17 ТРАВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ
БЕРЕЖИ СЕБЕ
ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
“У МЕНЕ ВИСОКИЙ ТИСК — Я МАЮ ПРОБЛЕМИ ІЗ СЕРЦЕМ?” — ГОЛОВНЕ ПРО ДІАГНОСТИКУ ТА ЛІКУВАННЯ ГІПЕРТОНІЇ
Проблеми з роботою серця вже багато років у топі найпоширеніших хвороб людства. За даними ВООЗ, гіпертонія, тобто підвищення артеріального тиску, спостерігається у 15 % населення планети.
Майже половина навіть не підозрює про свій стан! Це становить небезпеку — людина щиро вважає себе здоровою, а в цей час регулярне підвищення тиску поволі пошкоджує внутрішні органи, порушує роботу мозку та перевантажує серце. Лікарі/ки закликають стежити за показниками кров’яного тиску час від часу, навіть якщо ви не відчуваєте нездужання. Так імовірність вчасно виявити зміни та допомогти людині зростає.
Який тиск є нормальним?
Нормальним артеріальним тиском вважаються показники до 140/90 мм рт. ст., хоча деякі джерела рекомендують орієнтуватися навіть на нижчі цифри (до 130/80 мм рт. ст.). З віком імовірність гіпертонії зростає. Однак якщо дотримуватися здорового способу життя, уникнути розвитку цієї хвороби можливо.
Як розпізнати підвищений тиск?
Поширеними симптомами є головний біль (переважно відчувається в потиличній зоні та має тиснучий характер), нудота, слабкість, почервоніння обличчя, біль у ділянці серця, запаморочення, загальне нездужання тощо.
Чому підвищується кров’яний тиск?
Причин виникнення гіпертонії існує багато. Передумовою часто є генетична схильність — якщо у ваших батьків були чи є проблеми з високим тиском, то ви маєте вищий ризик мати ті ж симптоми.
Як фізичний параметр, тиск залежить від кількох факторів.
Також схильність до набряків виникає за порушення роботи вивідної системи — нирок. Тому іноді, коли причина гіпертонії не є очевидною, лікарі/ки можуть рекомендувати перевірити нирки.
Надмірна вага, харчування з великим відсотком фастфуду, жирної, смаженої їжі, доданого цукру — усе це підвищує ймовірність утворення атеросклеротичних бляшок. До того ж серцю людини, яка має надмірну вагу, важче забезпечувати циркуляцію крові по тілу. Як наслідок — стінки маленьких судин слабшають, плазма крові виходить у навколишні тканини, спричиняючи набряки.
Як запобігти гіпертонії?
Профілактика та лікування підвищеного тиску починаються передусім зі зміни способу життя. Організм людини має внутрішні резерви, яких достатньо для нормалізації стану. За умови, що людина починає збалансовано харчуватися, багато рухатися, уникає надмірної солі в стравах (особливу увагу зверніть на напівфабрикати, ковбасні вироби, снеки, адже в їхньому складі від початку забагато солі). Регулярна фізична активність допомагає нормалізувати вагу, покращити настрій, зменшити вплив стресу та налагодити сон.
Якщо всі ці заходи допомагають недостатньо, сімейний/а лікар/ка призначить вам ефективні препарати. У наш час існує безліч ліків, зокрема комбінацій кількох речовин, які діють на різні ланки роботи серцево-судинної системи. Навіть за високого вихідного тиску, ви зможете значно покращити свій стан, приймаючи одну-дві пігулки на день. Ефективна терапія допоможе зменшити ризики смертності від інфаркту чи інсульту, відновити хороше самопочуття і зберегти активність.
Авторка: Дарина Дмитрієвська
Джерела