні чи поліклініці доведеться прийти за ними наступного дня.

Ключові рекомендації з приводу флюорографії:

1. Регулярне проходження флюорографії – запорука своєчасного виявлення туберкульозу або онкологічного процесу. Саме в здоровому стані при хорошому самопочутті треба проходити флюорографію, щоб виявляти хвороби на ранній досимптомній стадії. Коли є симптоми буває пізно …

2. Бажано проходити флюорографію в одній установі. При виявленні патології часто виникає життєва потреба порівняти нинішній кадр з колишніми, що затруднено, коли пацієнт щороку проходитиме обстеження в різних установах.

3. Якщо ви раніше перенесли туберкульоз або до цього на флюорогорафіі була не норма, повідомте про це рентгенлаборанта перед проходженням флюорографії. Якщо є старі знімки з патологією, залиште їх рентгенологу для порівняння. Якщо є грудні скарги, повідомте про них рентгенлаборанта.

4. Якщо виявлена патологія, не слід ховатися і займати вичікувальну позицію, треба негайно виконувати рекомендації лікаря з до обстеження та лікування!

rentge-kabinet-zima

Флюорографія під час вагітності – ризик для плоду

Вагітність завжди вважається особливим періодом в житті кожної жінки. У когось цих періодів декілька, а хтось проживає його один раз. Але майбутня мама оберігає малюка і трепетно ставиться до його здоров’я. Тому здоровий спосіб життя, відсутність стресів і відпочинок дотримуються протягом усього часу вагітності.

Кожна жінка, що виношує малюка, зацікавлена в його міцному здоров’ї. Через це вагітна намагається виключати всі фактори, які несуть небезпеку. Тому направлення на флюорографію викликає хвилювання. Чи може воно зашкодити плоду і які будуть наслідки від цього обстеження?

 Вагітність і флюорографія

vagitnist-pregnaРобити флюорографію вагітним не рекомендується саме на ранніх термінах, адже органи тільки закладаються і починають розвиватися. Як відомо, найбільш чутливими до впливу радіації є клітини, в яких відбувається розподіл, можуть трапитися проблеми з закладанням органів, що знову призведе до проблем життєдіяльності та плід не виживе. В цей момент діти абсолютно беззахисні від впливу на них різних факторів, включаючи радіацію. У дорослої людини таких клітин дуже мало, і вплив випромінювання на них ніяк не позначається. Але після 20 тижнів вважається, що небезпечний період минув. У плоду вже сформувалися всі органи і випромінювання не буде на нього впливати негативно.

Але є випадки, коли просто необхідна флюорографія під час ранніх термінів вагітності. Тоді вона проводиться тільки під наглядом лікаря. Крім цього, потрібно повністю захистити інші частини тіла від випромінювання апарату. Для цього є екрануючі фартухи. Вони будуть надійно захищати плід і не пропустять зайве випромінювання.

Провести  флюорографію  необхідно, якщо: 

1. У близького оточення позитивна проба Манту чи поганий результат при флюорографії.
2. Вагітна відвідувала неблагополучні регіони, де є підвищений рівень захворювання на туберкульозну інфекцію.
3. Є родичі, які хворіють на туберкульоз, або вагітна перебувала в контакті з людиною, яка має підозру на захворювання.

Проводити флюорографію бажано у хорошій поліклініці з новим цифровим апаратом. Сучасні варіанти дозволяють застосовувати мінімальну дозу опромінення, при цьому всі знімки досить виразні. Також вони мають уже вмонтований свинцевий захисний фартух. Це дозволяє максимально захистити плід і органи малого тазу. В цьому випадку вагітна буде максимально захищена.

Хтось сумнівається і відкладає, інші, навпаки, роблять флюорографію. І все ж це особиста справа кожної вагітної жінки. Вона має повне право відмовитися від дослідження і перенести його на післяродовий термін. В цей час вона зможе зробити його без проблем і шкоди для дитини.

МІЦНОГО ВАМ ЗДОРОВ’Я!

Підготувала фельдшер
із санітарної освіти КНП «Перша
Черкаська міська лікарня» ЧМР Семиліт Л.М.