Чоловіче здоров’я потрібно берегти змолоду
Поруч з сечовим міхуром розташована передміхурова залоза, що являє собою орган сечостатевої системи чоловіків, та складається з м’язів і залоз та виділяє речовину-секрет, що є компонентом сперми. Це – простата. Передміхурова залоза відповідає за переміщення сперматозоїдів по насіннєвих шляхах. Крім того, передміхурова залоза відповідає за нормальну еякуляцію і бере участь в чоловічому оргазмі. Саме тому їй необхідно приділяти багато уваги, піклуватися про здоров’я простати.
Якщо у вас виявили гостре запалення передміхурової залози – простатит, тільки своєчасне звернення до грамотного фахівця і правильний курс лікування зможе вберегти від переходу хвороби з гострої в хронічну. Варто відзначити, що таке захворювання, як простатит, починається зовсім непомітно. Ніякого болю або особливих відчуттів чоловік не відчуває. Відповідно, хвороба легко розвивається.
Існує кілька причин, завдяки яким простата у чоловіків запалюється:
- Інфекції. Практично всі інфекції, що передаються статевим шляхом (гонорея, хламідіоз, трихомоніаз, уреаплазмоз), призводять до простатиту. І це найчастіший фактор виникнення захворювання;
- Стрес. Безперечно, що стресові ситуації сильно позначаються на статевій функції і часто ведуть до появи запалень;
- Гіподинамія, сидячий спосіб життя, робота в офісі, пересування на автомобілі, вібрації при їзді на транспорті та певних видах робіт – це сприяє тому, що кров в області тазу застоюється ;
- Статеве утримання, часте переривання статевих зносин, часте тривале сексуальне збудження без еякуляції, надто стримані сексуальні зносини, які теж призводять до надмірного застою крові, або, навпаки, занадто велика сексуальна активність;
- Застуда і переохолодження, що ведуть до запалень і, звичайно, простатиту.
- Захворювання внутрішніх органів в хронічній формі;
- Проблеми з дефекацією, постійні закрепи ( розлад випорожнення);
- Інші стани, які провокують придушення захисних властивостей імунітету організму, наприклад, дефіцит сну, постійні втома і стреси, незбалансований і нерегулярний режим харчування, депресії і багато іншого.
Особливих симптомів на початковій стадії простатит не проявляє. Однак потім виникають:
- часті позиви до сечовипускання, а сечі виділяється мало;
- зміна кольору і запаху сечі(запах риби);
- біль, відчуття печіння, «простріли» в районі промежини, геніталій, уретрі, прямої кишки і попереку;
- слизові виділення з уретри;
- відчуття болю при дефекації;
- потенція злегка знижується;
- різь під час сечовипускання;
- можуть з’явитися невеликі прозорі виділення;
- сильне потовиділення;
- відчуття слабкості, підвищеної стомлюваності, дратівливості, нервозності, порушення сну;
- сильне підвищення температури (390С) і різкі перепади температури тіла;
- зниження ерекції, нестійка ерекція;
- болюча ерекція, що віддіє в головку члена;
- передчасна еякуляція.
Якщо спостерігається хоч одна ознака наявності простатиту, негайно слід звернутися до лікаря. Тільки він зможе призначити індивідуальний план ефективного лікування.
Хронічним простатитом вважається тривалий запальний процес в тканинах передміхурової залози. На жаль, найчастіше має місце саме другий варіант перебігу та розвитку хвороби. Цим захворюванням страждають чоловіки дітородного віку, і частота його поширення з року в рік залишається на високому рівні. Походження простатиту обумовлено багатьма факторами.
ПРИЧИНИ:
- Хронічний простатит у чоловіків може бути наслідком неправильно пролікованого гострого процесу в передміхуровій залозі. Найчастіше це трапляється при венеричних хворобах і статевих інфекціях (гонорея, хламідіоз, трихомоніаз, уреаплазмоз). Ще інфекційний простатит може стати ускладненням таких захворювань, як пієлонефрит, сечокам’яна хвороба, системні запальні захворювання.
