Як захиститися від холери
Як захиститися від холери під час війни: симптоми та профілактика
Повномасштабна війна та зруйнована інфраструктура у поєднанні з літнім зростанням температури підвищує ризики появи гострих інфекційних захворювань, як-от холери.
Як виявити симптоми та убезпечити себе від зараження?
Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією, так званим холерним вібріоном (V.cholerae).
Збудники холери в сприятливих умовах розмножуються вкрай швидкими темпами. В зовнішнє середовище бактерії холери потрапляють з фекаліями і блювотними масами хворої людини, а потім вражають здорових людей водним, харчовим, контактно-побутовим або змішаним шляхом. Холера передається від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні в забруднених бактеріями водоймах, а також через їжу і при побутових контактах.
Висока сприйнятливість людей до холери не раз ставала причиною масштабних епідемій.
Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення упрожовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — протягом декількох місяців. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.
Інкубаційний період (між потраплянням в організм заражених харчових продуктів або води і появою перших клінічних симптомів) у хворого складає від кількох годин до 5 діб, в середньому 1-2 дні.
Симптоми холери
Захворювання починається гостро. Першими симптомами холери є діарея, блювання.
Характерні симптоми холери:
- частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. Фекалії швидко втрачають колір і стають водянистими. Поступово випорожнення хворого набувають вигляду рисового відвару. При цьому людина втрачає багато рідини – до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові і зневоднення організму;
- згодом приєднується блювання без попередньої нудоти, що також збільшує втрату рідини організмом.
- через втрату з рідиною мікроелементів з’являються м’язові судоми, частіше за все – починаючи з литкових м’язів;
- загострюються риси обличчя, очі западають, синіють губи і вушні раковини;
- холодна шкіра (холера – одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
- шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки і дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані «руки прачки»);
- задишка, різка слабкість.
У людей, в яких розвиваються симптоми, вони здебільшого мають легку або помірну вираженість. Приблизно в 1 з 10 людей, які захворіли на холеру, виникають такі серйозні симптоми як водяниста діарея, блювота та судоми в ногах. Без лікування смерть може настати протягом декількох годин. Це пов’язано з тим, що збудник холери виробляє ентеротоксини, які викликають численні порушення в роботі шлунково-кишкового тракту і призводять до сильного зневоднення організму. За відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, у хворого може розвинутись кома.
За найменших симптомів необхідно одразу звертатись до лікаря, адже холера може бути смертельно небезпечно.
При своєчасно розпочатому лікуванні нетяжка форма холери закінчується повним одужанням.
Діагностика: виділення V. cholerae із зразків фекалій залишається стандартним тестом для підтвердження холери. Для підтвердження спалаху потрібен позитивний культуральний тест від кількох пацієнтів.
Як убезпечити себе від зараження холерою?
✅ кип’ятіть воду, у такому випадку холерні бактерії гинуть за 1 хвилину.
✅ дотримуйтеся особистої гігієни. Ретельно мийте руки з милом перед тим, як брати чи готувати їжу, а також після відвідування туалету.
✅ слідкуйте за якістю продуктів, не вживайте їх, якщо вони сумнівного походження.
✅ не купуйте продукти харчування, зокрема – рибу, у місцях стихійної торгівлі;
✅ перед вживанням обов’язково мийте фрукти та овочі, якщо є сумніви не вживайте їх без термічної обробки.
✅ мити харчові продукти в річковій воді небезпечно;
✅ ретельно просмажуйте та проварюйте їжу перед вживанням.
✅ за можливості використовуйте таблетки для знезараження води перед кип’ятінням.
✅ не купайтеся і не ловіть рибу у забруднених водоймах;
✅ дотримуйтесь чистоти вдома, на вулицях, в місцях спільного користування;
✅ не допускайте проникнення мух до приміщень, де готуються та зберігаються харчові продукти;
✅ посуд, іграшки періодично обливайте окропом;
✅ у разі розладу кишкового тракту (блювання, пронос), негайно звертайтеся до лікаря, самолікування цього випадку небезпечно, хвороба розвивається дуже швидко.
✅ не відмовляйтеся від госпіталізації, якщо були в контакті з хворим або якщо на цьому наполягає медпрацівник.
Статистика
Станом на 2022 рік у світі хвороба спричинює 1,3-4,0 млн випадків щорічно, гине до 143 тисяч людей . Сучасна стратегія ВООЗ стосовно холери була запропонована у жовтні 2017 року. Згідно з нею передбачається скорочення летальності від холери на 90 % до 2030 року, яке має забезпечити глобальна цільова група з контролю за холерою, різноманітна мережа з понад 50 міжнародних агентств, академічних установ та неурядових організацій.
Холера в сучасній Україні
З часів повернення незалежності в Україні, у басейні Чорного, Азовського морів, Дніпра, Дністра, Південного Бугу стабільно виявляють холерні вібріони, що свідчить про наявність стійкого природного осередку. У 1991—1996 рр. холеру реєстрували в 14 областях України і м. Севастополі, доходячи до епідемічного рівня в 1994 (845 хворих, летальність 2,6 %) та 1995 (548 випадків, летальність 1,8 %) роках. Найбільш ураженими були південні та центральні регіони країни. У 2011 році у Маріуполі (Донецька область) через випадки холери було введено заборону на купання на пляжах, а також на виловлювання риби та продаж її на ринках.
Під час російсько-української війни у червні 2022 року в місті Маріуполь ймовірно почалася епідемія холери через повну антисанітарію та відсутність медичної допомоги. Наразі невідома кількість хворих, оскільки місто є окупованим російськими загарбниками.
Авторка Людмила СЕМИЛІТ
Джерела:
Центр громадського здоровя МОЗ України
Мережа Інтернет