Омікрон-2 – “заразний і невидимий”
Що відомо про новий підштам?
На Омікрон припадає половина всіх випадків зараження Covid-19 у світі.
Але Омікрон – це загальний термін для кількох споріднених підвидів коронавірусу SARS-Cov-2, найбільш поширеним з яких є BA.1.
Однак зараз все більше країн, зокрема в Азії та Європі, повідомляють про збільшення кількості нових випадків, спричинених іншим різновидом Омікрону – BA.2, який часто починають називати просто – Омікрон-2.
“Невидимий”
BA.2 іноді називають “невидимим”, оскільки він не має генетичного маркера, і який , як і інші штами ковіду, можна виявити за допомогою експрес-діагностики (мазок з носогорла) та ПЛР-тесту, але вони не можуть відрізнити BA.2 від Дельти. Для цього потрібні додаткові дослідження.
Незрозуміло, звідки він узявся, але вперше його зафіксували в листопаді серед зразків, які завантажили у GISAID фахівці з Філіппін.
Симптоми нового штаму коронавірусу Омікрон, який стрімко шириться світом, суттєво відрізняються від симптомів попередніх варіантів Covid-19, повідомляє британська газета Daily Telegraph з посиланням на інформацію, накопичену науковцями останнім часом.
Найчастіше хворі мають нежить (73%), головний біль (67,5%), втому (63,5%). А також чхають (60%) і відчувають сильний біль у горлі (59,6%).
У хворих на Омікрон рідше, але все ж трапляється кашель (43,5%), хриплий голос (35,7%), озноб чи тремтіння (30%), лихоманка (29,4%), втрата/спотворення нюху та/або смаку (23,7%) тощо.
Усі ці ознаки набувають більш важкої форми і тривають довше у тих, хто не робив щеплення, стверджують вчені, тоді як у вакцинованих і тих, хто вже перехворів на коронавірус, захворювання протікає у легшій формі.
Головними симптомами уханського вірусу, який, за даними МОЗ, все ще домінує в Україні, вважаються висока температура, тривалий важкий кашель, втрата смаку і нюху.
“Водночас не виявлено суттєвої відмінності (Омікрону – Ред.) від симптомів штаму Дельта”, – пояснюють у міністерстві.
Новий штам, за даними наукових досліджень, має менший інкубаційний період, що в середньому триває три доби. Але ризик повторного зараження Омікроном вп’ятеро вищий, ніж у Дельти.
Поодинокі дослідження також вказують, що Омікроном більше хворіють молодші люди. Якщо пацієнтові з Дельтою у середньому було 38 років, то пацієнту з Омікроном буде вже 30 років.
“Попри те, що симптоми Омікрону здаються схожими на застуду, новий штам також може спричиняти тривалі наслідки для здоров’я, госпіталізацію та летальні випадки”, – кажуть у МОЗ.
“Щеплення надійно захищає від важкого перебігу, і Омікрон – не виключення”, – сказав доктор Павлін.
Водночас Daily Telegraph цитує голову ВООЗ Тедроса Гебрейсуса, який вважає, що Омікрон не можна розглядати як “м’який” варіант коронавірусу. Він наголошує, що для захисту від Covid-19 необхідно вдатися до усіх кроків, що запобігають зараженню будь-яким штамом.
“Вакцини не замінять маски. Вакцини не замінять дистанціювання. Вакцини не замінять провітрювання приміщень чи дотримання гігієни рук, – каже він. – Робіть усе це, і робіть це постійно”.
Через стрімке поширення Омікрону в небезпеці перебувають люди, які не пройшли “принаймні базового курсу вакцинації” проти ковіду, застерігають у міністерстві.
Дві дози не дають належного захисту від Омікрону, лікарі рекомендують колоти і третю дозу.
Понад 15,68 мільйонів українців уже отримали першу дозу вакцини, а повний курс пройшли 15,1 мільйона осіб, 668 508 людей вже мають і третю, бустерну дозу.
З 6 січня в Україні дозволили щеплювати бустером усіх охочих українців.