- Посттравматичний простатит починається зазвичай без гострої фази після травм промежини, статевих органів і малого таза. Сюди ж можна віднести і простатит, що виникає після травматичних медичних маніпуляцій, наприклад, уретроцистоскопії.
- Застійні явища і порушення мікроциркуляції в районі передміхурової залози провокують напад простатиту навіть частіше, ніж статеві інфекції. Малорухливий сидячий спосіб життя і різні серцево-судинні захворювання у сучасних чоловіків сприяють порушенню нормального кровообігу, застою і набряку в тканинах передміхурової залози.
Загострення простатиту виражається посиленням симптомів або виникнень картини гострого процесу: підвищення температури, посилені болі в нижніх відділах живота, порушення сечовипускання і дефекації. Але таке зустрічається, в основному, при бактеріальному простатиті. Простатит на тлі застійних явищ розвивається поступово, малопомітно і відразу набуває хронічної форми.
Діагностувати простатит дуже просто на підставі скарг і даних ультразвукового дослідження простати. Для уточнення походження простатиту необхідно зробити також лабораторне дослідження секреторної рідини передміхурової залози і сечі на визначення бактерій і лейкоцитів. Ця інформація потрібна для вибору терапевтичних заходів і плану лікування.
Але проблема в тому, що чимало чоловіків в силу психологічних причин відкладають звернення до лікаря до тих пір, поки не виникають порушення еректильної функції.
Тому лікування загострення хронічного простатиту завжди комплексне і багатопланове, враховує походження захворювання.
Лікування простатиту
Лікар обов’язково призначить своєму пацієнтові аналізи, які виявлять наявність статевих інфекцій. На додаток буде обов’язково проведено УЗД простати. Дуже ефективне обстеження – пальцеве. Тільки воно дозволить лікареві точно з’ясувати точний діагноз і його ступінь. Після цього фахівець призначить лікування.
Для початку виписують антибіотик. Він повинен бути не будь-яким, а відповідним за індивідуальними параметрами. Зазвичай це таблетки, які допомагають позбавитися від шкідливих мікроорганізмів, що викликали запальні процеси. Одним з пунктів лікування є масаж простати. Це допоможе поліпшити в ній кровообіг.
Не завадить і фізіотерапевтичне лікування, яке спрямоване на позбавлення від захворювання. Серед процедур можуть призначити і магнітотерапію, і лікування лазером, а також теплолікування.
Нарешті, одним з основних правил позбавлення від простатиту є дотримання активного способу життя. Адже простата у чоловіків любить фізичні навантаження і секс, але ненавидить алкоголь і тютюн.
Загострення хронічного простатиту лікувати потрібно довго, тому під час тривалого лікування хворі роблять багато помилок.
Життя людини, хворої на простатит, природно, багато в чому обмежене, але цих обмежень стає набагато більше в період загострень хронічного простатиту. Якщо чоловік хворий на хронічний простатит, то щоб зберегти і продовжити на довгий час своє статеве здоров’я, йому потрібно прийняти і виконувати деякі нові правила, які ми пропонуємо вашій увазі.
Головне, що слід запам’ятати:
1.Гостру форму простатиту необхідно лікувати негайно, а специфічне лікування призначає тільки лікар;
Якщо ви хворі на хронічний простатит, загострення хвороби лікувати потрібно відразу ж! Категорично не можна ігнорувати перші ознаки загострення.
2. Як тільки ви виявили хоч один симптом загострення хронічного простатиту, вам слід відмовитися від спиртного і почати дотримуватися дієти при простатиті.
3.Секс краще відкласти на потім – надолужите, коли пройде загострення.
4.На час варто забути про сауни і лазні.
Якщо гострий простатит набув хронічної форми – нікуди вже від цього не дітися і треба бути готовим до періодів загострення хвороби, які трапляються приблизно 2-4 рази на рік. У випадку, якщо загострення хворий ігнорує, їх частота збільшується, і кожне наступне загострення простатиту буде більш болючим за попереднє, таким чином може дійти і до гнійного запалення – це вже абсцес передміхурової залози.
