8 травня – Всесвітній день меланоми

БЕРЕЖИ СЕБЕ

 ХРОНІЧНІ ТА ІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ

 ТАК, ЦЯ РОДИМКА ЯКАСЬ “ДИВНА”. РОЗПОВІДАЄМО ПРО МЕЛАНОМУ, НАЙАГРЕСИВНІШИЙ РАК ШКІРИ

Виділяють декілька видів раку шкіри. Але найчастіше ми чуємо про меланому. Меланома — це найагресивніший вид раку шкіри. Найбільше ця хвороба  розповсюджена в Австралії. 

В Україні, станом на 2018 рік, 2,4% нових діагнозів раку припадали саме на меланому. Проте якщо вчасно помітити хворобу, — шанси одужати дуже високі.  Що пізніше поставили діагноз, то похмуріші прогнози.

Як не проґавити такий важливий візит до дерматолога?

Коли це вже не просто родимка

Є ознаки, які можуть допомогти зрозуміти, чи родимка викликає занепокоєння. Існує така абревіатура-підказка:

ІНФ._меланома (1)

Дерматолог Кузьма Хобзей зауважує, що прояви дуже орієнтовні.

Є асиметричні родимки, які є абсолютно доброякісними утвореннями. Є утворення менш як 6 мм, які потім діагностують як меланому. Тому це все орієнтовні параметри. А от що може викликати найбільше занепокоєнь  так це її зміна. Якщо родимка збільшується, змінюється, на ній з’являються виразки  це дуже тривожний сигнал”, — каже дерматолог.

Лікар наголошує, що дуже важливо регулярно проводити огляд в дерматолога. Частоту цих оглядів сімейний лікар або дерматолог можуть рекомендувати індивідуально після оцінки стану вашої шкіри та сімейної історії. Оскільки людина має вищий ризик розвитку меланоми, якщо такі випадки вже були в родині.

Як себе вберегти?

В першу чергу — необхідно захищатися від сонця.І чим світліша у вас шкіра, тим більший захист вам потрібен. Про те, як правильно захистити себе від сонячного опіку, ми писали ось в цьому матеріалі.

Існує дуже популярний міф, що якщо ви подряпаєте родимку, то це обов’язково спричинить меланому. Дерматолог заспокоює: це не так.

Поодиноке поранення здорової родимки не спричинить рак. Бо по суті, родимка  це просто частина шкіри. Якщо ж родимка раптом сильно пошкодилась навіть від незначного впливу, то це скоріше ознака того, що вже почалися процеси розпаду. Але постійна травматизація родимки, навіть здорової, може бути небезпечна. Тому, якщо у вас є невус [ред. новоутворення] в такому місці, де ви весь час його травмуєте, то варто поговорити з дерматологом-онкологом про можливість його видалення”, — додає лікар.

Лікування меланоми

Показник виживаності для пацієнтів, в яких діагностували меланому на ранніх стадіях, ще до її поширення на лімфатичні вузли, становить 99%.

Якщо меланому помітили на першій стадії, то, найімовірніше, буде достатньо хірургічного втручання. Як правило, така операція виконується під місцевою анестезією.  А от з хворобою на четвертій стадії, людину можуть спробувати лікувати імунотерапією.

Якщо дуже спрощено, то препарати імунотерапії допомагають нашому власному імунітету побороти рак. Це дуже дороге лікування і поки в Україні немає державних програм, які б покривали вартість препаратів.

ІНФ._меланома (2)

Авторка: Наталія Бушковська

Залучений  експерт: Кузьма Хобзей

Джерела

National Cancer Institute at the National Institutes of HealthAmerican Academy of Dermatology Association

National Cancer Institute at the National Institutes of Health

American Academy of Dermatology Association

Experimental OncologyWorld Cancer Research Fund International

American Academy of Dermatology Association