ЯК НЕ ОТРУЇТИСЯ

БЕРЕЖИ СЕБЕ

 ХАРЧОВІ ОТРУЄННЯ ТА ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ

 ЯК НЕ ОТРУЇТИСЯ: ПРАВИЛА БЕЗПЕЧНОГО ХАРЧУВАННЯ

Війна несе багато загроз для життя як військових, так і цивільних. На жаль, вороги наразі активно провокують гуманітарну кризу на нашій землі, особливо на окупованих територіях та в зоні активних бойових дій. Як не дивно для центру Європи ХХІ століття, однією з основних небезпек стає неналежна якість їжі та води, що може стати причиною захворювань та додаткових втрат людей. Тому так важливо застосовувати всі можливі заходи профілактики харчових отруєнь у тяжких умовах.

Перше, на що слід звернути увагу, це вода — через неї передається багато різних вірусів та бактерій. Гепатит А (так звана “хвороба Боткіна”), різноманітні кишкові віруси та холера, які передаються через воду, супроводжували війни та гуманітарні кризи протягом століть.

ІНФ._Як не отруїтися_1

Якщо можливості набирати воду в перевірених місцях з очисткою немає, необхідно обов’язково кип’ятити її тривалий час — хоча б протягом 5-7 хвилин. Це дасть можливість вбити переважну кількість збудників. Також частково очистити воду від домішок можна за допомогою додавання кількох таблеток активованого вугілля. Навіть відносно перевірене місце набору води (наприклад, криниця), може стати джерелом захворювань.

Якщо ви помічаєте прояви порушення роботи травної системи (діарея, здуття, біль), що тривають довше 5-7 днів, варто замислитися, чи не може вода провокувати такі симптоми. Особливо це стосується ситуацій, коли ознаки хвороби наявні в кількох людей, що споживають таку ж воду.

Їжу також потрібно піддавати значній термічній обробці, а ще стежити за зберіганням у відповідних умовах. Недосмажене м’ясо та напівсирі яйця можуть бути інфіковані збудниками — глистами, сальмонелами тощо. Продукти тривалого зберігання, що не вимагають особливих умов, часто допомагають вижити. Проте в будь-якому разі уважно оглядайте консерви (термін придатності, цілісність упаковки, відсутність здуття). За можливості уни кайте вживання домашніх консервів та копченини, адже через них можна інфікуватися ботулізмом.

На жаль, умови війни та окупації далеко не завжди дозволяють дотримуватися вищенаведених порад. Вибір їжі часом неможливий, і в такому разі елементарне бажання зберегти життя буде на першому місці. Утім не нехтуйте будь-якою нагодою убезпечити себе — це може врятувати здоров’я.

ІНФ._Як не отруїтися_2

Авторка: Дарина Дмитрієвська

Джерела

Міністерство охорони здоров’я України

U.S. Environmental Protection Agency