Слід зауважити, що проблеми з потенцією у більшості чоловіків носять все ж психологічний і нейрогенний характер і зазвичай проходять самі після лікування простатиту.
А ось до безпліддя довгостроково існуючий простатит призвести цілком може, оскільки на здатність до запліднення впливають не тільки сперматозоїди, але і якість насінної рідини, в створенні якої бере участь передміхурова залоза. Отже, лікувати хронічний простатит треба довго і терпляче, дотримуючись всіх лікарських рекомендацій.
Життя з хронічним простатитом
Життя з хронічним простатитом вимагає від чоловіка жити за новими правилами і звичками, яких не було до хвороби, але важливо знати найголовніше з цих правил – щоденна профілактика загострення хронічного простатиту.
Частота загострень хронічного простатиту і тяжкість перебігу їх залежить від того, як ретельно хворий дотримується заходів профілактики, спрямованих на виключення шкідливих факторів і включення корисних.
Заходи захисту і профілактики
Перший фактор – найприємніший – це секс. Сексуальне життя повноцінне для здоров’я тільки тоді, коли секс – це не випадковий зв’язок, а – регулярне, два-три рази на тиждень статеве життя зі своєю єдиною партнеркою. Випадкові зв’язки не призводять до добра. Навпаки, стають причиною виникнення різного роду захворювань і появи запалень в простаті.
Друге – хворим на хронічний простатит важливо дотримуватися не тільки здоров’я статевих органів, але і всього організму, адже при зниженні імунітету або якій-небудь слабкості, спровокувати загострення досить легко. У першу чергу, мова йде про венеричні хвороби, вірусні, інфекційні, будь-які інші хронічні недуги.
Третє – якщо у вас робота за комп’ютером або за кермом автомобіля, для того щоб підтримувати простату в порядку, необхідно в першу чергу займатися фізичною культурою, щоб посилити циркуляцію крові в органах тазу.. Це означає, що помірні навантаження у вигляді бігу, лиж або плавання відмінно допоможуть підтримати здоров’я простати. Сидячий спосіб життя – не стане другом вашому хронічного простатиту.
Четверте – якщо ви про себе дбаєте, то маєте подбати і про здоровий спосіб життя, раціональне харчування. Велику кількість тваринного жиру вживати не рекомендують – адже це справжня отрута для “чоловічої” залози. Таким же провокатором загострення може стати гостра їжа. Краще їсти більше пісного м’яса, а також овочі. Такі продукти, як гарбуз і петрушка, допомагають підтримувати здоров’я простати.
П‘яте – напої. Звичайно ж, мова не про мінералку або чаї. Куріння і алкоголь згубно позначаються на чоловічому здоров’ї. Шкідливі звички можуть викликати розлад статевої функції вже в середині життя, тому що простата у чоловіків – це дуже вразлива залоза. І є ще безліч причин, які викликають її запалення.
Шосте – важливо не допускати переохолоджень, особливо, в холодну пору року, хоча і влітку цілком можливо перемерзнути після купання в холодній воді або тривалого сидіння на холодній поверхні.
Важливо, щоб вашим правилом стало регулярне відвідування уролога для профілактичного огляду, і не потрібно відмахуватися вічною зайнятістю та браком часу: потім на лікування піде набагато більше і часу, і сил, і коштів. Виходячи з кабінету уролога, потрібно відразу планувати наступний візит і бути обов’язковим у виконанні планів.
Не витрачайте дорогоцінний час і не займайтеся самолікуванням.
Завідувач урологічного відділення КНП «Перша Черкаська міська лікарня» ЧМР, лікар-уролог вищої кваліфікаційної категорії, Заслужений лікар України, головний позаштатний уролог департаменту охорони здоров’я та медичних послуг Черкаської міської ради Ткаченко В. П., фельдшер із санітарної освіти Семиліт Л.М.